Jedna z vedúcich pracovníčok tímu kráľa Karola III. v paláci odstúpila z funkcie po tom, ako ju jedna z dám, ktoré sa v utorok zúčastnili na recepcii v Buckinghamskom paláci venovanej boju proti násiliu páchanému na ženách, obvinila z rasizmu.

Aktivistka proti domácemu násiliu Ngozi Fulaniová tvrdí, že na recepcii, ktorú organizovala kráľovná manželka Camilla, jej asistentka paláca opakovane kládla rasisticky ladené otázky o jej zázemí a pôvode. Buckinghamský palác vo svojom vyhlásení uviedol, že člen kráľovskej domácnosti odstúpil a ospravedlnil sa po tom, ako boli vyslovené "neprijateľné a hlboko poľutovaniahodné poznámky", informuje People.

Fulaniová, ktorá sa narodila v Británii a na podujatí sa zúčastnila v mene Sistah Space - podpornej skupiny pre africké a karibské ženy postihnuté zneužívaním - a na Twitteri načrtla celú konverzáciu, tvrdí, že jej boli kladené otázky typu "akej ste národnosti?". "odkiaľ v skutočnosti pochádzate?" "odkiaľ pochádzajú vaši ľudia?" a "z ktorej časti Afriky pochádzate?".

Buckinghamský palác dvornú dámu nemenoval, ale jej meno bolo široko medializované na sociálnych sieťach. "Tento incident berieme mimoriadne vážne a okamžite sme ho prešetrili, aby sme zistili všetky podrobnosti," uviedol v stredu hovorca Buckinghamského paláca. "V tomto prípade došlo k neprijateľným a hlboko poľutovaniahodným komentárom," pokračovalo vyhlásenie. "V tejto veci sme sa obrátili na Ngozi Fulaniovú a pozývame ju, aby osobne prediskutovala všetky prvky svojho zážitku, ak si to želá. Medzitým by sa dotknutá osoba chcela hlboko ospravedlniť za spôsobenú ujmu a s okamžitou platnosťou odstúpila zo svojej čestnej funkcie. Všetkým členom domácnosti pripomíname politiku rozmanitosti a inkluzívnosti, ktorú sú povinní neustále dodržiavať."

Kráľovná manželka Camilla počas recepcie v Buckinghamskom paláci
Zdroj: TASR/AP

Na incident reagoval hovorca princa Williama a vojvodkyne Kate: "Bol som veľmi sklamaný, keď som sa dozvedel o zážitku hostky. Rasizmus nemá v našej spoločnosti miesto. Tieto komentáre boli neprijateľné a je správne, že daná osoba s okamžitou platnosťou odstúpila." Camilla po tejto udalosti zverejnila na twitterovom účte kráľovskej rodiny zriedkavý osobný tweet. "Dnes sa v Buckinghamskom paláci zišla pozoruhodná skupina ľudí s jediným cieľom - dosiahnuť koniec násilia páchaného na ženách a dievčatách. Ich príbehy ma hlboko dojali a inšpirovali. S odhodlaním a odvahou sa navždy dočkáme konca týchto ohavných zločinov," uviedla a správu podpísala "Camilla R", čo znamená latinské slovo pre kráľovnú "Regina".

FOTO OBETE RASISTICKÝCH OTÁZOK NÁJDETE V GALÉRII...
Diskusia