Tých, ktorí koronavírus podceňujú, predseda Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb LADISLAV STRÍŽ (62) „pozýva“, aby prišli do jeho firmy pomôcť s obliekaním nebohých a kopaním hrobov.

Na päť miliónov obyvateľov je sedem krematórií veľmi málo. Je to tým, že Slováci ako veriaci sa radšej dávajú pochovávať?

Na Slovensku už bolo veľa snáh o vybudovanie ďalšieho krematória napriek tomu, že finančne a technologicky je to veľmi náročný proces. Takéto iniciatívy však vždy narazili na odpor ľudí, ktorí bývali v okolí. Protestovali, spisovali petície... Myslím si, že táto situácia sa práve pre koronavírus zmení, v slovenských mestách budú na cintorínoch pribúdať urnové háje. Ľudia budú zvažovať organizáciu pohrebu, spôsob, ako naložiť s telom príbuzného, aj z finančných dôvodov.

Čiže dostali sme sa k peniazom, ktoré sú – hoci si to neradi pripúšťame – také dôležité...

Budeme si musieť zvykať na to, že v rodinách zomrie viac ľudí. Už teraz máme taký prípad, že na kovid zomrel starý otec, jeho telo je už u nás. Jeho manželka je v nemocnici napojená na pľúcnu ventiláciu, lekári jej už nedávajú nádej. Rodina váha, či vystrojiť dva pohreby alebo čakať a zorganizovať iba jednu rozlúčku s obidvoma naraz.

Náklady na pohreb sa zvýšia – tipujem o desať či dvadsať percent – aj preto, že pohrebné služby si musia zaobstarať ochranné odevy a iné pomôcky, aby mohli manipulovať s telami ľudí, ktorí zomreli na kovid. Sme pripravení aj na to, že pozostalí budú kupovať najlacnejšie, 50-eurové truhly. Túto náročnú situáciu vnímam veľmi citlivo a súcitím s rodinami, v ktorých zomrú niektorí jej členovia práve na nový vírus. Na začiatku dotyční skončia v nemocnici, zomierajú sami bez toho, aby sa rodina mohla s nimi rozlúčiť. Nasleduje problém s pochovaním a peniazmi, pretože časy sú náročné aj z ekonomickej stránky. Ľudia prichádzajú o prácu, podnikatelia krachujú. Je mi to ľúto, pretože každý človek má svoju hodnotu, urobil niečo pre túto spoločnosť a nakoniec takto smutne odíde z tohto sveta.

Na čo sa podľa šéfa pohrebných služieb majú Slováci pripraviť? Otvorený rozhovor o hrozivom náraste pohrebov nájdete v najnovšom vydaní týždenníka Život (v predaji od štvrtka 14. januára 2021).

Ilustračná snímka

V luxusnom sídle či v otočnom mrakodrape... Tomu hovoríme bývanie s dokonalým výhľadom

Populárne články
Ivana Gottová a Karel Gott

Gottova srdcová záležitosť: Neuveríte, kvôli čomu pred smrťou zaprisahal Ivanu

Princ Charles a princezná Diana

Veľké sklamanie PRINCEZNEJ DIANY: Charlesove slová ju zaboleli

Ilustračná snímka

V luxusnom sídle či v otočnom mrakodrape... Tomu hovoríme bývanie s dokonalým výhľadom

Simona Krainová

SIMONA KRAINOVÁ provokuje dovolenkou v exotike: Z jej pikantných fotiek bude horúco aj vám

Fotografia Pavla Kulkovského zachytáva pacientku Alenu, ktorá má spinálnu svalovú atrofiu typu dva a jej manžela Róberta.

Slzy v očiach: Príbeh TEJTO SVADOBNEJ FOTOGRAFIE vás chytí za srdce

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia