Na Slovensku sa postupne uvoľňujú opatrenia a počet nakazených klesá. Epidemiologičky Zuzany Krištúfkovej, sme sa pýtali, čo nás čaká vnajbližšom období a ako sa bude pandemická situácia vyvíjať. 

Prof. MUDr. Zuzana Krištúfková, PhD., MPH, je epidemiologička a odborníčka na verejné zdravotníctvo. Pôsobí ako predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti a členka konzília odborníkov. Vedie Katedru epidemiológie na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave.

Do škôl išli ôsmaci a deviataci, prvý stupeň chodí už dlhšie. Je možné bez rizika zhoršenia situácie naraz otvárať služby a školy?

Služby veľmi dlho fungovali vo výrazne obmedzenom režime. Preto bolo najmä z ekonomického hľadiska kľúčové, aby sa v tejto oblasti čo najskôr uvoľňovalo. Ak sa dodržia všetky opatrenia a ľudia, ktorí neprekonali kovid a nie sú očkovaní, sa budú zodpovedne chrániť, nemal by to byť problém.

A aký je dôvod, pre ktorý nejdú všetky deti do škôl naraz? Prečo treba školy otvárať postupne?

Chceme zistiť, ako sa odzrkadlí na pandemickej situácii púšťanie detí do škôl. To sa najlepšie ukáže, ak sa budú vracať postupne. Rodičia i deti sa pravidelne testujú a chceme vyhodnotiť každú etapu, aby sme zistili, ako veľmi je to rizikové.

Budú sa očkovať deti? Odborníčka zodpovedala aktuálne otázky o kovide. Celý rozhovor nájdete v najnovšom vydaní týždenníka Život (v predaji od štvrtka 29. apríla).

Diskusia