Ste učiteľ rekordér. Veď v seniorskom veku sú už aj vaši prví žiaci.

Presne tak, veď moji prví žiaci majú dnes 71 rokov, sú to chlapci narodení v roku 1950. Učiť sme totiž začali už ako tretiaci na fakulte. S niektorými z nich sa dodnes stretávam. Keď sa fotíme či postavíme vedľa seba, ťažko je rozoznať, kto je učiteľ a kto žiak. Niektorí mi už tykajú, iní sa ku mne stále správajú úctivo ako k učiteľovi. Z týchto prvých žiakov rád spomínam na jedného z nich, ktorý má dnes 72 rokov. Keď som začínal ako učiteľ, dostal som dekrét do Nového Tekova v okrese Levice. So žiakmi sme behávali okolo futbalového ihriska, jeden z nich bežal súčasne so mnou, ostatní zaostávali. Aj som zrýchlil tempo a on nič. Hovorím mu, Ďurko, veľmi dobre ti to ide. Venoval som sa mu, stal sa reprezentantom Československa v stíplčejs, je to beh na tritisíc metrov cez prekážky.

S nostalgiou spomína, že v čase jeho učiteľovania sa športovalo oveľa viac.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

A čo ostatní žiaci, hlásia sa k vám, keď vás stretnú, napríklad na ulici?

Nedávno som bol na pohrebe v Kalnej nad Hronom, kde som učil celých tridsať rokov. Pristavili sa pri mne bývalí žiaci a hovoria mi – pán učiteľ, vy ste boli na nás prísny, stáli sme v pozore, ani sme nemukli... Ale hanbím sa, pretože nie všetkých, ktorí sa mi prihovoria, spoznávam. Ale ani sa to nedá. Veď si to vyrátajte. Učil som 54 rokov, ročne to bolo asi 150 detí. Napriek tomu ma vždy poteší, keď ma niekto osloví ako svojho bývalého učiteľa.

Boli ste teda prísny učiteľ. Ste zástancom fyzických trestov?

Nie som zástancom fyzických trestov, ale poriadok musí byť. Ku koncu učiteľskej kariéry sa mi stalo, že bolo po prestávke, preto som položil žiakovi ruku na plece a povedal som mu, aby si sadol. Reagoval – viete, že môžem na vás podať trestné oznámenie? Za mojich čias platila hierarchia: riaditeľ, učiteľ, žiak, rodič. Teraz je to opačne: rodič, žiak, riaditeľ, učiteľ. Keď príde inšpekcia, nevyšetrujú rodiča, ale učiteľa. Na škodu veci je, že už neexistujú okresní inšpektori, len krajskí. Niekedy inšpektori chodievali pravidelne na kontroly, dnes prídu, iba keď je problém.

Rozhovor pokračuje na následujúcej strane

Diskusia