Izrael si vyslúžil celosvetovú pozornosť, pretože je lídrom v očkovaní proti kovidu. So slovenskou novinárkou JANOU SHEMESH (46), ktorá žije v tejto krajine, sa rozprávame aj o tom, ako sa počas pandémie liečila z onkologickej choroby.

Situácia týkajúca sa kovidu sa zhoršuje pre delta variant. Ako je to v Izraeli?

Aj u nás pribúda nakazených, podľa prognóz by to v blízkych dňoch malo byť tisíc ľudí denne. (V krajine evidujú 8,3 milióna obyvateľov – poznámka redakcie). Je to vysoké číslo. V porovnaní s minulosťou však máme málo hospitalizovaných chorých vo vážnom stave. Vrátili sme sa k noseniu rúšok v uzavretých priestoroch a k takzvanému semaforu. Mestá sú označené farebne podľa toho, aká je tam situácia v súvislosti s kovidom. Čítala som, že sa určí, koľko ľudí sa bude môcť zdržiavať v interiéri. Čo sa mi zdá nebezpečné, tak to je šírenie nákazy medzi deťmi. Práve školy boli nedávno ohniskami nákazy. Jeden chorý žiak nakazil ďalších osemdesiat. Preto pribúda očkovaných tínedžerov a tínedžeriek vo veku od dvanásť do pätnásť rokov, je to zatiaľ tridsať percent.

FOTOGRAFIE K ROZHOVORU NÁJDETE V GALÉRII

Izrael je lídrom v očkovaní. Žijete v tejto krajine pätnásť rokov, zrejme teda máte odpozorované, prečo je to tak.

S očkovaním sa tu začalo veľmi skoro, už v decembri, a to po veľmi silnej kampani. Podchytili sa rizikové skupiny, a to seniori a chronicky chorí ľudia. Mňa ako chronickú pacientku očkovali v januári. Môj manžel, ktorý má rovnaký vek a je zdravý, podstúpil očkovanie začiatkom februára. V tom období vládlo v krajine nadšenie z vakcinácie. Neviem svoje poznatky podložiť dátami, ale všimla som si, že seniori v Izraeli sa starajú o svoje zdravie podstatne viac ako ich rovesníci na Slovensku, pretože majú na to aj podmienky. Hlavne medzi izraelskými seniormi badám, že si žiadajú, čo sa zdravotníctva týka, všetko, na čo majú nárok, teda aj vrátane očkovania. Sú v tom asertívni a razantní. Ak aj niektorí seniori váhali, či sa dať očkovať, boli to ich deti, ktoré ich motivovali. V Izraeli sa totiž žije veľmi rodinne, príbuzní sa často stretávajú vo veľkých skupinách. Práve preto, aby predchádzali nákaze, sa radšej dali očkovať. Na mladých mala zase pôsobiť silná kampaň v duchu: očkovanie je sloboda. Ak nechcete tráviť prázdniny zavretí doma bez kina a pláže, dajte sa očkovať.

Rozhovor pokračuje na následujúcej strane

Diskusia