Obľúbená moderátorka od apríla uvádza vlastnú reláciu venovanú vzácnemu ochoreniu, s ktorým má osobnú skúsenosť. „O úspechu môžem hovoriť až vtedy, keď sa nám spoločnými silami niečo podarí,“ priznáva úprimne.

Koncom minulého roka ste sa rozhodli zmeniť televízne prostredie a na obrazovky TA3 ste prišli s novou reláciou Život s cystickou fibrózou. Nápad prišiel z vašej strany alebo k nemu prispeli vonkajšie podnety?

Za vyše 15 rokov mi práca v spravodajstve televízie JOJ dala nesmierne veľa. Za túto časť môjho života som veľmi vďačná. Spravodajstvo mi svojím spôsobom otvorilo oči. Stretla som sa tam s tisíckami ľudských príbehov, nešťastí, ale počas všetkých tých rokov som o nich spoza moderátorského pultu mohla iba informovať. Koľkokrát mi prišlo zaťažko hovoriť o ľudských tragédiách, veľakrát som prosila kolegu, aby nepríjemnú správu prečítal on. No a v poslednom čase som mala intenzívny pocit, že by som mohla byť oveľa viac prospešná niekde úplne inde.

Som veľmi pozitívny typ človeka, každé ráno vstávam s dobrou náladou a túžila som pracovať na niečom, na konci čoho by bol pozitívny výsledok, z ktorého by som mala radosť nielen ja, ale aj iní. Zhoda okolností ma síce opäť zaviedla do televízie, ale už s jasným cieľom: najskôr dostať do povedomia ľudí zriedkavé ochorenie, ktoré aj mne samej tým najkrutejším spôsobom zasiahlo do života. Hovoriť o problémoch detí a mladých ľudí s cystickou fibrózou verejne, ale najmä potom pre nich niečo urobiť.

Keď sa dotknem samotného názvu relácie, ako by ste ho opísali svojimi slovami?

Ako dennodenný boj o nádych. Na prvý pohľad vyzerá malý pacient s CF ako každé iné (zdravé) dieťa. Ibaže s tým rozdielom, že ono si musí čisté pľúca každý jeden deň vo svojom živote vyslovene zaslúžiť inhalovaním liekov, cvičením, fyzioterapiou a jeho budúcnosť je napriek tomu veľmi otázna! A pľúca ani tak nemá čisté. Aj keď bez prestávky užíva antibiotiká, často bojuje so zápalmi dýchacích ciest.

Celé detstvo stále dookola absolvuje kolotoč nikdy sa nekončiacich, mnohokrát aj bolestivých vyšetrení. Navzdory úplne všetkému sa teší z každého dňa a napriek obmedzeniam sa snaží dosiahnuť úspešné výsledky, či už v škole, alebo aj iných oblastiach. Všetci títo mladí ľudia do jedného, majú môj obrovský obdiv! Celkovo sú nesmierne nadaní a usilovní, možno práve vďaka neľahkému detstvu, disciplinovaní, múdri a bystrí. Bystrí aj v tom, že si veľmi dobre uvedomujú svoju realitu…

˃˃˃ FOTOGRAFIE ADRIANY KMOTRÍKOVEJ NÁJDETE V GALÉRII ˂˂˂
V spravodajskej televízii TA3 sa moderátorka od apríla prihovára svojim divákom prostredníctvom relácie Život s cystickou fibrózou. Jej snahou je pomôcť riešiť problémy pacientov s týmto ochorením.
V spravodajskej televízii TA3 sa moderátorka od apríla prihovára svojim divákom prostredníctvom relácie Život s cystickou fibrózou. Jej snahou je pomôcť riešiť problémy pacientov s týmto ochorením.
Zdroj: TA3

Mnoho ľudí pozná názov tohto ochorenia, ale ak by sme sa pýtali hlbšie, asi by celkom presne nevedeli opísať, čo táto choroba znamená. Čo to teda cystická fibróza je?

Je to vzácne vrodené ochorenie. Jeho podstatou je, že len pre jediný chybný gén sa v tele týchto detí tvorí extrémne hustý hlien, ktorý pokrýva ich sliznice a upcháva im takmer všetky dôležité orgány. Tieto sa postupne menia a strácajú svoju úlohu. Ochorenie sa prejaví vtedy, keď dieťa zdedí dva chybné gény, teda jeden od matky a jeden od otca. Prenášačom je každý 23. zdravý človek, čo cystickú fibrózu zaraďuje medzi najčastejšie spomedzi vzácnych ochorení. Porušený gén pôvodne riadi činnosť takzvaného chloridového kanálika v membráne buniek a má na starosti vstrebávanie a výdaj iónov.

To je dôvod, prečo bývajú tieto deti zahlienené, kašľú, mávajú časté zápaly dýchacích ciest. Spôsobujú ich veľmi nebezpečné baktérie, ktoré sa usadia v hustom hliene. Mávajú časté zápaly prinosových dutín, priedušiek a pľúc. Slinivka brušná (pankreas) zase nevylučuje dostatočné množstvo enzýmov, ktoré sú potrebné na strávenie jedla. Deti neprospievajú, nepriberajú. Typické je aj to, že sa veľmi slano potia. Kedysi to bolo jediné, čo lekárov upozornilo na túto chorobu. V súčasnosti je na Slovensku spolu 336 pacientov s týmto ochorením, 201 z nich má viac ako 18 rokov, ostatné sú deti.

Dnes ochorenie dokážeme identifikovať v podstate hneď po narodení dieťaťa vďaka novorodeneckému skríningu. Toto sa však u nás zaviedlo v nedávnej minulosti, konkrétne v roku 2009. Ako dovtedy mohol rodič spozorovať, že s jeho dieťatkom nie je všetko v poriadku? Indikátorom bol len spomínaný slaný pot?

Áno, máte pravdu, našťastie, k urýchleniu zistenia diagnózy u týchto detí nám pomáha skríning a ten sa robí u všetkých novorodencov ešte v pôrodnici na 4. deň života tak, že sa im odoberie krv z pätičky. U nás na Slovensku sa zaviedol v roku 2009 a odvtedy sa zachytilo 74 detí. Choroba sa u nich takto dá zistiť už v 2. mesiaci života. Ak je skríning na cystickú fibrózu pozitívny, dieťa podstúpi vyšetrenie chloridového potného testu, ale ochorenie sa ešte musí potvrdiť genetickým vyšetrením. Môže sa však stať, že deti novorodeneckému skríningu takzvane uniknú a výsledok skríningu je u nich negatívny.

Býva to najmä vtedy, keď je ich genetická mutácia veľmi mierna, pretože mutácií je veľa, presný počet neviem. Prvým indikátorom môže byť aj výrazne slaný pot. Tieto deti majú v pote päťkrát viac soli ako zdravé. Okrem toho sa môže v novorodeneckom období pre hustý obsah v črevách utvoriť zátka a črievko sa stane nepriechodným. Často sa stáva, že deti s nepoznanou CF neprospievajú (nepriberajú tak, ako by mali). Preto je dôležité na túto diagnózu myslieť a pri každom podozrení pediater odošle takéto dieťa do špecializovanej ambulancie, kde podstúpi všetky dôležité vyšetrenia, ktoré podozrenie potvrdia alebo vyvrátia.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane.

Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Populárne články
Okrem toho, že je tvárou Trojky, 16 rokov moderuje obľúbenú reláciu Anjeli strážni na RTVS, kde mala možnosť vítať hostí z celého sveta.

Nový začiatok: ALENA HERIBANOVÁ (65) sa rozhodla podniknúť životné zmeny a je šťastná

Ilustračná snímka

Hrozná bolesť a srdce zaliate krvou. Vraj to bol iba sen, no po slovách lekára tomu neverím...

ERIK KOVÁCS pochádza z lekárnickej rodiny. Teší sa z každého nového exponátu.

Stačilo málo mobiliár mohol skončiť vo Švajčiarsku. Vráti sa niekedy do hlavného mesta?

Ilustaračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 5. do 11. júna?

Camilla Belle

Vraj je jednou z najlepšie sa obliekajúcich herečiek: CAMILLA BELLE odhalila svoje tajomstvo

Mrazené ovocie či zelenina má najviac vitamínov. Je to pravda?

Mrazené ovocie či zelenina má najviac vitamínov. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia