O šírení koronavírusu sme sa rozprávali s epidemiológom Doc. MUDr. Rastislavom Maďarom.

Prípady koronavírusu hlásia z Talianska, nikto z chorých však nebol v Ázii, ako je to možné?

Prvý pacient v Taliansku, teda takzvaný prípad nula, stále ešte nie je s istotou známy. Mohol sa niekde stretnúť s nakazenými cudzincami doma v Taliansku. Väčšina prípadov spôsobených novým koronavírusom nie je vážna, títo nakazení sú však infekční, takže sa môžu pohybovať v populácii a cestovať bez toho, aby si uvedomovali svoju infekčnosť pre okolie.

A to isté platí aj o bezpríznakových pacientoch ešte v inkubačnej lehote. SARS spôsoboval vážne infekcie aj u mladších ľudí, choroba ich pripútala na lôžko, takže zostali v určitej izolácii. Ťažší priebeh infekcie SARS či MERS teda predstavoval určitú epidemiologickú výhodu. Tú teraz však nemáme.

Pomôže proti šíreniu vírusu, že Rakúsko prerušilo vlakové a cestné dopravné spojenie s Talianskom?

Tento prístup je vo všeobecnej rovine veľmi efektívnym protiepidemickým opatrením, predovšetkým práve v prípade nákaz, ktoré prenášajú nakazení bez zjavných príznakov infekcie. Zatiaľ však nevidím dôvod, aby sa uzatvárali v Európe hranice medzi jednotlivými krajinami. K nám najbližší zatiaľ nie dobre kontrolovaný problém s novým koronavírusom majú podľa môjho názoru v Iráne. Taliansko postupuje aktívne a pomerne radikálne, opatrenia, ktoré tam prijímajú, sú zatiaľ dostatočné.

Aktuálny prudký nárast prípadov v tejto krajine je spôsobený hlavne aktívnym vyhľadávaním nakazených s ľahším priebehom a ich kontaktov. Tí prví putujú do izolácie, druhí do karantény. Oni sa nakazili už pred časom, keď sa ešte nevedelo, že je nový koronavírus prítomný v Taliansku. Ako sa im kontrola šírenia vírusu darí v súčasnosti, uvidíme zase až po nejakom čase, po uplynutí inkubačnej lehoty.

Je účinné rušenie verejných podujatí v Taliansku, ako sú futbalové zápasy či karnevaly?

To považujem za rozumné. Napríklad prvý aktuálne nakazený Chorvát bol minulý týždeň v Bergame na futbalovom zápase talianskeho a španielskeho klubu a následne cestoval domov pravidelnou autobusovou linkou. Navyše doma pracuje vo veľkej fabrike na výrobu elektroniky. Predstavte si tie tisíce kontaktov z rôznych krajín. Hromadné akcie sú časovaná bomba. Nakoniec pomerne dosť rôznych veľtrhov a súťažných turnajov sa už odložilo alebo zrušilo, hlavne v Ázii, vrátane akcií celosvetového významu.

Téme sa bližšie venujeme v najnovšom vydaní týždenníka Život.

Môže aj na Slovensku prepuknúť epidémia vo väčšom rozsahu ako v Taliansku?

Môže mať aj väčší rozsah ako v Taliansku, stále však verím, že sa nám to podarí udržať v menších rozmeroch. Ale bude to aj otázka náhody, šťastia a zodpovednosti individuálnych osob. Ak sa možní nakazení nebudú správať rozumne, teda tak, aby vírus nešírili v miestach s hromadným výskytom ľudí, a napríklad pôjdu hromadou dopravou alebo si sadnú do čakárne praktického lekára, nepomôže nám žiadny vopred nastavený systém.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Život sa s ňou nemaznal, nakoniec sa však na ňu usmialo šťastie v podobe milujúcej majiteľky.

Zázraky sa dejú: Fenka s amputovaným ňufáčikom si prešla peklom, teraz našla láskyplný domov

Populárne články
Elisabetta Canalis

Modelka to priznala narovinu: Čo stálo za rozpadom jej vzťahu s Georgeom Clooneym?

Ilustračná snímka

Kráľovské rúško v podaní slovenskej návrhárky: Jana Pištejová opäť ohúrila

Erika žiari spokojnosťou. Jej outfity sú konzervatívnejšie, no pôsobí šťastne a prirodzene.

Už kúpila kočík: Erika Judínyová (49) žiari šťastím, zháňa výbavičku pre bábätko

Ilustaračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 3. do 9. apríla?

Kráľovský pár sa utiahol počas pandémie do svojho sídla vo Windsore.

Monarchia v karanténe: Kde sa schováva kráľovná Alžbeta II. pred vírusom?

Tekuté mydlo je hygienickejšie. Je to pravda?

Je tekuté mydlo hygienickejšie?

Zobraziť viac
Diskusia