Na Neurologickú kliniku NsP v Nových Zámkoch prichádzajú pacienti po prekonanej infekcii covid-19 s príznakmi obmedzujúcimi ich život. Primárka MUDr. Daša Viszlayová, PhD, (39) tvrdí, že kúpele nestačia a títo ľudia potrebujú starostlivosť v špecializovaných centrách.
S akými neurologickými ťažkosťami k vám pacienti po kovide prichádzajú?
Sú to pacienti s neurologickými ťažkosťami po kovide i s prejavmi chronického kovidu. Spektrum ich ťažkostí je už celkom dobre zadefinované. Najčastejšie opisujú silnú únavu, zmenu celkových fyzických aj psychických schopností. Vyslovene hovoria, že nie sú schopní fungovať rovnako ako predtým. Nezvládajú činnosti, ktoré predtým bežne zvládali. Mnohí majú poruchy spánku, často opisujú silné potenie, búšenie srdca, trpia hnačkami. Z neurologických ťažkostí sú to poruchy chuti, čuchu, tieto funkcie bývajú buď úplne zmenené, alebo sú znížené. Mnohí dvojito či rozmazane vidia, píska či šumí im v ušiach. Trpia bolesťami hlavy, svalstva, chrbtice. Majú rôzne pocity tŕpnutia, trasu a nepríjemné bolesti v rôznych častiach tela. Mnohí opisujú psychické ťažkosti – silné úzkosti, depresie. Veľkým problémom sú poruchy kognície – takzvaná mozgová hmla. Mnohí majú problém spomenúť si na konkrétne slová, nespomínajú si na mená. Nedokážu plánovať bežný režim dňa a nie sú práceschopní.
Objavujú sa tieto zmeny v organizme aj na zobrazovacích vyšetreniach?
Nie. Väčšina pacientov má vyšetrenia negatívne, nenachádzame napríklad poškodenie mozgu na CT alebo MR vyšetrení. Stále nie je známe, prečo pacienti prechádzajú do chronickej fázy ochorenia. Jedna z hypotéz však je, že chronický kovid môže spôsobovať pretrvávanie vírusu v tele. To môže byť aj dôvodom kolísania stavu, teda že človek je chvíľu stabilizovaný, potom sa jeho stav náhle zhorší. V rámci pátrania po príčine sa uvažuje, či by sa dal vírus v niektorých orgánoch zachytiť, napríklad v črevnom trakte. My sa usilujeme detegovať ho v cerebrospinálnom moku, mali sme pacientku s chronickým kovidom, ktorej sme z lumbálnej punkcie vírus potvrdili. Ďalšou hypotézou je vzplanutie silnej imunitnej reakcie organizmu či vznik porúch metabolických procesov. Stále však presne nevieme, čo je príčinou ťažkostí týchto pacientov.
Vážne následky kovidu: Aké príznaky vás môžu trápiť po prekonaní koronavírusu sa dočítate v najnovšom vydaní týždenníka Život (v predaji od stredy 31. marca 2021).