Bývalý hokejový obranca Boris Valábik (35) všetky svoje rozhodnutia starostlivo zvažuje. Riadi sa heslom svojej babičky: „Radšej sa báť, ako sa zľaknúť…“ Napriek tomu ho prednedávnom život poriadne prekvapil. Nepríjemná situácia však napokon mala šťastný koniec.

Rozbiehate nový projekt. O čo ide?

Po skončení hokejovej kariéry som zámerne neinvestoval svoje športom zarobené peniaze. Hororových príbehov o tom, čo sa stalo chalanom, keď prišli napríklad zo zámoria domov a rozhodli sa podnikať, bolo mnoho. Dokonca aj veľké hokejové mená stratili takýmto spôsobom peniaze. My hokejisti sme totiž často naivní dobráci a na úprimnosť doplácame.

S hokejom som skončil ako 31-ročný. Hovoril som si, že v tomto veku by som už mal mať rozum a poučiť sa z príbehov iných ľudí. (Smiech.) Práve preto som sa do ničoho nepúšťal, hoci ponúk bolo veľa. Úprimne som ani nevedel, do čoho investovať. Jediné, čo hokejista vie, je starať sa o seba, o svoje telo, a to bol dôvod, prečo som sa rozhodol vstúpiť do projektu s výživovými doplnkami. To je oblasť, o ktorú som sa zaujímal ako aktívny športovec asi od svojich pätnástich rokov. Ľudia si to predstavujú veľmi zjednodušene a myslia si, že doplnky výživy sú určené iba pre „svalnáčov“, ale nie je to tak. (Smiech.) Či ste športovec, alebo sa športu venujete iba ako svojmu hobby, stále od svojho tela niečo vyžadujete. A ja som zástanca toho, že telu treba dať všetko, čo potrebuje, aby mohlo plniť, čo mu naordinuje jeho majiteľ.

Akú ponuku ste teda konkrétne prijali?

Rozhodol som sa dať dokopy s kondičnými trénermi nielen u nás, ale aj vo svete. Spolupracujem s Robertom Gorgosom, ktorý je nutričným poradcom jednak Petra Sagana (31), ale aj celého tímu Bora-hansgrohe. Tento človek  cyklistom na Tour de France hovorí, nielen čo a kedy majú jesť, ale tvorí im aj raňajky a doplnky výživy počas celých pretekov. Spolupracujem aj s Romanom Švantnerom z Banskej Bystrice, ktorý sa stará o našich špičkových hokejistov z NHL, o futbalistov, ale aj manažérov, ktorí si chcú zlepšiť kvalitu života. Máme aj farmaceuta Michala Drdúla… Dali sme sa dohromady viacerí a rozhodli sme sa, že na Slovensko prinesieme niečo, čo tu v rámci doplnkov výživy ešte nie je.

V čom bude váš sortiment iný?

Na trhu je takého sortimentu obrovské množstvo, ale kvalita je rôzna. Viem to z vlastnej skúsenosti. Celú kariéru som používal doplnky stravy. Niektoré fungovali, niektoré nie a ja som vôbec nevedel prečo. Zrazu mám okolo seba ľudí, ktorí mi vedia povedať, prečo som mal v daný deň počas zápasu dostatok energie bez pocitu ťažkého žalúdka alebo, naopak, prečo som sa pri inom doplnku cítil zle. Prečo som počas jednej sezóny schudol dvanásť kilogramov hlavne zo svalovej hmoty a prečo sa mi ju ďalšiu sezónu podarilo udržať… Spolu s týmto tímom tvoríme už vyše roka také doplnky výživy, ktoré sa osvedčili v najlepších ligách sveta. Je za tým veľmi veľa práce, napriek tomu to pre mňa nie je len projekt, ale aj investícia svojho majetku. Som ochotný vraziť doň vlastné peniaze, lebo mu úprimne verím.

A keď sa pýtate na to, v čom sú naše produkty iné, tak v prvom rade staviame na čestnosti, odbornosti, a na tom, že ľudia jasne vedia, kto za týmito výrobkami stojí a dáva za ne svoje vlastné meno do „éteru“. Nejde o to, že sme našli dieru na trhu a chceme zarobiť. Tá diera tam nie je. Ako sme však mali aj počas našej práce a aj počas mojej vlastnej kariéry profesionálneho športovca možnosť zistiť, trh je plný produktov, ktoré nielenže ľuďom nepomáhajú, ale vo finále im škodia. Toto je pre mňa absolútne neakceptovateľné a nefér. V našom portfóliu preto máme len také doplnky, ktoré majú za sebou odborné štúdie a my vieme, že pomáhajú a môžeme za ne ručiť svojím menom. Preto sme ich zostavili zo zložiek, ktoré síce nie sú najlacnejšie, ale sú najlepšie. Sám som veľmi zvedavý, kam až v tomto svete s úprimnosťou zájdeme, ako to vypáli, či si náš sortiment nájde klientelu. Bude zaujímavé vidieť, či je pre ľudí dôležité aj to, čo svojmu vlastnému telu ponúkajú, z čoho ho prinútia fungovať, alebo len to, na čom jazdia alebo čo si oblečú. Veľkou súčasťou našej filozofie je aj edukácia ľudí v tom, aby si pozreli každý produkt z druhej strany a prečítali jeho zloženie. A budú časom vedieť posúdiť sami a nemusia už naletieť žiadnym reklamám alebo influencerom. Mňa osobne práve táto edukácia veľmi baví a v tomto smere plánujem zohrať čo najväčšiu rolu. Aj preto som súčasťou tohto projektu a vidím v ňom budúcnosť. To, čo som sa naučil, chcem jednoducho posunúť ďalej, aby sa ľudia následne vedeli rozhodnúť sami za seba.

Čo sa týka šírky sortimentu, aký bude?

Budeme ponúkať proteíny, rozvetvené aminokyseliny, kreatín, skrátka produkty pre ľudí, ktorí chcú byť aktívni v posilňovni. Máme tam aj čisto ženský proteín. Proteín sa v skutočnosti nerozlišuje na mužský a ženský, ale budeme ho mať rozlíšený preto, aby sa ženy nebáli, že z neho priberú. Na tomto proteíne bude dávkovanie určené presne pre ženy a nebudú tam žiadne pridané látky, z ktorých benefitujú hlavne muži, ako je kreatín. V portfóliu však budeme mať aj multivitamíny, minerály, raňajkové kaše, ktoré som napríklad aj ja počas svojej hokejovej kariéry dlho hľadal. Chcel som niečo, čo ma zasýti, dodá energiu, ale nebudem mať z toho ťažký žalúdok na tréningu. Toto sme tvorili dlho. V portfóliu máme aj pasty z lieskovcov, pistácií, kešu orechov, mandlí… Všetky sú stopercentné, nie ako väčšina na trhu, a za studena lisované, aby sa z nich nestala len sladkastá nátierka, ale aby mali reálny prínos pre organizmus, ako aj chuť. Celý sortiment pozostáva asi zo 40 doplnkov aj s rôznymi príchuťami. Všetko bez umelých sladidiel, s obsahom prírodných konzervačných látok, s podstatne kratšou lehotou spotreby.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia