Ako prvý odbor vyštudovala ekonomiku v Bratislave, po absolvovaní ďalších dvoch univerzít s pedagogickým zameraním začala učiť ekonomické predmety na strednej škole.

Pôsobila ako pedagogička i zástupkyňa riaditeľa. Dnes Katarína Luptáková (45) šéfuje jednej z najstarších škôl na Slovensku, Súkromnému gymnáziu Kremnica.

Keď ste sa pred ôsmimi rokmi stali riaditeľkou školy, aké ste mali sny, túžby a predstavy? Naplnili sa?

Mojím cieľom i túžbou bolo vybudovať školu s výborným pedagogickým zborom a kvalitnými a spokojnými žiakmi. Podarilo sa mi vybudovať a zostaviť kolektív ľudí, ktorí nie sú len výborní pedagógovia, ale aj výborní ľudia, čo cítiť v celkovej atmosfére školy. Dosahujeme úspechy nielen na Slovensku v obľúbených štatistických tabuľkách a porovnávaniach, máme úspechy v rôznych súťažiach a našich absolventov každoročne prijímajú na prestížne vysoké školy nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Školstvo potrebuje zmeny, ale akoby nám chýbala odvaha priznať si to. Ako vnímate situáciu? Potrebuje školstvo reformu?

Všetkým je jasné, že zmeny sú nevyhnutné. Otázkou zostáva, kto naberie odvahu, aby vypracoval reformu, ktorá nebude reagovať len na problémy, ale bude orientovaná na budúcnosť. Predpokladom toho je spolupráca niekoľkých ministrov s prognostikmi, so štatistickým úradom a s odborníkmi z praxe. Chce to čas, odvahu a skúsenosti. Som pesimistka, čo sa týka najbližšej budúcnosti, ale určite je to otázka najbližších 5 až 10 rokov.

Úbytok detí v školách je celospoločenský fenomén. V minulosti pri prechode zo základnej školy na strednú deti absolvovali prijímačky. Dnes je málo detí a veľa stredných škôl. Stredné školy robia nábor len preto, aby deti získali a mohli prežiť. Pre školy to predstavuje určitý tlak. Zvýšiť kvalitu vzdelávania a stavať na dobrých učiteľoch sa javí ako recept na získanie študentov, nielen čo sa týka ich počtu, ale aj kvality. Čo si o tom myslíte ?

Súvisí to s mojou predchádzajúcou odpoveďou. Jedno zlé rozhodnutie nabaľuje ďalšie zlé rozhodnutia. Vieme, že normatív na žiaka je zlý, ale nikto neprišiel s lepším návrhom, preto zlé prežíva. Získavať študentov za každú cenu je znakom úpadku školy. Paradox je, že to stále ešte na niekoho zaberá, aj keď zrejme tomuto spôsobu už momentálne odzvonilo.

Vzdelaný a rozhľadený rodič na to nenaletí. Vedomosti, ktoré škola dokáže poskytnúť záujemcovi, úspechy, ktoré študent v rámci školy zažije a získa, a uplatnenie, ktoré nájde po absolvovaní školy, získavajú čoraz väčšiu váhu pri rozhodovaní o štúdiu na tej-ktorej škole. Je to dlhá cesta, ale začína sa to oplácať. Masovosť prestáva byť v móde.

Škola, ktorá vychovala mnohých úspešných absolventov, má bohatú históriu.
Škola, ktorá vychovala mnohých úspešných absolventov, má bohatú históriu.
Zdroj: Archív K. L.

Na gymnáziách sa rozhoduje o dlhodobej kariére dieťaťa. Práve tam sa študent začína formovať, tam sa rozhodne o tom, či v deťoch vzbudíte zvedavosť, alebo ju zabijete, či ich naučíte samostatne pracovať, alebo z nich vychováte lenivcov a alibistov. Uvedomujú si to rodičia? Zaujímajú ich len výsledky ich detí alebo aj kvalita vzdelávacieho procesu?

Rodičia v každom prípade chcú pre dieťa len to najlepšie, ale je paradoxné, že nie vždy dokážu dieťa presne odhadnúť. Doma sa môže javiť úplne inak ako v škole. Ideálne, teda samostatné, aktívne a všestranne orientované dieťa je výnimkou, s ktorou sa síce stretávame aj v našej škole, ale oveľa viac detí potrebuje okolo seba „ťahúňov“, ktorí mu ukážu, čo všetko sa dá, keď sa chce.

V každej triede máme žiakov, ktorí sú výborní, a tí dokážu so sebou stiahnuť aj ostatných. Najlepšou motiváciou je príklad. Rodičia už viac ako v minulosti porovnávajú, ale nie vždy dostanú všetky informácie a ešte stále sa boja pýtať, respektíve ešte stále sa uspokoja s čiastočnými odpoveďami, len málo rodičov si dá námahu navštíviť školu a presvedčiť sa na vlastné oči, čo ich dieťa môže získať, čo robí na hodine, ako sa pripravuje, na čo mu to bude.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

U nás šok, v zahraničí trend. Tieto známe tváre otehotneli vo vyššom veku

Populárne články
Deti z domu smrti

Bábätká z paneláka smrti: Ako sa darí deťom, ktoré prežili výbuch v prešovskej bytovke?

Pán hlas: Emanuel Romančík

Osud bol k nemu krutý: Romančíkove herecké úspechy vyvažovali tragédie v rodine

Tesne pred päťdesiatkou sa stane mamou vytúženého dieťatka.

Moderátorka sa v 49 rokoch prvýkrát stane mamou. Čo si o jej tehotenstve myslí odborník?

Skladba k výročiu smrti Jána a Martiny.

Si tu s nami, Ján: Umelci si uctili pamiatku zavraždeného novinára krásnym gestom

Alessandra Ambrosio

Tvár Victoria‘s Secret sa športoviskám oblúkom vyhýbala. Čo zmenilo jej názor?

TV

Škodí televízia pamäti?

Zobraziť viac
Diskusia