Nový generálny riaditeľ SND Matej Drlička (44) chce divadlo previesť náročným obdobím a so svojím tímom ho premeniť na modernú a dynamickú inštitúciu.

Keď sme pri hercoch, váš predchodca Peter Kováč pre náročný repertoár a pre tragédiu spojenú s herečkou Monikou Potokárovou plánoval zabezpečiť pre umelcov pravidelnú psychologickú pomoc. Uvažujete, že by ste poskytli túto službou umeleckým zamestnancom?

Nad takouto možnosťou som sa zatiaľ nezamýšľal. Myslím, že vytvorením zdravého pracovného prostredia môžeme predísť prítomnosti psychológa v zákulisí SND.

Vzhľadom na dlhodobú situáciu v divadle je jedna z vašich priorít výchova mladého diváka. Akým spôsobom?

Práca s mladým divákom je nielen moja priorita, ale aj celého môjho tímu. Spolu s riaditeľmi jednotlivých súborov a s úsekom marketingu pracujeme na systematickej a dlhodobej práci s mladým publikom. Je to komplexná téma, ktorá sa nedá zhrnúť do krátkej odpovede. Isté je, že o pozornosť mladého diváka treba zabojovať a naším konkurentom je najmä ozrutný a stále rastúci svet online zábavy, ktorá mladých ľudí drží pred monitormi a telefónmi. Pandémia tento trend ešte umocňuje. Som však presvedčený, že po skončení pandémie bude hlad po skutočných umeleckých zážitkoch obrovský, a to aj u mladého publika.

Veľké šetrenie v SND! Prečo musel riaditeľ Drlička siahnuť na platy umelcov sa dozviete v najnovšom vydaní týždenníka Život (v predaji od štvrtka 11. marca).

Diskusia