Pre hrozbu nákazy môže tráviť so svojím manželom, humoristom, hercom a tiež čerstvým osemdesiatnikom Milanom Lasicom, viac času než obvykle. Skúsená politička a diplomatka zároveň dúfa, že pandémia naštartuje v našej spoločnosti potrebné zmeny.

Pandémia koronavírusu nás zasiahla v čase, keď sa na Slovensku menila vláda. Jej čelní predstavitelia doteraz nemali koaličnú skúsenosť. Ako hodnotíte ich prvé týždne vládnutia a opatrenia, ktoré v boji s koronavírusom zaviedli?

Dovoľujem si upozorniť, že minimálne SaS má za sebou koaličnú skúsenosť, aj keď jej výsledok bol tristný, lebo jej kroky umožnili strane Smer monopolné vládnutie. Takže dúfam, že sa priučili a nebudú sa viac riadiť momentálnymi prieskumami verejnej mienky ako vtedy. Pre ostatných platí, že každý raz nemá hmatateľnú koaličnú skúsenosť. Otázkou je, ako rýchlo pochopí, čo znamená. Opatrenia doteraz považujem za primerané a obdivujem, ako sme sa im my Slovač, vychovávaná desaťročia v duchu jánošíkovstva v zmysle pohŕdania pravidlami, prispôsobili. Príklad: pred krčmou v našej dedine sa rozprávali dvaja strýcovia, dva metre od seba a prepité raťafáky schované za rúškami. Obdivne som na nich chvíľu hľadela.

Koronavírusová nákaza v priebehu veľmi krátkeho času preverila nielen charakter jednotlivcov, ale tiež nefunkčnosť systému. Na jednej strane to pomôže ľuďom otvoriť oči, na druhej ľahko môžeme doplatiť napríklad na dlhodobo finančne podvyživené zdravotníctvo, ktoré by v prípade prudkého nárastu nakazených, nebolo schopné túto situáciu ustáť. Aký je váš názor?

Jediný rezort, ktorý nevidieť, nepočuť a ktorý neprezentuje svoje kľúčové plány, ktorým by som rozumela, je rezort kultúry. Ostatné, zdá sa mi, pracujú na plné obrátky. A keďže mám cez svoje deti osobnú skúsenosť s britským zdravotníctvom, považujem to slovenské, našich lekárov, sestričky a manažérov za dobre pripravených a jednoducho úžasných. A nielen preto, že mi dvakrát zachránili život. Mne aj mojej dcére. To, že sa odhaľujú korupčné systémy, neznamená, že je všetko len zlé a prehnité. V tomto zmysle držím najviac palce pani ministerke spravodlivosti Kolíkovej. Nielen preto, že ju osobne dobre poznám, zmodernizovala nám pred rokmi stanovy Živeny, spolku slovenských žien, ale aj preto, že považujem tento rezort za kľúčový pre dobrý výsledok nielen tejto vlády, ale aj našej budúcnosti.

 

˃˃˃ Fotografie MAGDY VÁŠÁRYOVEJ a MILANA LASICU nájdete v galérii. ˂˂˂

Neľahká situácia je aj v školstve, keďže plnohodnotná príprava detí na vyučovanie prebieha práve doma. Nový minister školstva vníma koronavírus ako možnosť hľadať inovatívne spôsoby výučby.

Poslali sme jedného z najväčších aj najmodernejšie mysliacich odborníkov na modernizáciu nielen školského, ale aj vedeckého systému späť do Bruselu, aby nám tu neplietol hlavy nejakými modernými výmyslami. Ide o pána Šuchu. Dali sme prednosť konfliktu so skupinami korupčníkov, ako sa moderne hovorí, ale ja používam radšej naše dobré slovenské slovo, so zlodejmi, ktorí sa nám usadili aj vďaka príchylnosti voličov, vo veľmi blízkom kontakte s centrom moci. Ak chcem byť demokratka, musím rešpektovať toto rozhodnutie voličov v parlamentných voľbách. Ale, bohužiaľ, nezdá sa mi, že by všetci ľudia v školstve či vo vede dostatočne razantne protestovali, že pána Šuchu strácame, a tak mi zostáva len ho poprosiť, aby neprestal svojimi myšlienkami, ktoré sú mi veľmi blízke, bombardovať našu spoločnosť z Bruselu.

Vplyvom súčasného uzavretia hraníc sa ozývajú hlasy po zachovaní tohto opatrenia. Neobávate sa, že po rokoch slobodného cestovania by k tomu mohlo naozaj dôjsť?

Musíme počítať s tým, že reakcionársky mysliaci ľudia – a že ich máme dosť – budú chcieť zneužiť dnešnú situáciu. Zámerne nepíšem „konzervatívne mysliaci ľudia“, lebo oni nie sú konzervatívcami v pravom zmysle slova. Sú to obyčajní spiatočníci, ktorí by najradšej vytiahli Slovensko z Európskej únie, zo Severoatlantickej aliancie, z Rady Európy preč a vôbec – usadili by sa pri moci a nás poslali na valaly. K ovciam mužov, valašky do ruky, bryndzu – mimochodom rumunské slovo – na stôl a hlavne nás ženy do kuchyne k zásterám a mlčaniu. A to presadzujú aj niektoré ženy. Živenu na nich, ktorá má s nimi 150-ročnú skúsenosť.

Pokračovanie na ďalšej strane.

Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Populárne články
Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Markizáčka Danica Nejedlá s manželom Alexandrom.

Danica Nejedlá bude mať manžela opäť doma: Na lukratívnom mieste sa dlho neohrial

K2, druhá najvyššia hora sveta

Majestátna K2 je jedinou z osemtisícoviek, na ktorú nikto nikdy nevyliezol počas zimnej sezóny

Historická súprava začala tohtoročnú sezónu 8. mája

Chcel zachraňovať hrady, namiesto toho deťom zachránil historickú úzkokoľajku

Dominika Gottová

Dominika Gottová prezradila rodinné tajomstvo: Mama ju v detstve odložila na viac ako rok!

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia