Rozhovory poskytuje výnimočne, a keď to urobí, rovnako ako pri porotcovaní v SuperStar si nedáva servítku pred ústa. „Necítil by som sa vo svojej koži, keby som nehovoril to, čo si naozaj myslím,“ priznáva spevák Pavol Habera (59).

Zažil som predávkovanie svojím menom a pre každého, kto to zažije, je to vlastne veľmi nevďačná hra
Pavol Habera

Spomeniete si ešte na životný moment, keď ste si povedali – chcem sa živiť hudbou a spravím pre to, čo sa dá?

Taký moment nikdy nenastal, existovala len túžba robiť to, čo ma baví, a bolo mi jedno, či ma to raz bude živiť alebo či to budem robiť ako záľubu. No a keď mi za to postupne začali aj platiť, bola to už len taká príjemná nadstavba a stalo sa to postupne mojím zamestnaním.

Keby ste mali možnosť vrátiť sa do veku superstaristov, rozhodli by ste sa znovu pre kariéru muzikanta alebo s dnešným rozumom a skúsenosťami by ste sa rozhodli inak?

Byť hudobníkom a živiť sa len hudbou vôbec nie je jednoduchá záležitosť a úplne drasticky to vidíme v aktuálnej kovidovej situácii. Išiel by som do toho presne tak, ako som do toho išiel, keď som mal dvadsať. Najprv pre istotu dokončiť školu a získať prácu, ktorú som vyštudoval, a keď sa chytím ako hudobník, len vymením zamestnanie. Mal som šťastie, že mi to vyšlo.

Keď vám prišla prvá ponuka do speváckej šou SuperStar ešte okolo roku 2004, spomeniete si, či ste sa pre tento projekt hneď nadchli alebo ste prijatie ponuky zvažovali?

Pamätám si presne, ako mi režisér Peter Núñez (51) zavolal do New Yorku, či by som do takejto šou išiel, no a keďže som to poznal už z americkej televízie, presne som vedel, čo odo mňa chce. Spýtal sa, či som ochotný ľuďom hovoriť pravdu. V podstate sme sa hneď dohodli – vedel som, že to bude dobré.

FOTOGRAFIE SPEVÁKA HABERU V SUPERSTAR NÁJDETE V GALÉRII
Porotcovia SuperStar sú nielen kolegovia, ale aj kamaráti.
Zdroj: TV Markiza

Od spomínaného roku 2004 sa vaše meno spája so SuperStar až do súčasnosti. Na začiatku sa mohlo zdať, že ste svojou úprimnosťou a priamosťou možno prišli o istú časť publika, ale na druhej strane vás a vašu tvorbu mali možnosť spoznávať aj mladšie ročníky. Je to tak?

Nikdy som to neanalyzoval a bolo a je mi to v podstate jedno. Keď­že na naše koncerty stále chodí veľa ľudí, nejaké dramatické následky moje pôsobenie v SuperStar asi nemá. Naozaj sa nad tým nezamýšľam, inak by som v tej porote nemohol sedieť – sám by som sa necítil vo svojej koži, keby som nehovoril to, čo si naozaj myslím.

Mávate aj po rokoch počas súťaže stres?

Snažím sa nepripúšťať si stresový stav – nielen v kariére, ale aj v bežnom živote. Niekedy sa mi to darí viac a niekedy menej, ale mám pocit, že televízny program nie je u mňa zdroj stresu. Veď viete, keď nejde o život, ide o ho***. Naozaj sa teším na všetky kolá, na nových šikovných ľudí a rád stretávam aj tých, ktorých som videl prvýkrát pred rokmi na kastingoch a dnes sú to moji kolegovia. Absolútna väčšina sú slušní a vďační ľudia, ktorí si vážia to, kde dnes sú.

Stalo sa vám, že počas porotcovania v SuperStar ste v niektorom zo súťažiacich videli samého seba na začiatku kariéry?

V každom z nich. Veď aj ja som začínal na kadejakých súťažiach, ibaže som nebol hneď v osemnástich rokoch slávny. Postupne som prešiel po všetkých tých schodíkoch svojej speváckej kariéry až tam, kde som si zaslúžil byť. Je jasné, že je to výhoda. Všetky postupne nadobudnuté skúsenosti sa nedajú ničím nahradiť, ale o to viac si vážim tých súčasných účastníkov našej súťaže, ktorí to v tom mladom veku zvládnu a sú úspešní. To vôbec nie je jednoduché.

Čo je podľa vášho názoru najväčšou devízou tejto súťaže? A teraz narážam na to, že samotná výhra ešte v konečnom dôsledku nemusí vôbec nič znamenať, lebo výhercovi úspešnú kariéru nezaručí.

Myslím, že prvotne tí ľudia ani nevedia, koľko peňazí za výhru dostanú. Najväčšia výhra pre každého je byť aj o desať rokov súčasťou našej umeleckej scény a živiť sa hudbou. SuperStar len pootvára dvere šikovným a talentovaným spevákom a potom ide tak trochu aj o šťastie a tie peniaze za výhru asi nikto nejako prehnane nerieši.

Čo si Habera odniesol zo spolupráce s Gottom nájdete na ďalšej strane...

Diskusia