Bude to mať podľa vás vplyv na zhoršenie nášho duševného zdravia? Bude po skončení karantény narastať počet duševných porúch?

Je to možné. Všetci máme individuálnu kapacitu zvládania záťaže. Niekto ju má väčšiu, iný menšiu. Ak sa celej populácii pridá k bežným problémom nejaká záťaž, niektorí ľudia sa dostanú za hranicu, kde už to pre nich nie je únosné, a vyvinú sa u nich symptómy duševných porúch. Je to pravdepodobné.

Môžu ľudia návrat do bežného života vnímať ako niečo negatívne? Môžu mať obavy, strach?

Určite áno. Je to ďalšia zmena. Najprv sme si zvykali na odporúčanie „zostaňte doma, lebo je to zodpovedné“, a zrazu to bude „choďte do práce a pošlite deti do školy“ – a to bude vnímané ako správne. Mnohí ľudia sa budú napríklad obávať, či to nie príliš skoro. Vidíme to v krajinách, ktoré sa už „otvárajú“. Mnohí rodičia sa boja, že deti domov donesú vírus zo školy alebo že oni sa nakazia v práci. Je normálne a zrozumiteľné, že ľudia majú strach, a chvíľu im bude trvať, kým si v rodine vytvoria nové rituály, ktoré by im pomáhali tieto obavy zvládnuť.

Deti sa síce učia cez internet, školu a kamarátov im to však nenahradí.
Deti sa síce učia cez internet, školu a kamarátov im to však nenahradí.
Zdroj: Shutterstock

Môže byť problém aj to, že strach z vírusu je strach z niečoho nehmatateľného?

Zvyčajne sa menej bojíme toho, čo poznáme. Väčší strach máme z toho, čo dobre nepoznáme. Informácie o víruse sa menia, stále o ňom vieme dosť málo. Aj to prispieva k strachu. Pre niektorých ľudí je však strach z vírusu na druhej koľaji. Oveľa stresujúcejšia je pre nich napríklad strata práce či zníženie príjmu. Sociálna neistota im prináša väčší „balík“ stresu a záťažových situácií než samotná hrozba nákazy.

Karanténa pre väčšinu ľudí znamenala oveľa viac času stráveného s rodinou. Ak sú v rodine problémy, mohli sa počas uplynulých týždňov prehĺbiť a zhoršiť?

Áno, ale nie je to pravidlo. Pre niektoré manželské páry bolo fajn, že sa priblížili, mohli byť spolu, spoločne prehodnotili priority a pomohlo im to. Je však veľa rodín a vzťahov, kde sa predtým o ťažkých veciach nerozprávalo alebo partneri mohli od takých debát odísť. Teraz mnohé veci iba vyplávali na povrch, predtým boli skryté.

Pokračovanie na ďalšej strane.

Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Populárne články
Musel si počkať. K charakterovým úlohám sa dostal až v neskoršom veku.

Krok od smrti: Po strate manželky sa opustil. Tarageľ teraz žije pre vnúčatá

Umelec otvára tabuizované témy.

S novou skladbou prichádza DANIEL LANDA po dvoch rokoch: Prečo je depresívny?

Vážil 130 kíl, dnes je ľahší o 50 kíl. Dosiahol to hlavne zmenou myslenia a životného štýlu. Najprv sa musel naučil mať rád, vážiť si sám seba, až potom išli kilá dole.

Najprv sa naučte milovať svoje tučné telo: Radí cestovateľ, ktorý schudol 50 kíl

Ilustaračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 5. do 11. júna?

K ropnému prameňu je voľný prístup cez súkromný pozemok. Vyteká približne 150 m od parkoviska pri hlavnej ceste.

TIP NA VÝLET: Na lúke nad kysuckou obcou tečie zo zeme ropa. Z čiernej vody vraj pili čerti

Mrazené ovocie či zelenina má najviac vitamínov. Je to pravda?

Mrazené ovocie či zelenina má najviac vitamínov. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia