MUDr. Vladimíra Balogová-Kasajová (39) zo Stomatologického centra MySmile sa špecializuje na pedostomatológiu – starostlivosť o detský chrup. Tvrdí, že rodičia často prichádzajú s deťmi neskoro.

Veľa rodičov sa sťažuje, že ich deti nechcú zubári ošetriť. Prečo?

Deti naozaj takmer nikto nechce ošetrovať. Je málo zubárov, ktorí sa na ich ošetrovanie špecializujú. Dostanú sa často „iba“ k tomu stomatológovi, ktorý sa stará o chrup ich rodičov. Detský chrup sa však od chrupu dospelých odlišuje. Má iný počet jednotlivých zubov, zuby majú inú anatómiu a zubný kaz sa v ňom oveľa rýchlejšie šíri. Navyše, treba rátať s ich postupnou výmenou za trvalý chrup.

Sú teda deti špecifickí pacienti? Potrebujú osobitnú starostlivosť?

Áno, každému dieťaťu treba doslova ušiť liečbu na mieru. Napríklad už pri jej plánovaní treba uvažovať, čo treba urobiť hneď a ktorý zákrok pol roka počká, pretože dieťa vtedy bude možno lepšie spolupracovať. Alebo tiež čo možno vôbec nebude treba riešiť a, naopak, čo vôbec nepočká.

Vždy ste sa chceli v stomatológii špecializovať na starostlivosť o detských pacientov?

Nie, práve naopak. Kedysi, keď som sama ešte nemala deti, som nerozumela, prečo rodič jednoducho nedokáže zariadiť, aby dieťa, ktoré ošetrujem, spolupracovalo. Zmenilo sa to, keď sa mi narodila druhá dcéra a začala som inak vnímať detský svet.

Dnes už chápem, že deti sa jednoducho môžu báť, môžu mať zlé skúsenosti. Cez svoje tri deti sa viem vžiť do ich pocitov. Počas rokov sa tak stalo bežnou praxou, že u nás v centre ošetrujeme aj mentálne postihnuté deti či deti, ktoré je ťažké ošetriť.

Aké sú to deti?

Napríklad deti s autizmom alebo inak zdravotne postihnuté deti, ktoré neudržia v kresle ani dvaja dospelí rodičia. Už mnoho rokov spolupracujeme v takýchto prípadoch s anestéziológom a deti ošetrujeme v celkovej anestézii. Rodičia sa toho často obávajú, vždy im však dávame na výber. Povieme im, aby si doma sadli, zvážili plusy a mínusy a dohodli sa, čo považujú oni ako rodičia za najlepšie pre svoje dieťa v jeho stave.

Zaujímavé, naopak, je, že niektoré matky úplne zdravých detí nedovolia dať im počas ošetrenia nič proti bolesti ani žiadnu premedikáciu. Podľa nich je to „zbytočná chémia do tela“, ale zároveň chcú, aby sme dieťa bezbolestne ošetrili. Ale ako, to vraj máme vedieť my. Snažím sa im to vždy vysvetliť. A ťažký oriešok sú aj deti, s ktorými si rodičia nedokážu poradiť. Želanie ich dieťaťa je pre nich rozhodujúce. A práve tento prístup vie napáchať veľké škody na chrupe detí.

Podľa stomatologičky sa deti už dnes zubára naozaj nemusia báť.
Podľa stomatologičky sa deti už dnes zubára naozaj nemusia báť.
Zdroj: Miroslav Miklas

V akom stave majú deti zuby v súčasnosti?

Vo veľmi zlom. A, bohužiaľ, stále sa zhoršuje.

Prečo je to tak?

Vidím dva dôvody. Prvým je strava, ktorú jeme. Do takmer všetkých bežných potravín zo supermarketov sa pridáva cukor. Dokonca je aj v 97-percentnej šunke. Nájsť jedlo bez pridaného cukru je dnes problém. Druhý dôvod je nedostatočné čistenie zubov. Som presvedčená, že rodičia by deťom mali dočisťovať zuby až do 12 rokov. Približne do tohto veku trvá výmena mliečneho chrupu za stály. Pre zuby dieťaťa je to najkritickejšie obdobie.

Veľa ľudí však deťom zuby nedočisťuje. Radšej by si zaplatili za nejakú pastu, ktorá by zázračne účinkovala a robila to za nich. Ďalší dôvod je to, čo som spomínala – pre rodičov je rozhodujúce prianie ich dieťaťa. Povedia mi: my sa snažíme, ale naše dieťa si nechce umývať zúbky, vždy začne plakať. Zvyčajne odpovedám, že my nehodnotíme ich snahu, ale to, či a ako sú zuby dieťaťa vyčistené.

Treba uvážiť, čo je horšie. Či to, že dieťa možno minútu plače, pretože si nechce umývať zuby, alebo to, že potom, obrazne povedané, plačú v ambulancii všetci. Názor dvoj- či trojročného dieťa by pri čistení zubov naozaj nemal byť rozhodujúci.

Všimla som si, že máte na internetovej stránke aj fotografie mliečnych zubov detí, ktoré sú pre kazy doslova čierne a polámané. Prečo sa to deje?

Mnohé mamy v noci dojčia alebo dávajú deťom umelé mlieko či ochutené čaje aj dlho po tom, ako už majú vyrastené zuby. Ak sa zuby dostatočne nečistia, je isté, že sa začnú kaziť. Alebo ak dieťa býva často choré a užíva rôzne sirupy či lieky s ochucovadlami, ktoré zahusťujú sliny a znižujú pH v ústnej dutine. Potom sa zuby začnú kaziť hneď pri prerezávaní.

Rodičia to opisujú tak, že dieťaťu už vyrástli hnedé či čierne zuby, že ani nikdy biele neboli. Stačí totiž, že dieťa silnejšie zahryzne a sklovina sa odlomí, pretože je chorá. Pre rodiča je jednoduchšie povedať si, že to je geneticky dané, než každý večer čistiť dieťaťu zuby kefkami a medzizubnými niťami.

Má vôbec genetika vplyv na kvalitu a zdravie chrupu detí?

Ale áno, aj genetika tu zohráva určitú rolu. Ak má dieťa napríklad úzke čeľuste a široké zuby, to je kombinácia, ktorá sa často dedí po rodičoch. Tieto zuby sú často stiesnené alebo úplne krivé a oveľa ľahšie sa na nich drží povlak.

Takýmto deťom by mali rodičia už ako dvojročným čistiť zuby medzizubnou niťou, čo je určite náročné. Alebo dieťa môže mať mliečne stoličky s mimoriadne hlbokými ryhami, ktoré sa často začnú kaziť napriek čisteniu. Uspokojiť sa však s tým, že mne sa kazili zuby a moje dieťa to má jednoducho po mne, sa mi voči nemu nezdá fér.

Prečo prichádzajú niektorí rodičia s deťmi na ošetrenie až vtedy, keď už majú zuby v takom katastrofálnom stave ako na vašich fotografiách?

Zväčša mi povedia, že nevedeli, že mali prísť skôr, alebo že zbierali odvahu, alebo tiež, že čakali, kým ich dieťa začne lepšie spolupracovať. To je však, žiaľ, v niektorých prípadoch naozaj veľmi neskoro. Prvá návšteva u špecialistu, ktorý sa venuje deťom, by mala byť už pri prvom prerezanom zube. Nie preto, aby sa dieťa povozilo v kresle a zvyklo si na nás, ako to často počúvam, ale rodičia už vtedy dostanú podrobný návod, ako sa správne o zuby starať.

Ak je sklovina mliečneho zuba narušená, stačí, aby dieťa silnejšie zahryzlo a zub sa ľahko zlomí. Pokazený zub môže byť zdrojom vážnej infekcie. Dnes už existujú špeciálne výplňové materiály, vyrábajú sa tiež celoplášťové aj celoporcelánové zirkónové korunky na mliečne zuby.
Ak je sklovina mliečneho zuba narušená, stačí, aby dieťa silnejšie zahryzlo a zub sa ľahko zlomí. Pokazený zub môže byť zdrojom vážnej infekcie. Dnes už existujú špeciálne výplňové materiály, vyrábajú sa tiež celoplášťové aj celoporcelánové zirkónové korunky na mliečne zuby.
Zdroj: Archív MySmile

Čo váš návod na starostlivosť obsahuje?

Hovoríme rodičom ako, čím a kedy zuby čistiť, ako často chodiť na prehliadky, čo majú pri vývine chrupu sledovať, dokedy neprekáža nočné jedenie alebo pitie, a tiež im radíme, ako vybrať vhodný príkrm. Niektoré umelé mlieka totiž obsahujú cukor – treba si na to dať pozor. Rovnako takmer všetky granulované čaje majú v sebe cukor.

Po roku od vyjdenia prvého zuba by už dieťa malo ísť spať s umytými zubami a aj sa s nimi budiť. V noci by teda už nemalo jesť mlieko – ani materské, ani umelé. Aj preto by mala byť prvá návšteva skorá, aby na to rodičia pri prerezávaní zubov mysleli. Tiež sa dozvedia, že rôzne náprstky a silikónové hryzadlá zuby rozhodne nečistia.

Je pri spôsobe čistenia zubov dôležitý vek dieťaťa?

Rozhodne áno, inak sa umývajú zuby dvojročnému dieťaťu, inak päťročnému a inak desaťročnému. V každom veku by malo mať dieťa správne veľkú a správne tvarovanú kefku. Rodičom ukazujeme aj niektoré triky, ktoré im pomôžu čistiť dieťaťu zuby správne. Ak sa rodič na čistení zubov dieťaťa nezačne už od začiatku aktívne spolupodieľať, čistenie nie je dostatočné.

Stáva sa aj to, že rodič s dieťaťom chodí na prehliadky, dieťa má zuby zdravé a potom sa v krátkom čase „zrazu“ pokazia?

Áno. Je to práve preto, že deti nechodia k špecialistom. Zbežná prehliadka zubov, kde zuby len pozrieme voľným okom, nemá u malých detí veľký význam. Vždy je potrebný röntgenový snímok. Treba ho urobiť už v čase, keď sa zadné zuby začnú dotýkať. Pri zbežnej prehliadke by som to možno uzavrela s tým, že dieťa má pekné, zdravé zúbky. No pri röntgene nájdem v medzizubných priestoroch štyri kazy. Často objavíme medzi zubami aj kaz, ktorý sa už dotýka nervu.

Dieťa nemusí reagovať ako dospelý, zub ho nebolí, a zrazu opuchne. Alebo náhle „z ničoho nič“ cíti takú intenzívnu bolesť, že to treba okamžite riešiť. Röntgenové snímky by sa práve preto mali u detí opakovať. Mnohí rodičia majú z rötgenového vyšetrenia obavy. Máme však digitálny röntgen. Ožiarenie z neho sa rovná zhruba štyrom hodinám pozerania televízie a dieťa nijako neohrozí.

Zubári dieťaťu nechajú občas mliečny zub len rozvŕtaný a otvorený.

Áno, a povedia, že ho rodičia majú vyplachovať striekačkou. Nie je to dobrý postup. Takýto zub sa skôr či neskôr rozpadne a je len rezervoárom baktérií. Vzniká z neho infekcia, ktorá zasiahne aj inú časť tela. Aj preto deti potrebujú zubárov, ktorí sa špecializujú na starostlivosť o ne. Dokážeme čiastočne i úplne vybrať nerv z mliečneho zuba, dokážeme ho okorunkovať. Aj vtedy, keď zo zuba zostanú len korene, dokážeme tam dať napríklad zirkónovú korunku.

Prečo je to potrebné? Len kvôli estetike?

Nie, rozhodne nielen preto, aby bolo dieťa pekné a malo v ústach biele zúbky. Mliečne zuby sú potrebné pre správny rozvoj zuboradia trvalých zubov a rovnako pre ich správne zaradenie do zubného oblúka. Okrem toho dieťa potrebuje normálne žuť, zuby sú potrebné aj pre vývoj reči. Pokazený zub môže byť tiež zdrojom vážnej infekcie.

Špecialisti dokážu správne určiť postup liečby pre jednotlivé deti. My sa snažíme deťom zuby zachovať, a ak to nie je možné, nahradiť ich. Skutočne si myslím, že pre deti sú potrební špecializovaní stomatológovia, ktorí spolupracujú s kolegami z iných odborov. Napríklad s chirurgmi, anestéziológmi, s čeľustnými ortopédmi.

Pri odhaľovaní kazov u detí je potrebný röntgenový snímok.
Pri odhaľovaní kazov u detí je potrebný röntgenový snímok.
Zdroj: Miroslav Miklas

Aké sú teda novinky v tomto odvetví stomatológie?

V súčasnosti sa v pedostomatológii v odôvodnených prípadoch ošetrujú deti pomerne bežne aj v celkovej anestézii alebo v tak­zvanej premedikácii. Nemusíme tak zuby trhať, ale dokážeme ich zachrániť. Kedysi sa tiež napríklad nerobilo také ošetrovanie hlbokých kazov mliečnych zubov ako dnes, volá sa to pulpotómia.

Často napríklad zlyhávali koreňové výplne mliečnych zubov, aj preto sa dnes vyrábajú rôzne špeciálne výplňové materiály do korunkovej alebo koreňovej časti týchto zubov. Tiež korunkovanie mliečnych zubov nebolo v pedostomatológii bežné. Dnes už existujú nielen celoplášťové, ale aj celoporcelánové zirkónové korunky na mliečne zuby. My v našom stomatologickom centre bežne používame ozón na pečatenie zubov či laser pri ošetrovaní detí.

Chcú vôbec rodičia takéto zákroky? Neuspokoja sa s tým, že mliečne zuby aj tak vypadnú?

Aj s takým názorom sa stretávam. Vtedy sa ich však pýtame, čo teda budeme robiť, ak dieťa začne zub bolieť. Mnohí sú prekvapení, že mliečne zuby vôbec bolia. Čudujú sa, že vôbec majú nerv. Ak však napríklad trojročné dieťa potrebuje opraviť mliečnu stoličku, nedá sa čakať na to, kým v desiatich-dvanástich rokoch vypadne. Ak má dieťa predčasne vytrhané mliečne zuby, môže mať veľmi vážny problém.

Aký problém?

Ak mu zostanú napríklad len predné zuby, zrúti a posunie sa mu zhryz. Niekedy dokonca až tak, že sa mu dotýkajú horné a dolné ďasná alebo začne hrýzť zubami do ďasien protiľahlej čeľuste. Rovnako je veľmi pravdepodobné, že ak boli mliečne zuby zle čistené, nebude to lepšie ani pri stálom chrupe a pokazia sa aj trvalé zuby.

Pre zlý zhryz bude dieťa potrebovať strojček, a ak by sa strojček dal na pokazené zuby, tie sa úplne zničia. Z dlhodobého hľadiska je teda vytrhávanie pokazených mliečnych zubov pre dieťa veľmi zlým riešením. Preto sa treba o zuby od začiatku starať.

Naozaj deti potrebujú aj zubnú niť?

Áno, a čím skôr. Odporúčam s ňou začať hneď, ako sa zuby začnú dotýkať. Mliečna sklovina nie je taká odolná ako trvalá a navyše je tenšia. Ak kaz prejde cez hranicu dentínu, ktorý je bohato zásobený cievami, kaz sa veľmi rýchlo prehlbuje a z malého kazu je veľmi rýchlo obrovský. Ošetrenie netreba odkladať.

Mnohé deti reagujú na strach rodičov. Ak rodič ukáže pred dieťaťom, že má zo zubára strach, aj dieťa sa bojí. Žiadnemu rodičovi nie je jedno, čo robíme s jeho dieťaťom. Ak nám však rodič ukáže dôveru, určite aj jeho dieťa ľahšie zvládne vyšetrenie či ošetrenie u zubára.

Keby ste mali niečo odkázať rodičom detí, čo by to bolo?

Aby prišli čím skôr. Aby sa nedali uchlácholiť „rečami z ihriska“, že veď aj iné deti majú pokazené zuby a patrí to k ich veku. Hoci ich deti majú zatiaľ „len“ mliečne zuby, treba sa o ne dôkladne starať. A nech sa neboja, vieme im pomôcť a ani ich dieťa dnes už zo zubárov naozaj nemusí mať strach. Deti by nemali trápiť boľavé, čierne a vylámané zuby. Potom sa totiž nedá predpokladať, že ich trvalý chrup bude raz v lepšom stave.

U niektorých detí sa pokazené mliečne zuby polámu. Vtedy je nevyhnutné ich opraviť alebo, ak to nie je možné, nahradiť. Mliečne zuby sú potrebné pre správny vývoj zuboradia, pre správne zaradenie zubov do zubného oblúka aj pre vývoj reči. Dieťa tiež potrebuje normálne žuť a hrýzť.
U niektorých detí sa pokazené mliečne zuby polámu. Vtedy je nevyhnutné ich opraviť alebo, ak to nie je možné, nahradiť. Mliečne zuby sú potrebné pre správny vývoj zuboradia, pre správne zaradenie zubov do zubného oblúka aj pre vývoj reči. Dieťa tiež potrebuje normálne žuť a hrýzť.
Zdroj: Archív MySmile

Pravidlá rozprávkového úsmevu:

•Vždy treba ísť spať s umytými zubmi.

•Nezaspávať s fľašou mlieka či čaju.

•Keď sa dieťa v noci zobudí na smäd, dať mu piť len čistú vodu.

•Deťom neolizovať cumlík, samozrejmosťou je vlastná lyžička na jedenie.

•Nejesť veľa sladkostí, skôr ovocie a zeleninu. Vylúčiť najmä lízanky, karamelky a cukríky na cmúľanie.

•Počas dňa piť najmä nesladené nápoje a čistú vodu.

•Rodičia dočisťujú deťom zuby do 12 rokov, stačí večer.

•Do 2,5 roka dočisťujú len detskou kefkou a detskou zubnou pastou.

•Od 3 do 6 rokov dočisťujú detskou kefkou s pastou aj niťou.

•Od 6 rokov musí mať dieťa niť, kefku pre svoj vek a jednozväzkovú kefku.

•Detská kefka má mať úzku a krátku hlavičku s rovnými štetinami a nemá byť príliš mäkká.

•Vždy treba ísť spať s umytými zubami. Nezaspávať s fľašou mlieka či čaju.

•Keď sa dieťa v noci zobudí na smäd, dať mu piť len čistú vodu.

•Deťom neolizovať cumlík, samozrejmosťou je vlastná lyžička na jedenie.

•Nejesť veľa sladkostí, skôr ovocie a zeleninu. Vylúčiť najmä lízanky, karamelky a cukríky na cmúľanie.

•Počas dňa piť najmä nesladené nápoje a čistú vodu.

•Rodičia dočisťujú deťom zuby do 12 rokov, stačí večer.

•Do 2,5 roka dočisťujú len detskou kefkou a detskou zubnou pastou.

•Od 3 do 6 rokov dočisťujú detskou kefkou s pastou aj niťou.

•Od 6 rokov musí mať dieťa niť, kefku pre svoj vek a jednozväzkovú kefku.

•Detská kefka má mať úzku a krátku hlavičku s rovnými štetinami a nemá byť príliš mäkká.

Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Populárne články
Herečka Sarah Hyland

Vo filme romantika, v realite dráma. Herečka Sarah Hyland už prekonala 16 operácií!

Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Založila konferenciu SUPERfeel, ktorá prináša ženám priestor na vzdelávanie a ďalšiu motiváciu.

Ivana Kičikoleva našla počas liečby vážnej choroby zmysel života: Som rada, že sa mi to stalo

Farmár z okresu Krupina nám ukazuje, ako mu diviaky zničili úrodu. Ak štát nezačne konať, úplne skončí s pestovaním poľnohospodárskych plodín.

Desať ton zdravých zemiakov musel vyviezť na hnojisko. Farmár čakal pomoc od štátu, tá neprišla

Karolína Chomisteková

Chomisteková končí na poste riaditeľky Miss Slovensko: Vystrieda ju tento mladík!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac