Detský pesničkový projekt Spievankovo nedávno dovŕšil dospelosť. Spolu s ním však dospela aj Mária Podhradská (45), ktorá sa musela naučiť povedať nie. Inak by na vrchole slávy vyhorela.

Hoci ste so Spievankovom oslávili osemnáste výročie, spomínam si na vás ešte ako na sólovú speváčku kresťanských piesní.

Mala som šestnásť rokov, keď sme začali s bratmi Kachútovcami tvoriť v rámci spoločnej kapely Atlanta. Riško Čanaky mal vtedy svoju kapelu Kompromis. Bolo to obdobie tesne po revolúcii, keď sme už mohli vyjsť von s pesničkami, ktoré boli trošku kresťansky založené, a tak aj verejne pôsobiť medzi mladými. V tejto kapele som bola desať rokov.

Kedy ste sa rozhodli zamerať na detského poslucháča?

Podnet prišiel od Riškovej manželky Silvinky a mojej spolužiačky kamarátky Beátky zo strednej školy, ktorá teraz robí pani riaditeľku v škôlke. Keďže sme sa s manželom kamarátili s rodinou Čanakyovcov, raz nám pri nejakej spoločnej príležitosti povedala, že nemá s detičkami v škôlke čo počúvať, preto by bolo fajn, keby sme jej spolu s Riškom nahrali zopár pesničiek.

Beátka vedela, že vzhľadom na strednú pedagogickú školu, ktorú sme spolu absolvovali, vyberiem pesničky tak, aby z pedagogického a vývinového hľadiska boli pre deti vhodné. Riško mal potrebné technické vybavenie, tak sme si povedali, že spravíme CD, ktoré rozdáme aj kamarátom. Do tohto procesu vstúpilo kresťanské vydavateľstvo, ktoré nám CD vydalo. Preto sme boli zo začiatku známi najmä v kresťanskej komunite. Postupne sa však táto informácia dostala aj medzi všeobecnú verejnosť a CD sa začalo vykupovať, preto sme sa dostali do veľkej distribúcie. Vôbec sme to nebrali ako marketingový plán. Pre mňa išlo o zábavku na materskej dovolenke, Riško Čanaky aj môj manžel, ktorý bol vtedy naším manažérom, zas chodili každý deň do svojho zamestnania.

NAHLIADNITE DO SPIEVANKINHO SÚKROMIA PROSTREDNÍCTVOM NAŠEJ GALÉRIE

Kedy nastal pomyselný zlom a zo zábavky sa stala práca na plný úväzok?

Asi po roku od vydania nášho CD napadlo jednej mamičke Evke Polákovej, ktorá zakladala materské centrum Klbko v Karlovke, že by sme im tam mohli prísť zaspievať. To nás prekvapilo. Dovtedy nám vystupovať pred deťmi vôbec nenapadlo. (Smiech.) Tým, že mám vyštudovanú spomínanú pedagogickú školu, vedela som, aké zásady pri práci s deťmi musíme dodržať, aby sme si udržali ich pozornosť. V septembri 2003 sme odohrali prvý koncert, kde nás videli mnohé mamičky, a postupne sme hrali v ďalších materských centrách, neskôr v materských školách a zároveň sme začali nahrávať nové CD.

Medzičasom sme s manželom mali dve deti, ktoré všade cestovali s nami, vozili sme aj moju mamu, aby nám s nimi pomáhala. Začiatky boli také, že sme spávali v domácnostiach vedúcich materských centier alebo vo farských centrách, na farách. Pán farár mi vo svojej práčke pral Terezkine pocikané gate, lebo sa v tom čase odúčala od plienok. Bol to taký cirkusantský život. (Smiech.) Takto to pokračovalo, až kým neprišiel moment, keď už Riško aj môj manžel mali všetku dovolenku v práci minutú, a my sme sa museli po piatich rokoch rozhodnúť, čo ďalej. Dohodli sme sa, že sa týmto pol roka skúsime živiť. Chalani dali výpovede v zamestnaní, aby sme mali voľnejšie ruky na tvorbu aj koncerty.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

ZANIETENÍ CHALUPÁRI: Kam unikal pred svetom Chudík, Dočolomanský a iné hviezdy?

Populárne články
Pre zobrazenie celého vtipu kliknite na obrázok.

VTIPY ZO ŽIVOTA :) Začnite týždeň s úsmevom na perách

James Middleton

Brat vojvodkyne Kate JAMES MIDDLETON miluje psy: Neuveríte, s čím mu pomohla jeho sučka ELLA

Nebohému Andymu Hrycovi doprial režisér pozitívnu úlohu.

Posledná rola Andyho Hryca: Po plejáde negatívnych postáv sa vďaka Bebjakovi rozlúči ako hrdina

Martina Schindlerová (32)

Nečakaný výsledok: MARTINE SCHINDLEROVEJ bolo počas PCR testu veselo. Po ňom už nie

S rodinou ostáva žiť v Španielsku, kde chcú rozbehnúť podnikanie.

Mesiace neuvidí deti: Zuzana Belohorcová uviazla na Slovensku, ďaleko od rodiny

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia