Ako ste už spomenuli, dovolenkové korene ste nastálo zapustili aj na východe krajiny, najmä v okolí Domaše. Čo vás tam najviac láka?

Od detstva rybárčim. Priviedol ma k tomu otec, ktorý dodnes musí uloviť vianočného kapra pre celú rodinu. Na Domašu ma raz pozval jeden z mojich najlepších priateľov Juraj Petrovaj. Je to vychýrený sumčiar na Domaši, ktorý bol aj držiteľom slovenského rekordu v love sumca. Tak sme sa spriatelili, že odvtedy každý rok začiatkom prázdnin vyrážame na sumčiarske výpravy.

Ako vyzerá vaša klasická dovolenka na Domaši? Organizujete výlety do okolia?

Keďže Zlatka je vášnivá cestovateľka, vždy pripraví aj poznávací plán cesty. Už samotná cesta má svoje čaro. Na Domašu prichádzame okolo krásne sfarbených polí Západoslovenskej nížiny, cez lesy stredného Slovenska až po štíty Vysokých Tatier. Malebná je aj Liptovská Mara. Počas cesty si vyhľadávame informácie o hradoch, ktoré míňame. Nikdy neomrzí ani výhľad na Spišský hrad, ktorý patrí k najväčším v Európe. Spoznávame ich históriu, a keď sme už pri Kapušianskom hrade, vieme, že Domaša je blízko.

Obidvaja sme nadšenci histórie a vedieme k tomu aj deti. Keď nebude mladá generácia poznať vlastnú minulosť, nebude si vážiť ani dobu, v ktorej žije. Aj preto sme vyrazili na Duklu, kde sa počas druhej svetovej vojny zvádzali ťažké boje o našu slobodu. Je tam pôsobivý pamätník, kde sa človek dokáže zastaviť a precítiť hrôzy tých časov a vážiť si pokoj a slobodu dnešnej doby. Páčilo sa nám aj v malebnom kúpeľnom mestečku Bardejov, ale aj v ZOO v Stropkove. Máme tam veľa priateľov, ktorí nás učia vychutnávať východniarske domáce špeciality. Holubky a mačanka nikdy nesklamú ani Bratislavčanov. (Smiech.)

Legendárny sumec dostal moderátora pred oltár.
Legendárny sumec dostal moderátora pred oltár.
Zdroj: Profimedia

Čo zaujímavé ste vylovili z vody? Organizujete aj nočné rybačky?

Lov sumca je veľké dobrodružstvo. Musíte byť pripravený na zdolávanie veľkých rýb, najmä počas noci a za každého počasia. Sumec reaguje na zmeny počasia a tlaku, búrky hrajú sumčiarom do karát. Rybárčim z lode a je veľmi dôležité sledovať aktuálne počasie, pretože uhlíkové udice sú doslova hromozvody a ľahko môže prísť k tragédii. Aj preto je dôležité nájsť rovnováhu medzi vášňou a bezpečnosťou pri rybačke. Zdolávanie sumca z gumeného člna v noci pri svetle batérie je mimoriadny adrenalín. Sme rybári nadšenci a chceme, aby aj ďalšie generácie poznali krásnu tejto ryby, takže aj kapitálne úlovky púšťame späť do Domaše. Mnohé z nich majú aj vyše 50 rokov a, obrazne povedané, vystriedali ľudí v domoch, ktoré zaplavila Ondava počas výstavby vodnej nádrže Domaša.

Podarilo sa mi uloviť niekoľko sumcov, ktoré merali viac ako dva metre. Legendárny je ten, ktorý ma priviedol pred oltár so Zlatkou. Raz som povedal, že keď chytím sumca, ktorý bude mať viac ako dva metre, vystrojíme si svadbu. Spolu s Ďurom sme ho počas teplej letnej noci zdolali a pustili späť. Toto leto som už po piatich rokoch manželstva musel prísť opäť s nejakým atraktívnym úlovkom. Mali sme šťastie a podarilo sa mi chytiť zatiaľ svojho najväčšieho, dvaapolmetrového sumca. Aj on dostal pusu na čelo a pláva ďalej. Samozrejme, nielen Domaša ponúka rybárom bohaté zážitky. Prívlačiari si prídu na svoje na Orave alebo Liptovskej Mare, kde sa dajú chytiť kapitálne šťuky a zubáče. Krásu hlavátky môžete obdivovať na rieke Orava alebo na Dunajci. Vody plné rýb sú aj v Dunaji, vo Váhu a v Hrone.

Aké špendlíky sú na vašej rybárskej mape u nás i v cudzine a ako to vyzerá počas roka? Čo, kde, ako a s kým?

Špendlíky na mojej rybárskej mape sú skoro všade. Veľmi rád sa učím nové techniky lovu a rád počúvam skúsenejších rybárov. Fascinuje ma muškárenie, ale nikdy som ho nevyskúšal. Príprava nymfy alebo umelej mušky je ozajstné majstrovstvo. Muškári musia sledovať, čo momentálne taká vyberavá a opatrná ryba, ako je pstruh, konzumuje, akým hmyzom sa zaoberá. Je to veľká veda, ale aj majstrovstvo a um. Lov sumca mi však učaroval natoľko, že za ním neváham vycestovať do zahraničia. Pravidelne koncom marca odchádzame na sumčiarsku výpravu do Talianska na rieku Pád. Lov na nej nie je jednoduchý. Ak počasie dovolí, ste pripravený a máte šťastie, mohutná rieka, ktorá Talianom spôsobila mnohé problémy v podobe záplav, vás odmení ozajstnými nočnými bojovníkmi s veľkými fúzmi. Podarilo sa mi vytiahnuť z Pádu sumca, ktorý vážil vyše sto kilogramov, boj s ním bol môj top rybársky zážitok. Ťahal nás s člnom asi štyri kilometre skoro až do delty Pádu. Aj tento krásavec napokon putoval do hlbín rieky.

Platí u vás, že chytá celá rodina?

K rybárčeniu ma priviedol otec. Aj ja synov učím vážiť si prírodu, byť šetrný k našim vodám a dbať na čistotu okolo seba. Bol by som rád, keby aj moji vnuci a ďalšie generácie zažívali to, čo my. Starší synovia sú kaprári a lovia spôsobom chyť a pusť. Leo sa tento rok učil loviť prívlačou a podarilo sa mu chytiť niekoľko zubáčov. Pred troma rokmi mu skočil na udicu kapitálny sumec, ktorý meral 235 centimetrov. Zdolal ho z brehu, samozrejme, nie sám. (Smiech.) Ale bol na jeho udici, tak do tohto roku na slovenských vodách držal rodinný rekord. Môj tohtoročný 248-centimetrový sumec ho však odsunul na striebornú pozíciu. (Úsmev.)

FOTOGRAFIE OBĽÚBENÉHO MODERÁTORA NÁJDETE V GALÉRII
Ilustračná snímka

"Tichí blázni" z celebritného rybníka: Toto sú naši najznámejší rybári

Populárne články
Ilustračná snímka

Hnev voči bratovi mi nedovolil sa sním rozlúčiť. On však nezavrel oči, kým som mu neodpustil...

Dcéra Cindy Crawford, modelka Kaia Gerber.

Radšej veselé ozdoby: Dcéra CINDY CRAWFORD zvolila na nechty poriadny gýč!

VOJTĚCH (VOJTA) KOTEK, herec

Prišiel o skvelú pracovnú príležitosť: Herec VOJTA KOTEK skončil v nemocnici

Herečka sa o seba pravidelne stará, vyzerá výborne.

Tajná záľuba ZDENY STUDENKOVEJ: Neuveríte, kvôli čomu by bola schopná sa vzdať herectva

Realizátorky projektu (zľava) V. Dušičková, N. Svítková a K. Ďurčová.

Všetko tu stojí 0 EUR: Našli sme na Slovensku obchod, kde sa za odevy a hračky neplatí

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia