MUDr. Milan Kulkovský je primár interného oddelenia NsP v Považskej Bystrici. Počas niekoľkých dní sa situácia s Covidom-19 v tejto okresnej nemocnici výrazne zhoršila a pacienti stále pribúdali. Nemocnica napokon dokonca musela zavrieť polovicu interného oddelenia kvôli hromadnej nákaze personálu.

Kto je MUDr. Milan Kulkovský?

MUDr. Milan Kulkovský získal tento rok cenu v ankete TOP lekár na Slovensku v kategórii interné lekárstvo. Na Facebooku má svoj blog, ktorý sleduje tritisíc ľudí, jeho príspevky si doteraz prečítalo pol milióna ľudí. Je zakladateľom iniciatívy Rúško nie je hanba a jedným zo signatárov Memoranda Johna Snowa za Slovenskú republiku, ktoré uverejnil prestížny britský lekársky časopis The Lancet. Jeho cieľom je zrozumiteľne informovať verejnosť o Covide-19 na základe vedeckých poznatkov a bojovať tak proti nepravdivým informáciám a hoaxom.

Kde pracujete?

Pracujem v Nemocnici s poliklinikou Považská Bystrica na internom oddelení, ktoré vediem. Časť tohto oddelenia sme v posledných dňoch reprofilizovali na covidové oddelenie, teda zabezpečujeme aj starostlivosť o týchto pacientov.

Aká je teraz situácia s Covidom-19 v považskobystrickej nemocnici?

Situácia s Covidom-19 sa v nemocnici každý deň mení. K 11. novembru máme pre pacientov s covidom vyhradené štyri oddelenia. Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny našej nemocnice sa zmenilo na Covid-19 ARO, obsadzujú ho pacienti s covidom na ventilátoroch. Keďže ventiláciu potrebujú aj necovidoví pacienti, boli sme nútení obmedziť činnosť jisky interného oddelenia a premiestniť ju do iných priestorov. To všetko pre chorobu, ktorú niektorí ešte stále prirovnávajú k chrípke a úmrtnosť na ňu k onkologickým a ku kardiovaskulárnym ochoreniam. Strašne sa mýlia.

Toto ochorenie reálne paralyzuje už všetky nemocnice, ktoré sa plnia pacientmi s Covidom-19. Okrem covidového ARO máme v našej nemocnici v súčasnosti dve covidové oddelenia a covidové oddelenie dlhodobo chorých. Denne prijímame aj prepúšťame niekoľkých pacientov. V súčasnosti vidím ako veľký problém nedostatok personálu, keďže pribúdajú kolegovia a kolegyne, ktorí musia byť v domácej karanténe. Využitie aj tých pozitívnych budeme odkladať do poslednej chvíle. Služby musíme upravovať a prispôsobovať momentálnemu stavu prakticky denne, čo je nesmierne náročné.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Duch ruže

Najväčší surový ružový diamant čaká na nového majiteľa: Kupec sa poriadne buchne po vačku

Alena Šeredová

Odlúčená od polročnej dcérky! ALENA ŠEREDOVÁ sa nakazila koronavírusom

On je usmievavý extrovert, ona zase mĺkva introvertka. Spája ich nadšenie pre vedu, kolegovia o nich tvrdia, že sú vizionári.

Zbavia nás covidu? Deti tureckých prisťahovalcov pracujú na účinnej vakcíne

Dedinka Olympos a v pozadí rovnomenná hora. Idylická atmosféra pre tých, ktorí sa chcú na chvíľu stratiť v čase.

Umenie bezstarostnosti: Na ostrove Karpathos nájdete dedinku zabudnutú v čase

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia