Svetoznámy biotechnológ PAVOL ČEKAN a jeho vedecký tím v spoločnosti MultiplexDX (MDX) už od marca pracujú na vylepšení súčasných testov na koronavírus. Podľa vedca nám v druhej vlne pomôže iba efektívne, rýchle a široko dostupné testovanie.

Pavol Čekan
je jednou z kľúčových postáv medzinárodnej skupiny vedcov, ktorá sa pustila do boja s koronavírusom tvorbou a výrobou testov na toto ochorenie. So svojím tímom pôvodne pracoval na spresnení diagnostiky rakoviny prsníka a neuroendokrinných tumorov. V decembri 2019 jeho firma MultiplexDX ako prvá v histórii Slovenska získala prestížny 2,5-miliónový grant zo schémy EIC Accelerator. Pôsobil na Islande, na Rockefellerovej univerzite v New Yorku i v americkom Národnom onkologickom inštitúte. Svoj startup MultiplexDX budoval s kolegami dva roky v USA, v roku 2017 sa vrátil na Slovensko a o rok neskôr firma preniesla laboratóriá do Vedeckého parku Univerzity Komenského.

Počas mesiacov práce ste sa rozhodli pripraviť novú verziu vášho súčasného PCR testu na koronavírus. Prečo?

Nová verzia testu má o niečo lepšiu citlivosť, presnosť, v teste je zahrnutá interná kontrola a je to súprava zložená z reagencií, ktoré sú stabilné pri izbovej teplote, čo rieši problémy s logistikou či uskladnením.

Nie sú súčasné PCR testy až príliš citlivé? Nie je problém, že odhalia aj mŕtve častice vírusu a človek je otestovaný ako pozitívny, hoci už nie je infekčný?

Treba si povedať, ako infekcia koronavírusom vlastne prebieha. Kde je to okno, kde ju PCR test môže odhaliť. Človek sa nakazí a trvá asi päť dní, kým sa infekcia vyvinie. Čím vyššiu citlivosť test má, tým skôr toho človeka zachytíte. Je to možné už vo štvrtom či dokonca v treťom dni po tom, ako sa nakazil. To je veľmi dôležité napríklad pri pacientoch, ktorí nemajú symptómy, a kým nie sú testovaní, roznášajú infekciu. Test však zachytí aj človeka v piatom, desiatom, pätnástom dni a končí sa to niekde v dvadsiatom prvom dni. Áno, sú aj pacienti, ktorí majú PCR test pozitívny, no už nemusia byť infekční. To sú tí, ktorí sú pozitívne testovaní až na konci infekcie, ale takých pacientov je málo.

VIAC FOTOGRAFIÍ K ROZHOVORU NÁJDETE V GALÉRII

Keď sa teda snažíte o čo najväčšiu citlivosť testu, bojujete o čo najskoršie zachytenie infekcie?

Áno, práve preto je vysoká citlivosť veľmi dôležitá. Je potrebná aj na to, aby sme vylúčili falošnú negativitu. Vo Švédsku však prišli na to, že niektoré čínske PCR testy mali, naopak, falošnú pozitivitu. S kvalitou testu to však nemalo nič spoločné, boli totiž kontaminované. Svet s touto kontamináciou bojoval v marci aj v apríli, testy sa v prvej vlne pandémie pripravovali narýchlo. Popri PCR teste sa vždy robí takzvaná pozitívna kontrola. Používa sa pri nej synteticky vyrobená krátka časť vírusovej RNA (ribonukleovej kyseliny). V niektorých firmách sa stalo, že touto vírusovou RNA kontaminovali testy a boli preto falošne pozitívne. Ľudom vyšli pozitívne výsledky, hoci nakazení neboli. Nebolo to teda vinou mŕtvych častíc vírusu, ale preto, že testy boli kontaminované. O tom sa však veľa nehovorilo.

Článok pokčačuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Speváčka VIKTÓRIA VARGOVÁ je v kapele už štyri roky.

Peter Bič Project: Čo sa skrýva za úspechom kapely z východu?

Kurátorka MARTINA ĎURICOVÁ a generálna riaditeľka Slovenského technického múzea ZUZANA ŠULLOVÁ.

V odore dentálnej chémie: Expozícia, pri ktorej starší spomínajú a mladším odľahne

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 4. do 10. decembra?

Ilustračné foto.Sponzorované

Spôsobuje vám výber darčekov dilemu? Máme pre vás tipy pre celú rodinu

Princezná Märtha Louise a Šaman Durek

Nórska princezná našla šťastie po boku šamana: Namiesto svadby tragédia!

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia