Vy ste sa počas kovidového obdobia zrejme vôbec nenudili.

Vôbec. (Smiech.) A nebolo to ľahké, lebo popri práci som ešte musela obhospodarovať dve deti, lebo som v prvom rade matka, takže to bola zaujímavá jazda od kuchyne ku kompozícii, k deťom a dookola.

Tvoríte doma?

Áno, mám vlastný priestor blízko kuchyne, takže deti vedia, kde ma nájdu. (Smiech.) Tým, že sme ľudské bytosti a navyše ženy, ak potrebujem vyventilovať hlavu od umenia, mám iné aktivity, napríklad v kuchyni. Práce v domácnosti mi skrátka vyčistia hlavu. Občas v poslaní matky vidím paralelu so svojou prácou: obetavosť. V obidvoch sférach musí byť každá činnosť urobená čo najlepšie, nesmie to byť žiadne provizórium, a to ako vo vzťahu k deťom, tak aj k publiku, interpretovi a dirigentovi.

Keď sme už spomenuli deti, práve mladší syn Teo (11), ako už bolo medializované, zdedil umelecké sklony.

Áno, Teuško miluje muziku, ale okrem toho chodí na plávanie a na literárno-dramatický krúžok a starší Adam (18) je šikovný futbalista, kedysi chodil na klavír a teraz študuje obchodnú akadémiu. Chlapci sú šikovní a robia radosť.

S mladším bratom MARIÁNOM ČEKOVSKÝM.
Zdroj: ARCHÍV NMH

Okrem týchto súkromných úspechov, samozrejme, aj spomínaných pracovných na nás pri cestách dohliadate z pekných bilbordov, ktoré boli vytvorené k 50. výročiu Rádia Devín. Stali ste sa jednou z jeho ambasádoriek a mňa zaujíma, aké s ním máte prepojenie?

Je to unikátne rádio v tom, že dáva priestor kultúre a umeniu i menšinovým žánrom. Má zaujímavú programovú štruktúru. Často spolupracujem so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu, rádio počúvam, nie aktívne, ale keď si niečo vypočujem, tak preto, lebo Devín má kultivovaný prejav, ktorý sa zaoberá už spomínaným umením a kultúrou na vyššej úrovni, sprevádza poslucháča vážnou hudbou, divadlom, literatúrou... Čiže vzdeláva našu verejnosť. A to je v dnešnej dobe také potrebné ako soľ.

A ja dodávam, že mnohé programy doslova pohladia dušu.

Áno, presne tak. Dnes sa oko diváka „naje“ všeličoho a ucho sa toho v dnešnej dobe napočúva tiež, práve preto si treba vyberať, rovnako ako si vyberáme, s kým budeme tráviť čas, čo budeme jesť, preto je aj v tejto oblasti dôležité správne selektovať. Pre mňa je Rádio Devín overená hodnota, ponúka nám kvalitný servis.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane...

Diskusia