Slovenský zázrak s názvom Spišský Hrhov, ktorý vybudoval starosta Vladimír Ledecký (52), obdivujú aj vo svete. O dedine priniesol informácie, medzi inými, aj prestížny americký denník The New York Times.

Bez megadotácií ste vybudovali dedinu, ktorá na prvé počutie pôsobí ako sci-fi. Akoby vám peniaze padali z neba...

So splnomocnencom vlády sme spolu prešli znevýhodnené slovenské okresy. Zistili sme, že schopní ľudia odtiaľ odišli, hlavne do Bratislavy, a ostali tam iba tí nemej skúsení a menej odvážni.

Darmo sú projekty, darmo sú peniaze, ak chýbajú nositelia myšlienky, niekto, kto to potiahne s tou správnou dávkou entuziazmu, niet úspešného konca. Peniaze sú podružné, ak je projekt zau­jímavý. Vždy sa nájdu ľudia, ktorí sú ochotní podporiť ho.

Je veľmi zaujímavé tvrdenie, že peniaze nehrajú hlavnú úlohu.

Náš posledný projekt, verejná sauna, je príkladom toho, že ak niekto niečo chce, nemá hľadať dôvody, prečo to neuro­bí, ale spôsoby, ako to urobí. S myšlienkou prišla nezisková organizácia, no chýbali peniaze, 9 000 eur, tak sme ich získa­li formou verejnej zbierky. Prispeli ľudia, ktorí ani nie sú zo Spišského Hrhova.

Začíname stavať v tomto mesiaci, sauna rodinného typu sa bude nachádzať v lone prírody, pozemok poskytol vlastník do prenájmu bezplatne. Vstup bude za dobrovoľný príspevok. Turisti aj domáci si prostredníctvom mobilnej aplikácie môžu stiahnuť kód, ktorým si otvoria a zatvoria saunu. Postupne budeme nastavovať pravidlá podľa záujmu užívateľov.

Druhý projekt, práve sme v obci sprístupnili múzeum hudobných nástrojov z celého sveta, je európsky unikát. Pôvodným majiteľom tejto zbierky je chýrny výrobca ľudových hudobných nástrojov Michal Smetanka. Jeho diela putovali po výstavách po všetkých kontinentoch. Dva roky som ho pri pohári vína prehováral, aby nám svoju zbierku daroval.

Stálo ma to teda iba to víno (smiech). Dokonca Mišo s manželkou napísali projekt, z neho sme hradili potrebné režijné náklady. Múzeum však nie je iba o pozeraní sa. Je to interaktívne zariadenie s oddychovým centrom. Sprievodca bude totiž záujemcov učiť aj vylúdiť nejaké tie tóny.

Vlastne aj váš chýrny festival Harhovské čudá a zábaviská nie je v prvom rade o peniazoch. Miestni majstri zhotovujú rôzne predmety pre obra, ktoré potom celý rok vystavujete na verejných miestach v dedine.

V tomto roku zhotovili motyku. Máme 18 rekordov, väčšina z nich je zapísaná v Knihe slovenských rekordov. Na začiatku môjho starostovania sa mi naša obec javila apatická, málo súdržná, povedali sme si, urobme spoločnými silami niečo zaujímavé a ukážme svetu, akí sme šikovní.

Náš festival navštevujú aj cudzí ľudia, predávame 5 000 vstupeniek. Každý rok prídu skalní návštevníci, prejdú sa po dedine a obdivujú, čo sa za ten rok u nás zmenilo.

Pohľad na Spišský Hrhov.
Pohľad na Spišský Hrhov.
Zdroj: Archív obce

Sauna na odľahlom nestráženom mieste, artefakty pre obra vystavené na verejných miestach zdobia dedinu. Nemáte obavy z vandalov?

Zapájame do aktivít ľudí z obce, pretože ak vám niečo vyrobí cudzia firma, nie je to citová záležitosť. Radšej nech má dielo menšiu umeleckú hodnotu a väčšiu občiansku angažovanosť. Všetky projekty začíname s myšlienkou, aby podporili súdržnosť v dedine. Nech sa ľudia stretnú, spoločne niečo robia, rozprávajú sa.

Keď potom doma otec vysvetľuje, ako budoval saunu či rezbárčil na Harhovských čudách a zábaviskách, jeho syn to potom predsa nepôjde ničiť. Keď prideľujeme obecné nájomné byty, prednosť majú tí, ktorí sa angažujú v obci, či už ako futbalisti, hasiči, prípadne ak akýmkoľvek spôsobom reprezentujú Spišský Hrhov.

Známi ste aj masívnou výstavbou obecných nájomných bytov.

Postavili sme ich približne 100 a stále pokračujeme. Práve dokončujeme šesťbytový komplex, budúci rok postavíme 12 bytov. Záujem je veľký, zatiaľ sa nám darí vybaviť všetky žiadosti kladne.

Mladým rodinám garantujeme, samozrejme, ak majú záujem a spĺňajú podmienky, že budú bývať v obecnom nájomnom byte do roka od chvíle, keď si podajú žiadosť.

Byty poskytujeme aj cezpoľným, sú u nás vítaní, hlavne ak vyvíjajú aktivity v prospech Spišského Hrhova. Pôvodne sme mali necelých 700 obyvateľov, dnes tu žije 1 900 ľudí práve vďaka výstavbe bytov a rodinných domov.

Nezmenia byty charakter vašej dediny?

V žiadnom prípade, veľmi si dávame záležať na tom, aby dedina nestratila vidiecky ráz. Staviame preto maximálne dvojposchodové domy, pretože dedina by sa nemala rozrastať do výšky, ale do šírky. Byty majú poväčšine charakter radovej zástavby, pred každým vchodom je malá záhradka, aby sme nežili mestským, ale vidieckym štýlom života.

Ako dopadol váš projekt z minulosti, keď ste pre miestnu rómsku rodinu postavili modulový dom z recyklovaného dreva?

Dnes je to už starý osvedčený projekt, staviame takéto byty aj pre ostatných záujemcov. Ekobývanie je dnes in, okrem toho je to lacnejší a rýchlejší variant ako tradičná murovaná stavba. Na dôvažok má výborné izolačné vlastnosti. Zvonku je omietnutý, vnútri je sadrokartón, na prvý pohľad stavba absolútne nepôsobí ako niečo neobvyklé.

V minulosti ste k vám pozvali bývať Dorotu Nvotovú. Novinári si u vás podávali kľučky, chýr, že máte v Spišskom Hrhove celebritu, sa rozniesol široko-ďaleko. Javí sa to ako dobrý marketingový ťah.

Dorotka v tom čase v zime pôsobila v Himalájach, v lete sa ­potrebovala usadiť na Slovensku, tak sme jej ponúkli bývanie. Dve sezóny u nás prevádzkovala čajovňu, jej manžel sa u nás zamestnal ako profesio­nálny záhradník a okrem toho vyučoval angličtinu. Marketingový ťah? Nebral som to tak, ona pomohla obci, my zase jej. Hoci je pravda, že každý sa s ňou fotil a jej pobyt u nás vzbudil veľkú pozornosť.

Prínosom pre ňu bolo, že bývala na dedine medzi normálnymi ľuďmi, ktorí majú veľmi ďaleko od bratislavských celebrít. Navštevovala miestne rómske osady, nadväzovala priateľstvá, dodnes má s niektorými ľuďmi veľmi čulé kontakty. Nemá žiadne predsudky, aj preto u nás zorganizovala rómsku superstar.

Lenže Dorotka má veľmi veľké srdce a aj tak koná. Keď niečo organizovala, musel som ísť dva kroky za ňou a dotiahnuť jej myšlienky do konca, no vždy to perfektne dopadlo (smiech).

Napríklad, na spomínané podujatie superstar prišlo do nášho amfiteátra viac ako 3 000 ľudí a Dorotke nenapadlo, že musíme zabezpečiť aj bezpečnostnú službu. Napriek tomu boli jej akcie veľmi spontánne a úprimné, bolo z nich cítiť ľudský prístup.

Každý rok tu pre obra zhotovia kúsok do jeho výbavy.
Každý rok tu pre obra zhotovia kúsok do jeho výbavy.
Zdroj: Archív obce

Vaša dedina je príkladom, že sa dá aj nemožné. Ako na vás zapôsobilo tvrdenie premiéra, že na východe nič nie je?

Bolo to veľmi nešťastné vyhlásenie. Je pravda, že krajina od stredného Slovenska sa delí, smerom od Banskej Bystrice k Bratislave treba aktivity tlmiť a, naopak, smerom na východ ich treba podporovať.

Na východe sme vďační za každý meter diaľnice, za každého maličkého investora, za každý postavený dom v obci. Krajina ako naša s takými priepastnými regionálnymi rozdielmi hádam ani neexistuje a toto vyjadrenie Slovensku určite nepomohlo.

Predstavte teda vašu dedinu úplne cudziemu človeku.

Spišský Hrhov je malebná obec v krásnom prostredí, za chrbtami máme lesy, pred sebou zvlnené pohoria s dominantným Spišským hradom. Sťahujú sa k nám ľudia z iných obcí, sú u nás spokojní, spokojný som aj ja. Oni totiž svoju spokojnosť prejavili pri voľbách starostu (smiech).

Našou filozofiou je – povedzte, čo chcete, my to budeme riešiť a nepýtajte sa na peniaze. Tie sú druhoradé. Aj preto majú ľudia snahu zapájať sa do vecí verejných. Odráža sa to potom v mnohých veciach, napríklad v kvalite základnej školy.

Materskú školu ponúkame už od dvoch rokov veku dieťaťa, a to v čase, keď slovenské samosprávy bojujú v škôlkach s kapacitnými problémami a nemôžu preto všetky žiadosti vybaviť kladne. Na zreteli máme, samozrejme, aj voľnočasové aktivity, nielen chlebom je človek živý.

Keď ste budovali letné kúpalisko, v regióne to spôsobilo šok. Takéto zariadenie nemá ani susedné okresné mesto. A vy ste len malá dedina.

Je to obecné zariadenie a prevádzkujeme ho šiesty rok. Veľmi dôležité je, že vykazujeme zisk, ani jedna z doterajších sezón nebola stratová. Vlastne vo všetkom, čo robíme a budujeme, sa snažíme, že keď už neprináša ekonomický efekt, aspoň nech to nie je stratové.

Starostom ste veľmi dlho, necítite syndróm vyhorenia, stereotyp?

Starostom som od minulého tisícročia, konkrétne 20 rokov. Syndróm vyhorenia v našej rodine neexistuje, spolieham sa teda na gény (smiech). Aj keby som umýval záchody, bol by som najlepší, pretože sa viem nadchnúť pre prácu.

V predchádzajúcich zamestnaniach som bol vždy tým, ktorý to ťahal dopredu a rozvíjal dobré myšlienky. Napriek týmto skutočnostiam predpokladám, že starostom budem už naposledy. Baví ma táto práca, ovládam ju, potrebujem však zmeniť prostredie.

Veľa sa smejete, v humornom duchu píšete aj poviedkové knihy a cestopisy. Viete vôbec, čo je to depresia?

To naozaj neviem. Vážne. Jeden môj priateľ o mne rozširuje, že som jediný človek na svete, ktorý nemá depresie. Vždy, keď sa objaví problém, napadne mi – tak to je výzva a chcem nájsť riešenie. A všetko sa nakoniec vyrieši. Úžasný je ten dobrý pocit na konci. Problém je len neuskutočnené riešenie.

Michal Smetanka daroval vzácnu zbierku hudobných nástrojov obci.
Michal Smetanka daroval vzácnu zbierku hudobných nástrojov obci.
Zdroj: Archív obce

Miroslav Beblavý verejne priznal, že vás lanáril do svojej strany. Máte ambície odísť do Bratislavy, angažovať sa vo vrcholovej politike?

V Bratislave je síce ľahší život, no nemôžeme tam predsa ísť bývať všetci. Otázka, či mám, alebo nemám ambíciu, nie je správna. Skôr či existuje niekto, kto má záujem meniť veci, ktorým rozumiem a ktoré by som vedel zmeniť. Zatiaľ takého človeka nepoznám. Ani nevidím, že by to mal niekto ako prioritu, stále to je v deklaratívnej polohe, politici chcú reálne meniť úplne iné veci, teda nie je s kým a nie je o čom.

Nedôverujete teda našim politikom?

To nie je nedôvera, kroky, ktoré robia, sú iba formálne.

Môžete uviesť konkrétne prípady?

Ktorý minister má na starosti rómsku problematiku? Keďže nie je takýto človek, tak potom rómsky problém nepokladajú za prioritu. Splnomocnenec je u ministra vnútra. Aj celý systém súvisiaci s eurofondmi. Minister sociálnych vecí rieši nezamestnanosť a sociálne dávky. Rozvoj znevýhodnených regiónov má na starosti úrad vlády.

Titulujú vás ako top starostu, top manažéra, dávajú vás za príklad, do dediny sa k vám chodia celé delegácie učiť, ako sa to dá.

Pokladám sa za normálneho starostu, iba som aktívny. Keď vidím v obci problém, nezaujíma ma, či je v mojej kompetencii riešiť ho. A keď ten problém nemôžem vyriešiť ja, tak hľadám vhodnú organizáciu so slovami, pusťme sa do toho, pomôžem vám. Veľa starostov používa frázu – štát sa má starať. Hlavne pri rómskej problematike to radi rozprávajú.

To sa má štát starať o moju ženu, o moje deti, o moje všetko? A kto je štát? Premiér, minister? Štát si predsa ty, starosta, pretože si platený z verejných zdrojov! Rómsku problematiku nikto iný ani vyriešiť nemôže, iba samospráva. Štát musí motivovať, informovať a urobiť tie všetky veci, ktoré ešte ani zďaleka neurobil, samotný výkon je však na starostovi.

Na obecnom úrade u vás sa to hemží hlavne mladými pracovníčkami, človek má niekedy pocit, že sa u vás práve koná súťaž krásy.

Keď som nastúpil na obecný úrad, bola tam jediná pracovníčka v dôchodkovom veku, teraz máme 72 zamestnancov, no súvisí to s obecnými organizáciami a firmami. Moja prvá kolegyňa pracovala na obecnom úrade dlhé roky, bola veľmi zdatná a kompetentná, len jej často opakovaná veta – pán starosta, ale my sme to takto nikdy nerobili – ma privádzala do zúrivosti.

Preto už nechcem pracovať s kolegyňami, ktoré sú skazené nejakým pracovným procesom. Je pravda, že sú stále mladšie a mladšie, pretože prijímam do práce hlavne absolventky, hoci kvalita nášho školstva je, aká je, a keď ten človek nastúpi, aj roky trvá, hoci vyštudoval daný odbor, kým sa z neho stane plnohodnotný pracovník.

Mladý schopný človek sa nebráni prijímať nové informácie, vzdelávať sa. Ak treba kvôli dokončeniu projektu byť v práci dlhšie, alebo pri príprave kultúrnych akcií sme aj tri dni na úrade do noci, automaticky musia byť títo ľudia na môj obraz. Nedohadujú sa so mnou o nadčasoch. To nikomu ani nenapadne. Keď príde niekto mladý a nemá žiadne skúsenosti s iným kolektívom, začlení sa. Naopak, ten so skúsenosťami začne často vymýšľať, tam to bolo tak a tak...

Aj vďaka stavbe bytov sa im rapídne zvýšil počet obyvateľov.
Aj vďaka stavbe bytov sa im rapídne zvýšil počet obyvateľov.
Zdroj: Archív obce

Vaša obecná firma, tak to je ďalší fenomén Spišského Hrhova. Mnohí starostovia sa však bránia, že samospráva nie ja na to, aby podnikala. Nedávno ste dokonca otvorili pálenicu.

Obecná firma je hnacím motorom v dedine. Robíme všetko možné, stavebné práce, vyrábame biopalivo, hračky. Výhodou je, že to môžeme vykonávať bez zisku. Zamestnávame miestnych ľudí, šikovných aj menej šikovných, každý si tu môže vyskúšať pracovať. Pozná­me sa navzájom, kto je kto, kto má problém s alkoholom, a keď príde tretíkrát do práce pod parou, vie to každý.

V krátkosti sa o tom veľmi ťažko rozpráva, je to prepojený systém. Všetko súvisí so všetkým a logicky na seba nadväzuje. Napríklad Rómom, ktorí u nás pracovali, sme pomáhali s legalizáciou ich čiernych stavieb, domov, v ktorých bývajú. Obecná firma nie je nič zvláštne, len výsledok zdravého sedliackeho rozumu spájať veci tak, aby tvorili dobrý celok. Pretože nie je nič horšie, ako robiť niečo náhodne.

Projekty typu vodovod či kanalizácia je zrejme pre vás už nuda. Na čom aktuálne pracujete?

Staviame rozhľadňu, je to atypická stavba, preto sme rok stáli pre takzvané papierovačky. Máme miesto, kde sa takáto stavba doslova pýtala. Prišli za mnou mladí nadšení ľudia z Oravy, ktorí nám to zadarmo naprojektovali a dali dokopy všetko potrebné, obecná firma to postaví. Rozhľadňa bude modulová a chceme, aby to bola ďalšia náplň práce pre obecnú firmu. Máme už záujemcov, ktorí by chceli takúto stavbu, je totiž relatívne lacná.

Poslať emailom
Diskusia ()
Ilustračná snímka

Máte doma problém s mravcami? Vďaka tomuto sa vašej domácnosti vyhnú širokým oblúkom!

Populárne články
Americká raperka Cardi B.

Výnimočný cit pre módu, alebo nevie, čo so sebou? Americká raperka predvádza šialené outfity!

Fotografka cestuje s bábikami.

Záľuba tejto ženy vás očarí: Fotografie z dovolenky, aké má málokto!

Mestečko Vidin dostane aj vďaka eurofondom nový šat. Miestni však krútia hlavou, že to nebude zasa až taká sláva. V Bulharsku sa vraj kradne viac ako na Slovensku.

Majú 38 eur na mesiac. Navštívili sme najchudobnejší región v Európe

Obec Kanianka sa nachádza na konci Hornonitrianskej kotliny, na rozhraní pohoria Malá Magura.

Kedysi zabudnutá obec dnes láka okolie. Práce miestnych remeselníkov nájdete po celom svete

Diváci sa predstavenia Morena, v ktorom hrá aj Dominika Kavaschová, nedočkali.

Škandál v divadle: Pre hlučný konflikt skupiny mužov herečka nezostala ticho!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia