Historik, odborník na dejiny komunizmu a socializmu TOMÁŠ ČERNÁK (38) hovorí o zosnulom bývalom sovietskom prezidentovi Michailovi Gorbačovovi ako o tragickej postave dejín.

Aká asociácia vám ako historikovi napadne pri mene Michail Gorbačov?

Michail Gorbačov, to boli akoby dve osobnosti. Na jednej strane legenda, človek s veľkou gloriolou, hviezda. Dokonca by sme ho mohli popularitou prirovnať k hviezdam populárnej hudby. Bol druhým Michaelom Jacksonom, ale iba na Západe. V Sovietskom zväze to bolo úplne naopak, hlavne v 90. rokoch minulého storočia. Niektorí domáci ho nenávideli, vinili ho z rozpadu najväčšieho impéria na svete – Sovietskeho zväzu. Vinili ho z rozvrátenia spoločnosti, ekonomického marazmu. Ako historik ho obdivujem, že sa vôbec odhodlal na reformy, hoci vedel, že bude mať nepriateľov, napríklad konzervatívcov. Podľa mňa je to tragická postava dejín, pretože reformovať Sovietsky zväz sa mu nepodarilo. Určite nechcel docieliť jeho rozpad, naopak, chcel, aby sa krajina rozvíjala, napredovala, menila k lepšiemu. Uvedomoval si, že zmeny sú nutné, neodhadol však dosah svojich reforiem. Gorbačov sa snažil udržať Sovietsky zväz, hoci v miernejšej forme, a to bola romantická predstava.

FOTOGRAFIE K ROZHOVORU NÁJDETE V GALÉRII

Ruský prezident Vladimir Putin sa na jeho pohrebe nezúčastnil a odoprel mu pri poslednej rozlúčke niektoré pocty. Na druhej strane na rozdiel od Borisa Jeľcina mu zvýšil jeho biedny dôchodok, pridelil mu mercedes a rezidenciu. Stále ešte trvá nevraživosť Rusov ku Gorbačovovi?

Gorbačov výrazne pohol sovietskymi dejinami, určitý čas bol najvyšším predstaviteľom strany. Ovplyvnil budúcnosť celého východného bloku a vzťahy medzi východnou a západnou časťou sveta. Na druhej strane, od udalosti uplynulo už tridsať rokov, mladá ruská generácia už pomaly, ale isto nevie, kto vlastne Gorbačov bol. Niekoľkokrát sa pokúšal vrátiť do politiky, ale neúspešne. Rusi ho skrátka nemali radi. Preto „iba“ písal pamäti, prednášal v západných krajinách, pôsobil dokonca v reklame na rôzne produkty, takto si privyrábal. Žil zo svojej niekdajšej slávy na Západe. Postupne však upadal do zabudnutia. Gorbačov do poslednej chvíle kritizoval Putinovo vládnutie, to, že marí reformy, ktoré on uviedol do života, takže neúčasť na poslednej rozlúčke ani nie je prekvapivá. Hoci Putin Gorbačovovi ekonomicky pomohol, neznamená to, že musel súhlasiť so všetkými jeho politickými krokmi. Obaja boli síce zajedno, že Sovietsky zväz je neobnoviteľný, ale na druhej strane, Putin sa stále snaží vybudovať impérium, ktoré bude mať výrazný vplyv vo svete.

Rozhovor pokračuje na následujúcej strane 

Diskusia