Pandémia koronavírusu zasiahla celý svet a viac alebo menej ovplyvnila každého z nás. Psychoterapeutky Jany AsHford (41) sme sa opýtali, ako zvládať zmeny, ktoré v tomto období prichádzajú.

Jana Ashford

Vyštudovala psychológiu na Filozofickej Fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a psychológiu zdravia v Holandsku. Pracovala vo výskume, neskôr v centre Nádej. Od roku 2007 sa venuje poradenstvu a psychoterapii v centre ALMA. Získala poznatky v dynamickej psychoterapii, v práci s traumou (EMDR), v terapii zameranej na emócie (Emotion Focused Therapy), absolvovala aj mnohé iné vzdelávacia programy zamerané na terapeutickú prácu s deťmi a dospelými.

 

Absolvovala špecializované štúdium v odbore poradenská psychológia a je držiteľkou certifikátu na vykonávanie psychoterapie. Okrem práce s deťmi sa venuje výchovnému poradenstvu pre rodičov. Psychoterapeuticky pracuje aj s dospelými. Zameriava sa napríklad na ťažkosti v medziľudských vzťahoch, traumatické zážitky z minulosti, úzkosť a panické stavy, ťažkosti so zvládaním vlastných emócií, sebapoznanie a osobnostný rast.

Ľudia sú v karanténe už dva mesiace. Bola to veľká zmena v našom živote?

Bola to obrovská zmena. Stalo sa niečo, čo sme vôbec nečakali. Väčšine z nás ani nenapadlo, že by také niečo bolo možné. Ak by nám niekto pred pár mesiacmi povedal, ako sa svet zastaví, asi by sme mu neverili. Pre niektorých to bola zmena k lepšiemu. Niektorí si napríklad oddýchli, urobili veci, čo inokedy nestíhali. Pre obrovskú skupinu ľudí to však bolo aj je veľmi náročné obdobie a už sa nevedia dočkať, kedy sa konečne skončí.

Ako to vnímajú deti? Je to pre ne náročnejšie ako pre dospelých?

Závisí to od ich veku aj od toho, do akej miery rozumejú tomu, čo sa deje. Dôležité je, do akej miery pandémia priamo ovplyvnila ich rodinu. Napríklad, či v nej bol niekto chorý, či mali strach. Myslím si však, že vo všeobecnosti sú deti na tom lepšie ako dospelí. Pre malé deti to mohlo byť super obdobie. Mohli byť viac s rodičmi, von sa chodiť dalo, mali sa teda dobre. U školákov to bolo asi rôzne a najťažšie to mali zrejme tínedžeri, ktorým chýbali ich prirodzené sociálne kontakty. Pre deti je totiž najdôležitejšia rodina, ak je rodina zdravá, cítia sa dobre aj ony. Horšie je to v rodinách, ktoré už predtým boli nejakým spôsobom narušené. Väčšina detí to však zvládla dobre a nemusí ich to negatívne poznačiť.

FOTOGRAFIE K ROZHOVORU NÁJDETE V GALÉRII

A čo dospelí ľudia? Môžeme z takého obdobia vyjsť nezmenení?

Myslím si, že nie. Bola to naozaj veľká udalosť a každého to ovplyvnilo. Viac alebo menej, ale dotklo sa to všetkých. Život každého človeka sa zmenil a ešte sa zmení. Okrem toho sa nám deje niečo, čo stále trvá, ešte sa to neskončilo. Následky možno nie sú také dramatické ako pri nejakej tragédii, ktorú by sme prežili, no razom by sa skončila. Pandémia na rozdiel od tragickej udalosti trvá a bude nás sprevádzať minimálne ešte niekoľko mesiacov.

Čo je pre duševné prežívanie ľudí horšie?

Z psychologického hľadiska – ak je niečo ukončené, môžeme sa zamerať na to nové, čo prichádza. Je to iné, ako keď ustavične žijeme v chronickom strese alebo v očakávaní, čo sa bude diať. Ľudí táto neistota a neukončenie situácie zaťažuje viac, ako keby mali za sebou niečo zlé, čo sa síce stalo, no skončilo sa. U nás nebolo až toľko ľudí zasiahnutých priamo koronavírusom, no skôr opatreniami, ktoré ho sprevádzali. Naša situácia je teda iná ako v prípade ľudí v iných krajinách, ktorí cítili priame ohrozenie života. Žijeme však s vedomím, že nevieme, čo príde.

Pokračovanie na ďalšej strane.

Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Populárne články
Okrem toho, že je tvárou Trojky, 16 rokov moderuje obľúbenú reláciu Anjeli strážni na RTVS, kde mala možnosť vítať hostí z celého sveta.

Nový začiatok: ALENA HERIBANOVÁ (65) sa rozhodla podniknúť životné zmeny a je šťastná

Ilustračná snímka

Hrozná bolesť a srdce zaliate krvou. Vraj to bol iba sen, no po slovách lekára tomu neverím...

ERIK KOVÁCS pochádza z lekárnickej rodiny. Teší sa z každého nového exponátu.

Stačilo málo mobiliár mohol skončiť vo Švajčiarsku. Vráti sa niekedy do hlavného mesta?

Ilustaračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 5. do 11. júna?

Camilla Belle

Vraj je jednou z najlepšie sa obliekajúcich herečiek: CAMILLA BELLE odhalila svoje tajomstvo

Mrazené ovocie či zelenina má najviac vitamínov. Je to pravda?

Mrazené ovocie či zelenina má najviac vitamínov. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia