Toto leto sa Patrik Švajda (48) rozhodol rodinnú dovolenku v zahraničí oželieť. Namiesto toho bude prázdniny s manželkou a so synmi tráviť v karavane a rybárčiť.

Zvyčajne ste v takomto čase už na dovolenke alebo sa chystáte do obľúbeného hotela v Turecku. Ako to bude so zahraničnou dovolenkou tento rok?

Toto leto sa do zahraničia nechystáme a naplno „slovenskujeme“. (Smiech.) Aj bez mora si dokážeme užiť voľný čas. Slovensko sme prebrázdili, v rôznych kútoch máme priateľov, s ktorými sa najmä cez prázdniny radi stretávame. V zime tradične celá banda chodievame na lyžovačku do Terchovej a Jasnej. V lete jazdíme už päť rokov na Domašu, kde mám vďaka skvelej partii rybárske zázemie. Máme veľmi radi aj Horehronie, okolie Banskej Štiavnice, Zvolena a Bystrice, odkiaľ pochádza Zlatkina rodina. Radi chodíme do Vysokých Tatier a veľmi sa nám páči aj na Orave. V každom kúte našej krajiny sa dá nájsť miesto, ktoré sa oplatí vidieť.

 

Spomenuli ste slovo „slovenskujeme“, ktoré spolu s manželkou Zlaticou propagujete na sociálnych sieťach. Sú podľa vás podnikatelia dostatočne pripravení na našincov, ktorí radi a často na všetko frflú?

Zlatka vymyslela hashtag slovenskujeme a očividne sa to verejnosti zapáčilo, pretože už stovky ľudí sa cez profil @slovenskujeme delia o svoje letné zážitky na Slovensku. Myslím si, že práve teraz je čas na to, aby sme viac spoznávali vlastnú krajinu, pretože ponúka veľa prírodných krás. Máme tu vzácnu históriu, starobylé hrady, pôsobivé zámky, divé rieky, úchvatné jaskyne, unikátne termálne kúpele, ktoré majú liečivú silu mora, aj vzácne lesné bohatstvo. Študoval som geografiu, prešiel som Slovensko krížom-krážom a je isté, že máme čo ponúknuť.

FOTOGRAFIE OBĽÚBENÉHO MODERÁTORA NÁJDETE V GALÉRII

Sme my Slováci podľa vás nároční turisti?

Sme turisti dobrodruhovia. Občas nám stačí stan či karavan a noc pod hviezdami, inokedy si užijeme hotelový relax. Obyčajne cestujeme celá banda, často aj s rodičmi, ktorí majú, prirodzene, trochu inú predstavu o ubytovaní než pod hviezdami. (Smiech.)

Váš vozový park sa rozšíril o karavan. Zaobstarali ste si ho z nostalgie a pre dávne spomienky alebo je to skôr dobrodružstvo pre synov?

V roku 2014 sme si prvýkrát prenajali karavan, a hneď ako Zlatka odmoderovala diskusiu k prezidentským voľbám, sme v noci odchádzali do Talianska na rieku Pád. Išiel s nami môj otec, Samko, Leo a Zlatka. Mali sme toľko zážitkov, že sme si to chceli zopakovať. Ďalší rok sme išli v rovnakom zložení do Barcelony a pokračovali sme do kempu na Rio Ebro. Na takýchto cestách zažijete oveľa viac dobrodružstiev, než keď ste ubytovaní pri mori v hoteli. Ale keďže každý si potrebuje aj oddýchnuť, tradične sme chodili s rodičmi na veľké rodinné dovolenky do Turecka. Deťom sa to natoľko zapáčilo, že sme si tento rok kúpili karavan a plánujeme nové trasy.

Čo si v rámci turizmu predstavíte pod pojmom „zlatý poklad“ či „najväčšie dedičstvo“?

Nedá sa vybrať jeden zlatý poklad, pretože mnohé miesta sú magické. Keď prechádzame od Dunaja po Dunajec, nachádzame toľko krás, že nám na ich spoznávanie jedno leto ani nebude stačiť.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

10 rád, ako sa nenakaziť jedlom? Tieto pravidlá by ste mali dodržať!

Populárne články
V mladosti ju francúzska tlač prirovnala k herečke Brigitte Bardot.

Naša Brigitte Bardot: Chalupová sa preslávila vo svete, na emigráciu však nepomyslela

Znak neistoty alebo dominantnosti? MEGHAN sa drží HARRYHO obidvoma rukami.

Meghan chcela zatieniť Dianu: Do manželstva s Harrym vraj išla s jasným cieľom. Aké má ambície?

Ilustračná snímka

Nebola chorá, len zrazu začala spomínať smrť. Tušila, že sa to stane?

Tereza Nvotová

Netradičný film s hororovou zápletkou: TEREZA NVOTOVÁ prichádza s novým projektom

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 14. do 20. augusta?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia