V prvej sérii súťaže Zem spieva sa prebojoval do finále. Prvú priečku síce neobsadil, no spevom si podmanil všetkých. Na hudobnej scéne žiari spevácka hviezda z Košíc s koreňmi v Habure. Štefan Štec (32).

Napriek tomu, že ste v šou Zem spieva nezvíťazili, o vašu hudbu je veľký záujem. Čím to podľa vás je?

Práve Zem spieva mi pomohla v tom, že ma ľudia spoznali aj mimo môjho domáceho regiónu. Možno to bolo zaujímavejšie práve tým, že som spieval po rusínsky. Pre stredné a západné Slovensko to mohla byť exotika a práve to divákov zaujalo. Rovnako som spieval pesničky, ktoré nie sú všeobecne známe, a tak to robím aj pri svojich cédečkách.

Na mojom aktuálnom CD sú málo známe skladby. Spievam rusínske piesne aj z poľskej, ukrajinskej či rumunskej časti, kde žili Rusíni. Nezameriavam sa iba na jeden región, preto je výsledok pestrejší. Aj to môže byť dôvod, pre ktorý moja hudba ľudí zaujala. V skladbách cítili iné kultúry, niečo nadnárodné...

Ako sa dostávate k skladbám, ktoré sú následne na albume?

Tým, že pracuje v Košiciach v národnostnom vysielaní ako redaktor, mám prístup aj k iným skladbám. Robím tam napríklad hitparádu, kde sa snažím vyberať piesne, ktoré nie sú len z nášho územia. Zároveň využívam archív. Niekedy za prvej republiky k nám patrila aj Podkarpatská Rus. Išlo o spoločný región Rusínov, ktorý siahal od Starej Ľubovne cez Prešov až po Mukačevo. Etnograf Karol Plicka – medzi inými – skúmal, zapisoval, nahrával aj Rusínov na Podkarpatsku či na Slovensku.

Odtiaľ mám rôzne výskumy. Chodím do terénu. Pred rokom som bol s manželkou v Rumunsku, v oblasti, kde žijú Rusíni, a práve odtiaľ som si doniesol jednu skladbu, ktorá je aj na novom albume v zaujímavej úprave. Nemal som k nej text, počul som tam iba melódiu, do ktorej som si text napísal. Ide teda o rôzne vplyvy, ktoré mnou prechádzajú, a ja si z toho vyberám to, čo sa mi páči.

Už ste naznačili, že s kapelou Fajta máte nový album Duje vitor. Je zložený iba z rusínskych skladieb?

Sú na ňom prevažne rusínske piesne, ale sú tam aj slovenské pesničky. Skladbu Vyvedený z miery od IMT Smile sme na album dali zámerne, pretože minulý rok nás pozvali ako hostí na svoj Amfiteáter Tour. Ide zároveň o moju najobľúbenejšiu pesničku, na ktorú sme na svojej svadbe s manželkou tancovali prvý tanec. (Úsmev.) Na albume je ešte jedna slovenská pesnička, ktorá pochádza zo Srbska, kde takisto žijú Slováci. Túto pesničku nám produkoval Peter Bič Project. Zvyšok tvoria pôvodné, starodávne rusínske piesne, niektoré z nich sú trošku autorské, ale stále vychádzajú z tradícií.

Dá sa povedať, že toto je hlbší zmysel vašej práce? Zachovávať a šíriť tradície ďalej?

Určite je, pretože zároveň som umelecký vedúci folklórneho súboru Hornád v Košiciach. Pôsobím tam od roku 2006. Je to súbor, ktorý striktne, až ortodoxne zachováva staré tradície. Skúmame rôzne staré nahrávky, videá, robíme výskumy a snažíme sa to dať naspäť na javisko. Záleží mi na tom, aby sa ľuďom posúvala tradičná ľudová hudba a aby sa zachovala. Folklór sa snažíme aspoň sčasti očistiť od nánosov doby, ale zároveň aby tam bola pečiatka súčasnej generácie.

Folklór je v súčasnosti všeobecne populárny, a to nielen v hudbe, hoci aj poprední slovenskí hudobníci sa k nemu vracajú.

Aj keď sa možno niektorí tvária, že s ľudovou hudbou nemajú nič spoločné, každý z nás sa s ňou stretol, nejakým spôsobom sa ho dotkla a vychádza z každého z nás. Treba si dať pozor, aby sa tradícia nezneužila, nezdeformovala. Pozmeňovanie by si nezaslúžila. Slovenský skladateľ Svetozár Stračina, ktorý pri komponovaní symfónie takisto vychádzal z ľudovej hudby, mal stále na mysli to, že požičanú pesničku raz bude musieť majiteľovi vrátiť...

Folklór je dedičstvo, o ktoré sa musíme starať a pristupovať k nemu s úctou.
Štefan Štec

Možno raz tento album nebude len prinášať tradičnú hudbu, ktorú sme tam chceli dať, ale zároveň ukáže, ako naša generácia prispela k ľudovej tvorbe a ako sme ju vnímali my.

Čomu alebo komu vďačíte za to, že tradície a celkovo rusínska kultúra, umenie sú s vami tak úzko späté?

Takto ma vychovávali. Hoci som sa narodil v Košiciach, moji rodičia pochádzali z obce Habura pri Medzilaborciach a do Košíc si priniesli všetky tradície. U nás doma v bytovke sme mali malú rusínsku komunitu. Na ulici sme sa síce rozprávali po slovensky, ale doma sme hovorili po rusínsky a zachovávali sme všetky tradície, tak ako to robili rodičia v Habure. Otec navyše hrával v amatérskom ukrajinskom divadle v Košiciach, bol muzikant a mal vzťah k umeniu. Nebol úplne folklorista, ale divadelné a hudobné umenie mu bolo blízke. Chodili sme s ním do divadla na skúšky a podobne. Mamka pár rokov tancovala v jednom súbore v Humennom, takže obaja mali prirodzený vzťah k hudbe aj k tradícii. U nás bola tendencia nielen rozprávať sa po rusínsky, ale aj zamyslieť sa nad tým, že sme Rusíni, patríme k menšine. Niektoré rusínske domácnosti možno nemali potrebu zaoberať sa svojou identitou, neučili sa jazyk, lebo sa báli, že by sa nedorozumeli. U nás to bolo úplne prirodzené. U nás doma sa navyše stále spievalo, tancovalo. Boli sme skrátka veselá domácnosť. (Smiech.)

Manželka rozumie po rusínsky?

Pochádza zo stredného Slovenska, takže najskôr tomuto jazyku vôbec nerozumela. Dnes už rozumie. Na jazyky je šikovná, hovorí plynule po anglicky a po francúzsky. Rusínsky jazyk sa jej zapáčil, dokonca si myslím, že by už vedela aj niečo povedať, len sa ostýcha, lebo nie je Rusínka. S našou národnosťou sa však identifikovala. Pozná už všetky naše tradície.

Stali ste sa otcom. Ako je to vo vašej domácnosti? Rozprávate sa po rusínsky alebo po slovensky?

So synom sa rozprávame po slovensky, ale s manželkou máme dohodu, že ja sa s ním rozprávam aj po rusínsky.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Inteligentné zrkadlo aj toaleta: Kúpeľňa budúcnosti prináša technológie pre najnáročnejších

Populárne články
Prvú sobotu po Troch kráľoch sa jubilejným 20. ročníkom Plesu v opere otvorila plesová sezóna na Slovensku. Po prvýkrát sa moderátorského žezla chopili herecké legendy Emília Vášáryová a Martin Huba.

NAJ momenty Plesu v opere: Najprestížnejšia udalosť roka oslávila jubileum

Na začiatku kariéry jej veľmi pomohol HUGO HAAS. Bola jeho žiačkou, hereckou kolegyňou a takisto milenkou.

Herecké šťastie Adiny Mandlovej trvalo 12 rokov. Jej život bol plný dramatických zvratov

Na Slovensku nájdete tri dediny, ktoré majú názov Lúčky.

Na Slovensku sú až tri obce s názvom Lúčky: Ako sa žije pod bielou perinou?

Ilustračná snímka

Neuveriteľné! Ženu s tromi deťmi zachránili po vyše mesiaci v dažďovom pralese

Jaromír Jágr (47) a Elizabeth Kopecká (24)

Špekuláciám o vzťahu Jágra a Hantuchovej odzvonilo: Po svojom boku má túto krásku

Život prišiel z vesmíru. Je to pravda?

Prišiel život z vesmíru?

Zobraziť viac
Diskusia