Obmedzenia s cestovaním skončili a Slováci si už plánujú dovolenky. Profesor a lekár tropickej medicíny Vladimír Krčméry v rozhovore pre Plus JEDEN DEŇ radí, kedy je vhodný čas vycestovať, ktorú destináciu uprednostniť, aj ako sa vyhnúť nakazeniu.

Je bezpečné vycestovať na dovolenku do zahraničia?

To, že sa pre nás od 15. mája otvorili hranice, ešte nemusí byť príkaz, že musíme ísť na dovolenku do zahraničia. Prvú časť dovolenky by som určite strávil na Slovensku. Do zahraničia k moru, pretože mnohí majú aj zdravotné indikácie, by som išiel až v auguste. Vtedy budeme mať už naozaj dobrú a férovú mapu Európy, ako vyzerá epidemiologická situácia.

Nehrozí, že sa situácia v druhej polovici ešte zhorší?

Môže sa zhoršiť, ale osobne si myslím, že sa zhorší v septembri. Ak sa nerozumní ľudia budú vracať naraz. Ak napríklad budete chcieť ísť v auguste do Slovinska a bude tam zlá situácia, tak tam nepôjdete. Vyberiete si krajiny, ktoré po prvej invázii, ktorá pôjde z Nemecka, z Poľska a Česka a zostanú stabilná. Také krajiny boli aj minulý rok, ktoré aj po dovolenkároch ostali stabilné.

Do leta sa však už môže zaočkovať pomerne veľa ľudí...

A tam je problém v tom, že niektoré tie vakcíny nielenže účinkujú slabšie, ale ten faktor R, čiže ten stupeň nákazlivosti, a ten je desivý. V prípade toho juhoafrického variantu je asi 5 a v prípade indického 7. To znamená, že tie vírusy sú omnoho nákazlivejšie. Aj keď sa nezdá, že by zabíjali viac ľudí, ale tá nákazlivosť, ten ukazovateľ R, čiže koľko jeden človek nakazí ďalších, je oproti britskému, ktorý bol medzi 1 a 1 a pol, a tomu pôvodnému wu-chanskému variantu, ktorý bol do 1, teraz máme 5 a 7. V tomto vidím veľký problém.

Preto hovorím, na začiatok by som sa otvoril smerom na Slovensko. Veď Slovensko má aj hory, aj vodu, aj históriu, a je to jedna z mála krajín na svete, kde nezávisíte od počasia. Aj keď je zlé počasie, je tu čo robiť. Porovnajte si to s Grónskom alebo s Lýbiou, kde môžete robiť len jedno. V Grónsku len chytať ryby a v Lýbii zas len opaľovať sa.

Zdroj: Plus JEDEN DEŇ

Diskusia