Projektová referentka Psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela v Pezinku Zuzana Šipošová (35) hovorí, že sa snaží dať všetkým čo najviac a už je len na nich, ako to využijú.

Projektová referentka neznie ktovieako tvorivo. Zuzana však vďaka svojej povahe dokázala urobiť z psychiatrickej nemocnice oázu kultúrnych, športových a remeselných podujatí, na ktorých sa stretávajú nielen pacienti, ale aj ľudia spoza plota. Je presvedčená, že všetci sa raz stretneme v „Pinelke“, v tom najlepšom, aby sme si navzájom spríjemnili životy.

Ako si sa dostala k tomu čo robíš?

Krátko po vysokej škole som pracovala ako predajkyňa pre mobilného operátora. To bolo veľmi krátke obdobie, keď som sa hľadala. Vyštudovala som odbor kultúrno-výchovný pracovník, dnešný animátor voľného času na Pedagogickej a kultúrnej akadémii v Modre, na Filozofickej fakulte UK som skončila sociológiu, animáciu voľného času. Práve moje stredoškolské zameranie sa veľmi podobá tomu, čo robím aj teraz.

Naučila som sa kopu vecí od zaujímavej teoretickej prípravy až po užitočné praktické zručnosti, trebárs aktivity pohybovej kultúry, výtvarné záležitosti, kultúrne podujatia, projektovú prípravu. Odmalička som mala veľmi blízko ku kultúre, umeniu a organizovaniu, chcela som byť ich súčasťou, len teraz si na to musím aj pozháňať peniažky, čo je úplne úžasné.

Čo je na tom úžasné?

Na aktivity, ktoré robím, nemám z nemocnice vyčlenený rozpočet, s ktorým by som mohla gazdovať. Oprašujem známosti a oslovujem ľudí, či by nám mohli prispieť, trebárs prísť medzi nás benefične. Máme aj donorov, ktorí už vedia, že robíme dobré veci, a pravidelne nám dožičia. Napríklad Bratislavský samosprávny kraj nám prispieva na kultúru aj materiálne vylepšovanie nemocničného pro­stredia, pomáha aj mesto Pezinok.

Som vďačná za každé euro, ktoré dostaneme, pretože to vôbec nie je samozrejmosť. Som presvedčená, že pomoc smeruje na správne miesto, čoho dôkazom je aj nedávna iniciatíva našich bývalých pacientok. Založili si svojpomocnú podpornú skupinu, čo ocenili aj primár psychiatrickej kliniky ženského oddelenia a generálny riaditeľ.

Hovoria si Pinelky a chcú z pohľadu pacienta destigmatizovať psychiatriu a zároveň ju aj podporovať. Striehnu na seba, ktorá sa zlepšuje a ktorá zhoršuje. To si bežný človek nevšimne. Kontrola v skupine je účinná, keď spolu trávia čas. Začiatkom júla sme mali vernisáž výstavy nášho pacienta Jara dole v meste. Baby sú zo Senice, Trnavy a z okolia a neváhali prísť...

Každá podarená vec jej dáva silu a chuť ísť ďalej. Poteší ju aj drobnosť.
Každá podarená vec jej dáva silu a chuť ísť ďalej. Poteší ju aj drobnosť.
Zdroj: Vladimír Kampf

Nemožno ťa zastaviť. Zasa si mi ušla z odpovede. Ako si sa dostala na najznámejšiu slovenskú psychiatriu?

Dúfam, že nehovorím od veci. Zistila som, že biz­nisová sféra nie je úplne pre mňa. Okrem toho ma ubíjalo cestovanie do Bratislavy, čo bola pre mňa kopa strateného času denne, tak som si hľadala niečo bližšie. V miestnych novinách som našla inzerát, že hľadajú odborného referenta do nemocnice. Bola to pozícia asistenta manažéra kvality...

To znie ťažkopádne.

Mala som mať na starosti aj projekty eurofondového charakteru. Keď ma prijali, zistila som, že sa o eurofondy nemôžeme uchádzať, pretože nás berú ako bohatý kraj. Síce nemocnica tak nevyzerá, ale Bratislavský kraj takmer nemá nárok, pretože má HDP nad 75 percent. Musela som sa poobzerať po iných projektoch. Cez zastupujúcu manažérku kvality, čo ma totálne nebavilo, som sa vypracovala až sem.

Ako môžeme skúmať kvalitu psychiatrie?

Napríklad cez dotazníky spokojnosti pacientov, tiež vypracúvanie a zavádzanie do praxe rôznych poriadkov, štandardov, metodických postupov. Bolo mi to dosť vzdialené, ale všetko zlé je na niečo dobré. V rámci systému manažérstva kvality má nemocnica vypracované funkčné a reálne využívané pravidlá, zabezpečuje ich vonkajšiu aj vnútornú kontrolu.

Našťastie, po rodičovskej dovolenke sa vrátila naša šikovná manažérka kvality, ktorú to aj baví. Ja potrebujem tvorivú prácu, pri ktorej môžem byť s ľuďmi. Teším sa, že môžem byť v priamom kontakte s pacientmi.

Ako si začínala s nimi pracovať?

Na začiatku bola ergoterapeutická dielňa, prvé kultúrne podujatie, neskôr napríklad zumba, v ktorej sa neustále zdokonaľujem. Okrem klasickej zumby som si urobila kurzy aj na program zumba gold pre seniorov a ľudí so špecifickými potrebami, ktorého súčasťou je aj cvičenie na stoličkách. Ujala sa. Cvičím ju už na troch našich klinikách. Pacienti si to pochvaľujú, pretože sa dá cvičiť a zapotiť aj v papučiach pri chytľavej latino hudbe.

Ako dlho sa už staráš psychiatrickým pacientom o vyžitie?

Prvého júla to bolo 11 rokov. Odvtedy som na psychiatrii každý pracovný deň a niekedy aj cez víkendy. Teda okrem plánovanej dovolenky.

Akadémia írskeho tanca AVALON.
Akadémia írskeho tanca AVALON.
Zdroj: Archív Z.Š.
Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Populárne články
Herečka Sarah Hyland

Vo filme romantika, v realite dráma. Herečka Sarah Hyland už prekonala 16 operácií!

Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Založila konferenciu SUPERfeel, ktorá prináša ženám priestor na vzdelávanie a ďalšiu motiváciu.

Ivana Kičikoleva našla počas liečby vážnej choroby zmysel života: Som rada, že sa mi to stalo

Farmár z okresu Krupina nám ukazuje, ako mu diviaky zničili úrodu. Ak štát nezačne konať, úplne skončí s pestovaním poľnohospodárskych plodín.

Desať ton zdravých zemiakov musel vyviezť na hnojisko. Farmár čakal pomoc od štátu, tá neprišla

Ilustračné foto.Sponzorované

Pomôžme stovke bojovníkov postaviť sa osudu

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac