MUDr. Maroš Rudnay (30) je rádiológ v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach. Takmer denne vyšetruje pacientov s Covidom-19 a niekoľko snímok zverejnil na známej facebookovej stránke Lovci šarlatánov, ktorú spravuje. Popieračom ochorenia odkazuje: covid dokáže zničiť pľúca za jediný deň.

Na ktorom pracovisku pracujete?

Pracujem v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach na oddelení rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód, je to jedno z dvoch pracovísk, ktoré v nemocnici máme. Zároveň som asistent na lekárskej fakulte a učím medikov rádiológiu. Už od čias štúdia na vysokej škole som jeden z administrátorov stránky Lovci šarlatánov. Snažíme sa na nej vyvracať medicínske nezmysly, ktoré sa šíria najmä na sociálnych sieťach. Robíme to bezplatne, hoci presvedčenie šíriteľov hoaxov je iné.

Na tejto stránke ste v posledných dňoch uverejnili aj niekoľko snímok pľúc pacientov s covidom, aby ste ukázali, čo toto ochorenie dokáže spôsobiť. Koľko pacientov s Covidom-19 denne vyšetrujete? Zvyšuje sa ich počet?

Je ich, bohužiaľ, viac než na jar a určite viac, než ich bolo v lete. V lete sa taký pacient vyskytol raz, možno dvakrát za týždeň. Teraz nám ich privážajú niekoľko každý deň. A to nevyšetrujeme všetkých pacientov s covidom, ale len tých, ktorých nám posielajú kolegovia z infekčnej kliniky a z oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny, keď určia, že je potrebné zobrazovacie vyšetrenie.

SNÍMKY PĽÚC PACIENTOV S COVIDOM NÁJDETE V GALÉRII

Aké zobrazovacie vyšetrenia ľudia s Covidom-19 potrebujú?

Štandardným vyšetrením týchto pacientov je CT pľúc. Robí sa aj RTG hrudníka, no to je oveľa menej citlivé vyšetrenie a nemusí zachytiť všetky zmeny. Covid-19 je respiračné ochorenie, štandard je teda rovnaký, ako je bežné v pľúcnej diagnostike. Keďže v rámci nášho areálu máme jeden CT prístroj, musíme si pacientov s covidom zaradiť do pracovného režimu tak, aby sa po nich CT dalo vydezinfikovať. Vyšetrujeme ich zvyčajne skoro ráno. CT vyšetrenie však nie je nutné v prípade všetkých pacientov. Ak majú miernejší priebeh, zvyčajne sa nerobí, pretože je pri ňom pomerne vysoká radiačná záťaž, napríklad oproti RTG pľúc.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Turbulentné obdobie prekonali. Vzťah herečky Hany Gregorovej a jej partnera funguje.

Útek z Prahy aj s milencom: Gregorová predáva luxusnú vilu po Brzobohatom. Kde našla útočisko?

Alexander Daško s husľami, ktoré mu otvorili cestu do veľkého sveta.

Ohnivé husle: Z rómskej osady to Alexander Daško dotiahol až medzi umelecké celebrity

Ilustračná snímka

Nebudeš šťastná! Kamarátkina babka ma varovala, no ja som ju vysmiala. Teraz plačem

Camilla, vojvodkyňa z Cornwallu

VOJVODKYNI CAMILLE sa na sociálnej sieti ušli urážky: Čo jej ľudia nevedia odpustiť?

Agáta Prachařová a Jakub Prachař

HANYCHOVÁ A PRACHAŘ sú oficiálne rozvedení: Reakcia Agáty hovorí za všetko

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia