Moderátor a fitnes tréner Martin Šmahel (39) má veľkú rodinu. K prvorodenej Mii pribudla nevlastná dcérka Lily a neskôr najmladšia Emka, ktorá sa narodila predčasne. Ako zvláda vychovávať tri dcéry a byť dobrým partnerom? Exkluzívne pre Život Martin prvýkrát s babami na jednej fotke.

Máš milujúcu partnerku, dve vlastné dcéry a jednu nevlastnú. Vždy si sníval o veľkej rodine?

Nemal som nikdy stanovené, koľko chcem mať detí. Ale vždy som vedel, že asi nebudem mať iba jedno. Tým, že som z troch detí, rodina s tromi deťmi mi uzatvára pomyselný kruh. Som takto spokojný a šťastný a nič mi nechýba.

Viem, že tvoja partnerka nemá rada medializáciu a veľa o nej nevieme. Aká teda Bea je?

Je taká výnimočná, že druhú takú, ako je ona, nepoznám. Som veľmi rád, že sme na seba narazili. Bea mi v mnohých smeroch pripomína seba, čo nám dáva taký zvláštny, ale efektívny spôsob komunikácie. Veľmi dobre si rozumieme. Dokážem s ňou robiť čokoľvek, čo mám rád, a ona rovnako so mnou. Rada športuje, snouborduje lepšie ako ja a možno aj lyžuje. (Smiech.) A je veľmi pohybovo nadaná. Vieme sa spolu zabaviť a zasmiať. Je aj taká, aký ja nie som. Precízna v detailoch, pozorná a zásadová. Je veľmi zodpovedná a cieľavedomá a aj veľmi vytrvalá. Je veľmi starostlivá matka a myslím si, že to je najdôležitejšie.

Čo ti dáva váš vzťah?

Veľkú oporu. Zistili sme, že dokážeme zvládať veľmi ťažké situácie. Pri nej som pochopil, že vo vzťahoch sa treba prispôsobovať, treba sa chápať a rešpektovať, iba vtedy to bude fungovať. Ale je dôležité, aby mali ľudia aj spoločné ciele, inak sa rozídu. Keď ideme rovnakým smerom obaja, funguje to. Bea má veľmi dobrý spôsob, ako so mnou riešiť aj ťažké situácie. Viem, že spolu zvládneme asi čokoľvek.

Narážal si teraz aj na predčasné narodenie vašej dcérky Emky. Haváriu sanitky, ktorá ju prevážala, a následné zdravotné problémy, s ktorými sa musela a stále sa musí pasovať?

Áno. To bola jedna z vecí, ktoré považujem za naozaj ťažké situácie v živote. Tým, že aj Bea vie byť veľmi silná a dokážeme sa navzájom podporiť, mi ukázala, že čokoľvek príde, keď sa obaja zatneme, zvládneme to. Náš život prináša veľmi zložité chvíle, o ktorých u nás iní netušia. Spája sa to s tým, že máme zvláštne zoskupenie rodiny, pričom Lily má iného tatina, ktorý už nežije, a Mia má zase inú maminu a spoločná je Emka. Tá je spojená istým spôsobom aj s komplikáciami. Myslím si, že napriek tomu všetkému to zvládame veľmi dobre.

Zdroj: Michal Smrčok

Vnímate sa ako dobrí rodičia?

Istý čas sme si mysleli, že sme katastrofálni rodičia. Ale niekto nám raz otvoril oči, tuším to bola pani riaditeľka v škole, tá nám povedala, že nás obdivuje, ako to zvládame. Vtedy sme si uvedomili, že to nebude také zlé. (Úsmev.)

Prečo ste si to teda mysleli?

V rodinách, kde je takéto zloženie, nastávajú občas situácie, ktoré nemáme pod kontrolou. Niekedy nastane nejaký krik, stres. Človek si predstavuje, že rodina znamená harmóniu, pokoj, že nikdy neexistuje napätie. Jasné, že existuje. Násobí sa to počtom ľudí, ktorí sú v rodine. Každý má iné nálady, iné potreby, iné načasovanie. Toto skĺbiť a zvládať, to si žiada ľudí, ktorí to dokážu ukočírovať. My sme si vôbec neuvedomovali, že to robíme. A asi to robíme, lebo spolu fungujeme už piaty rok.

Čo je vaším hnacím motorom?

Je to láska. Keby to boli deti, povedal by som, že sme spolu len kvôli deťom. A nie je to tak. Uvedomujeme si hodnotu jeden druhého a vnímame sa ako rovnocenní partneri. Boli sme ochotní vo veľa svojich veciach poľaviť, každý z náš urobí nejaké ústupky. V druhom rade sú to, samozrejme, deti, pre ktoré chceme iba to najlepšie.

Tebe vstúpila do života okrem partnerky aj nevlastná dcéra Lily. Našli ste si hneď k sebe cestu alebo to bol dlhý proces?

Najprv som si myslel, že to bolo veľmi jednoduché. To bolo prvé obdobie, ktoré bolo bezproblémové, usmievavé. Mal som vtedy pocit, že to tak do seba zapadlo. No prišli rôzne problémy a tie súviseli s tým, že nás je tu viac, že sa tu striedame. Mia chodí k nám nepravidelne a nie na rovnako dlhé obdobia. Do toho prišla ešte Emka. Tie vzťahy sa rôzne pomotali a vznikali náročné situácie. Ale stále si myslím, že je to o tom, že keď to dieťa aj ten rodič cítia, že sa navzájom ľúbia, prekonajú sa ťažšie veci. Obidvaja sme mali svoje pády a vzostupy a museli sme sa naučiť spolu fungovať a vychádzať.

AKO SI ROZUMEJÚ JEHO DCÉRY, NÁJDETE NA ĎALŠEJ STRANE

EXKLUZÍVNE FOTKY S RODINKOU NÁJDETE V GALÉRII
Diskusia