Zroka na rok je nás menej, Slovensko starne. Na túto tému sa rozprávame s odborníkom na demografiu BRANISLAVOM BLEHOM (43).  

Podľa údajov Štatistického úradu SR na Slovensku vlani prvýkrát od roku 2003 zomrelo viac ľudí, než sa narodilo. Prirodzený úbytok obyvateľstva tak minulý rok dosiahol 2 439 osôb. Odborníci na demografiu takýto nepriaznivý stav očakávali až o pár rokov, kovid všetko urýchlil. Vlani zomrelo na nový vírus 2 250 ľudí. Tento rok je oveľa hrozivejší, už teraz je to približne šesťtisíc obetí.

Keď sa pozrieme do nedávnej histórie, aký bol na Slovensku demografický vývoj?

Veľmi zlé to bolo počas prvej svetovej vojny. Evidovali sme mínus desať ľudí na tisíc obyvateľov. Počas druhej svetovej vojny sme našťastie nemali až také veľké straty na ľudských životoch ako napríklad Rusi či Francúzi. Po vojnách sme zažívali rekuperačné fázy, dobiehanie, rodilo sa veľa detí. Najväčší prírastok sme zaznamenali po druhej svetovej vojne. Každý rok bol rozdiel medzi zomretými a narodenými viac ako 60-tisíc. Teraz sa tešíme z prírastku tritisíc ľudí. Demografický obraz Slovenska sa veľmi zmenil.

FOTOGRAFIE K ROZHOVORU NÁJDETE V GALÉRII

Epidémia, ktorá kosí ľudské životy, to, bohužiaľ, nie je nič nové. Ako hodnotíte kovid ako odborník z tohto pohľadu?

Na kovid zomreli tri milióny ľudí, vo svetovom meradle je to nič. Keď vyčíňala španielska chrípka, len v Európe to bolo prinajmenej desať miliónov obetí. Ale neviem si predstaviť, čo by sa dialo ďalej, keby nebolo opatrení a vakcín. Štatistický údaj − počet mŕtvych na kovid, ma v prvom rade zabolí ako človeka v súvislosti s pozostalými. Prekvapuje ma aj roztrieštenosť spoločnosti. Nazdával som sa, že taká bipolarita, akú sme zažili za Mečiara či Fica, sa už tak skoro nebude opakovať. Bohužiaľ, je ešte väčšia. Kým napríklad v Dánsku vládol súzvuk medzi politikmi a bežným obyvateľstvom, u nás Igor Matovič dokázal rozdeliť spoločnosť úplne „dokonale“. Ale netreba viniť len jeho. Niekto by si nenasadil rúško bez ohľadu na to, kto by stál na čele vlády. 

Rozhovor pokračuje na následujúcej strane

Diskusia