Nekompromisný Jarolím Antal (68) sa desiatky rokov zaoberá štátnym protokolom, učí ho na vysokej škole a je tradičným partnerom na rozhovor po každej voľbe prezidenta.

Aký je Andrej Kiska z hľadiska protokolu?

Pred pätnástimi mesiacmi som povedal, že nie je vhodný typ na funkciu prezidenta republiky, a hneď prvými minútami od nástupu sa mi to potvrdzuje.

Vyviedol niečo?

Sledoval som inauguráciu, za ktorej organizáciu síce nezodpovedá, ale je zodpovedný za niektoré body, ktoré z pohľadu našej štátnosti podľa mňa nemajú na inaugurácii čo robiť.

Myslíte pobožnosť Te Deum či obed so sociálne slabšími?

Áno. Donekonečna opakujem, že v zmysle ústavy je Slovensko republika a neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo. Ak chcel ísť do kostola, je to jeho súkromná vec, mohol ísť ráno v Ivanke pri Dunaji, kde má prenajatý dom. Keby sa prezidentom stal neznaboh alebo evanjelik či žid, tiež by robili Te Deum? Nerobili. Te Deum jednoducho v programe inaugurácie nemá čo hľadať. Podľa slovenských zákonov zložil ústavou predpísaný sľub a nepotrebuje feudálnu legitimizáciu tak, ako kedysi kráľ išiel do chrámu a cirkev svätá ho pomazala. Nikto si tiež nevšimol, že keď sa skončil akt v Dóme sv. Martina, predstavitelia cirkvi odchádzali do sakristie a za nimi odkráčal aj pán Kiska. To znamenalo čo? Naozaj ho išli pomazať? Práve som čítal v novinách, že nový španielsky kráľ Felipe VI. vôbec nechcel pri minulotýždňovej korunovácii cirkevný ceremoniál. A to hovoríme o silno katolíckej krajine a kráľovi! A jeho sľub bol v parlamente!

Ivana Gašparoviča oslovovali vaša excelencia
Ivana Gašparoviča oslovovali vaša excelencia
Zdroj: anc

Chodiť do kostola pri inaugurácii na Slovensku je tradícia...

Všetci chodili do kostola a začal by som Tisom, pokračoval Kováčom, Schusterom, Gašparovičom, a teraz aj Kiskom. Ale načo potom zanikla rakúsko-uhorská monarchia a načo vznikla pokroková moderná Československá republika, keď už pri inaugurácii je všetko znegované? Nie sme pohrobkovia klérofašistického štátu. My sa musíme pozerať na podobné akty zo štátnického pohľadu. Nieže si jeden prezident vymyslí, že bude zväzovať prúty ako Schuster, a zväzuje ich. Keď sme už pri ňom – Schuster sa počas inaugurácie išiel pokloniť Štefánikovi, Štúrovi a Dubčekovi, čo je pekný symbol a nerozumiem, prečo ho nevyužívali aj ďalší prezidenti.

Schusterov nástupca Ivan Gašparovič nebol veľmi akčný a asi sa mu nechcelo dodržiavať navrhnutú tradíciu...

No áno. Ale pamätám sa, že Gašparovič zaviedol inú tradíciu – dal sa oslovovať vaša excelencia, čiže vaša „výbornosť“. Trápne. Predseda parlamentu Pavol Paška používal rovnaké oslovenie aj teraz pri inaugurácii Kisku. Ide o nedotiahnuté veci v protokole, lebo prezidenta musíme oslovovať: Vážený pán prezident Slovenskej republiky. Excelencia ho môžu oslovovať veľvyslanci zo zahraničia, ktorí nie sú dostatočne poučení diplomatickým protokolom ministerstva zahraničných vecí. Na Slovensku máme občiansku spoločnosť a žiadne feudálne symboly typu vaša excelencia sa nepoužívajú. To isté napríklad v USA, tam je Mr. prezident a vybavené, vo Francúzsku monsieur le président. Ide o základné veci, ktoré na Slovensku nefungujú.

Hneď po inaugurácii ste upozorňovali aj na prešľapy počas večernej slávnostnej recepcie na Bratislavskom hrade. O čo išlo?

To som ešte nevidel, čo sa na recepcii dialo. Pod obrazom Márie Terézie bola štandarda prezidenta a pod obrazom Štefana Lotrinského zástava Slovenskej republiky. Navyše sa na štátnej recepcii nereční. Prezident mal svoje vystúpenie už predtým v Redute, na večernej recepcii mal iba stáť s manželkou pri vstupe a podávať všetkým ruku. Namiesto toho prezident rečnil a dal slovo aj ďalším dvom ľuďom. Absurdné. Štátna recepcia nie je podniková párty pri príležitosti desiateho výročia založenia firmy, na ktorej šéf ďakuje spolupracovníkom, dodávateľom a odberateľom, že prijali pozvanie, a povie, aké sú ďalšie plány podniku.

Prečo prezidenta nezastavia protokolisti, ktorí majú dávať na také veci pozor?

Lebo sú servilní a každý chce zostať v zamestnaní. Ale počas inaugurácie bol podľa mňa porušený aj zákon o štátnych symboloch.

Kedy?

Ešte na slávnostnej schôdzi v Redute. Na scéne nebol štátny znak, ale zavesili zástavu v tvare koruhvy. Prvý symbol SR je štátny znak, druhý je vlajka, tretí hymna a štvrtý pečať. Zástava štátnym symbolom nie je ani koruhva, ktorá môže byť pred obecným úradom v Hornom-Dolnom, nie na slávnostnom akte.

Namiesto štátneho znaku zástava v tvare koruhvy
Namiesto štátneho znaku zástava v tvare koruhvy
Zdroj: Archív

Po stranách boli na obrazovkách virtuálne vlajky, ktoré akože viali.

Ani nevieme, čo to vialo, či zástava, či vlajka, ale boli otočené naopak. Keď sa pozeráte na zástavu, tak zľava je v prvej polovičke znak. Na virtuálnej boli skôr napravo. Nebola to konferencia, aby na pódiu boli dve veľké obrazovky. Išlo o slávnostnú inauguráciu, čo je významný štátny akt, na ktorom má byť jednoznačne štátny znak. Navyše bol podľa mňa porušený zákon o štátnych vyznamenaniach, podľa ktorého má prezidentovi po zložení sľubu odovzdať predseda Ústavného súdu všetky vyznamenania. Lenže oni nekompletné štátne vyznamenania I. triedy iba priniesli, oficiálne mu ich počas programu neudelili. Mimochodom – ak bude Andrej Kiska dostatočne veľkorysý, odporúčam mu v zmysle zákona o vyznamenaniach SR udeliť najvyššie štátne vyznamenania bývalým prezidentom Kováčovi a Schusterovi, ktorí ich nemohli dostať počas svojej funkcie.

Prečo ich nemohli dostať?

Lebo Vladimír Mečiar a Ivan Gašparovič z nenávisti voči Michalovi Kováčovi tak zmenili vtedajší zákon o štátnych vyznamenaniach, že sme asi jediná krajina na svete, ktorej bývalí prezidenti nemajú najvyššie štátne vyznamenanie. Viete si predstaviť, že obaja prezidenti dostávali štátne vyznamenania v zahraničí, ale keď je recepcia napríklad Francúzskej republiky, pripnú si francúzske vyznamenanie, no k tomu nemôžu mať adekvátne slovenské, lebo ho nedostali? Choré. Keď sme už pri Francúzoch – je zvláštne, že Ivan Gašparovič dostal od francúzskeho prezidenta Hollanda najvyššie francúzske vyznamenanie Čestnú légiu prvej triedy. Začo a prečo? Keď taká osobnosť, ako Milan Rastislav Štefánik, ktorý žil aj vo Francúzsku, má Čestnú légiu za bojové zásluhy piatej triedy, štvrtej, tretej, druhej, ale prvej nie. Neviem, čo robí naša diplomacia, ak Francúzov nepožiada, aby Štefánikovi udelili vyznamenanie in memoriam. Ide o neustále trápnosti, ale tie si národ neuvedomuje.

Poďme k obedu so sociálne slabšími, ktorý mal Andrej Kiska v záhrade Prezidentského paláca. Je problém, že ho urobili ako súčasť inaugurácie?

Nie som proti tomu, aby si dal obed so sociálne slabšími, ale nie počas inaugurácie, ktorá má mať pevný program bez ohľadu na záujmy prezidenta. Je mi jasné, že je filantropom, súcíti s chudobnejšími, ale pokojne ich mohol pozvať o týždeň neskôr. Inaugurácia predsa musí byť štandardná. Ďalší problém bola vojenská prehliadka. Konečne ju urobili, ale pokazili, čo sa dalo. Na prehliadke nemal čo hľadať minister obrany Glvač. Prezidenta mal privítať náčelník generálneho štábu. Vojaci mali zakričať Sláva pán prezident Slovenskej republiky, nie iba sláva. Nakoniec vojaci ani nepochodovali, ani nevzdali vojenské pocty svojmu novému najvyššiemu veliteľovi, a prezident odišiel.

Jarolím Antal
Jarolím Antal
Zdroj: Archív

Počas inaugurácie sa presúval pešo mestom, zdravil sa s ľuďmi, neustále sa usmieval, skoro každému podal ruku. Hovorí to o ňom niečo?

Je výborne pripravený, s dobrou kondíciou a počas pešieho presunu bolo vidieť, že je vycvičený, ako sa má správať. V porovnaní s minulými prezidentmi je mladší, vitálny.

Prezidentov prejav mnohí hodnotili pozitívne. Bol dobrý?

Bol dobre napísaný, dobre prednesený. Na rozdiel od Gašparoviča je Kiska kvalitný rétor.

Je predpoklad, že si ľudia nebudú robiť z neho vtipy ako z predchádzajúcich dvoch prezidentov?

Uvidíme o rok. Stále tvrdím, že toto nemal byť prezident, a stal sa ním len vďaka frustrácii ľudí zo Smeru a z Roberta Fica. Vidím riziko, že keď skončí vo funkcii, bude nešťastný. Je zvyknutý na slobodu, ale ako prezidenta ho budú do konca života limitovať určité veci, ktoré si človek predtým neuvedomuje. Napríklad ochranka alebo ho budú stále sledovať. Čokoľvek sa mu stane, bude to štátna záležitosť, už navždy.

Môže sa stať skutočným štátnikom?

Nie. Ale nejde oňho, problém je v spoločnosti, ktorá nemá intelektuálne zázemie, aby vygenerovala politické osobnosti na štátnickej úrovni. Krajina sa dostala do situácie, že ľudia chcú len silného vodcu, nie štátnika. Tu sme, žiaľ, na úrovni „západnej Ázie“, nie strednej Európy.

Manželka Martina Kisková chce byť ženou v úzadí. Je to v poriadku?

Áno. Na Slovensku má hlava štátu historicky po prvý raz malé deti. Je úplne v poriadku, ak sa o ne bude starať a zostane v úzadí, my oficiálne nemáme titul prvej dámy. Podľa toho, čo som mal možnosť vidieť v televízii, je Martina Kisková normálna, občianska, nemám k nej žiadne výhrady.

Ak Martina Kisková nebude plniť úlohy „klasickej“
Ak Martina Kisková nebude plniť úlohy „klasickej“
Zdroj: Archív

Čo ak na Slovensko príde prezident inej krajiny aj s manželkou, prezidenti budú mať svoj program, manželky by mali mať zasa svoj, ale Kiskova manželka bude doma v Poprade. Môže nastať problém, ak sa prezidentova manželka nebude chcieť angažovať?

Nie. Vždy ide o vzájomnú dohodu. Návštevy sa pripravujú dlho vopred a ak niekoho na Slovensko pozývame, ambasádor odovzdá pozvánku a prerokuje, kto by mal byť v sprievode, či má prísť aj manželka. Je úplne zbytočné to rozoberať, lebo keď pozveme trebárs arabského predstaviteľa, tak príde so štyrmi ženami? Nie, lebo vopred sa dohodnú, že nepríde žiadna. Takto fungujú návštevy, takže sa naozaj sa nemusíte obávať, že by prišla manželka niektorého prezidenta a nemala by partnerku. Martina Kisková zostane v úzadí a bude sa zúčastňovať iba na niektorých podujatiach, napríklad na oslavách štátneho sviatku, štátnych výročí, dobročinných podujatí. Nevidím žiadny problém, ak nebude všade stále s prezidentom. Nefetišizoval by som predstavu, že na všetkých akciách by mal byť prezidentský pár.

Vráťme sa ešte k inaugurácii. Ako boli ľudia z hľadiska protokolu oblečení?

Martina Kisková v poriadku, Andrej Kiska mal nevhodné sako. Široké ramená, ako keby mu bolo o číslo väčšie. Je to sako amerického strihu, vzadu má jeden rozparok. Európsky strih je štíhly vypasovaný oblek s dvoma rozparkami vzadu. Mal tiež dlhé rukávy, podobne ako Paška s Gašparovičom. Zo saka musí centimeter trčať manžeta košele, inak vyzerajú, ako keby boli v saku utopení.

Kiska vopred avizoval, že sa vzdá platu prezidenta. Síce ho bude poberať, ale hneď ho bude odovzdávať organizáciám, ktoré sa starajú o sociálne slabších. Je to asi problém, veď kto iný ako prezident by mal brať plat?

Je prvý muž štátu, tak musí dostávať plat. Čo s ním urobí, je jeho súkromná vec. Problém je, že on vopred oligarchicky nafúkane povedal, že je dostatočne bohatý a nemusí brať plat a ani nemusí bývať v štátnej vile, bývanie si zaplatí sám. Tak, ako je Fico politický populista, Kiska bude insitný populista. Vzhľadom na právomoci nevyrieši nič, ale bude hrať na ľudovú nôtu.

Protokolista Antal: Z Kisku sa štátnik nestane, keď skončí, bude nešťastný

Český prezident Václav Havel bol tiež majetný a asi nebýval vo vlastnej vile.

Býval na Hrade. Čo sme to za štát, ktorý nemá rezidenciu pre prezidenta? Nejde, samozrejme, o vinu pána Kisku, ide o dlhodobý problém vedomého zanedbania. Pôvod problémov s bývaním prezidenta sa ťahá ešte z čias Michala Kováča, ktorého nechceli dať na Bratislavský hrad. Ten vlastní Národná rada SR a predsedom parlamentu bol vtedy Ivan Gašparovič. Podľa mňa má mať prezident úrad jednoznačne na Hrade a v Grasalkovičovom paláci by mal bývať.

Prezident by sa zrejme mal stretávať s partnermi aj v súkromí. Vo svojej rezidencii. Ako to teraz bude s Kiskom?

Politické súkromné obedy a večere sa na Slovensku nestali tradíciou, hoci v zahraničí sú bežné. Viete si predstaviť, že Andrej Kiska by si zavolal niekoho na súkromnú politickú večeru do domu, ktorý si prenajal v Ivanke pri Dunaji? Lenže nejde o vec prezidenta, ale vlády. Ak už nechcú dať prezidenta na Hrad, tak nech mi nikto nehovorí, že Slovensko je také chudobné, že nemôže kúpiť normálnu rezidenciu pre najvyššieho ústavného činiteľa alebo pozemok, na ktorom by rezidenciu postavili. Na to vláda peniaze v rozpočte jednoducho musí nájsť a prezidentská kancelária by rezidenciu iba spravovala.

Slovensko má rezidenciu pre prezidenta na Slavíne, ale je nepoužiteľná, v zlom stave. Ivan Gašparovič ju chcel predať.

To ako keby v Čechách povedal prezident – chcem predať Lány. Nepredstaviteľné. Namiesto čakania a rozprávania mohla byť vila na Slavíne už dávno zrekonštruovaná, alebo zbúraná a postavená nová. Ak je vila pre prezidenta nevhodná, zasa to bol problém doby, keď pre Košičana Rudolfa Schustera museli narýchlo niečo kúpiť, no kúpili zle. Je veľmi zaujímavé, že ju kúpili od VSŽ Košice, vtedy od Rezeša.

Nepoužiteľná prezidentská rezidencia na Slavíne,
Nepoužiteľná prezidentská rezidencia na Slavíne,
Zdroj: Archív

Andrej Kiska bude v prenajatom dome v Ivanke pri Dunaji, čo je lokalita, kde bývajú často ranné zápchy, takže to vyzerá ako trochu komplikovaný výber bývania...

Ale to zasa súvisí s problémom, že Slovensko nemá normálnu rezidenciu pre hlavu štátu. Tak, ako doteraz z Limbachu do Bratislavy dochádzal Ivan Gašparovič autom so zapnutými majákmi a všetci vodiči sa mu v zápchach museli uhýbať, teraz bude rovnaká situácia z Ivanky pri Dunaji a všetci budú nadávať.

Čo rodinné vzťahy? S bývalou manželkou má prezident dobrý vzťah.

Nemyslím si, že bývalí manželia by sa mali nenávidieť, naopak – majú spoločné deti, spoločnú minulosť. Ale ja som za to, aby sa bližšie vzťahy neriešili na verejnosti, ide o ich osobnú vec.

Učíte protokol na vysokej škole. Čo hovoria študenti na protokolárne prešľapy politikov?

Dobre sa zabávajú, lebo každú prednášku začínam desaťminútovkou o všetkých faux pas, ktoré sa stali v uplynulom období. Vytiahnem fotografie, pozvánky, všetko zdokladujem a poviem, ako to malo byť podľa protokolu. Napríklad pri pozvánke na nejakú akciu im ukážem, že presne tak nemá vyzerať. Pozrite sa na túto pozvánku, ktorú posielali najvyšší ústavní predstavitelia na Deň Ústavy – je na nej napísaný prezident, predseda parlamentu aj predseda vlády. Ale ak je raz na nej prezident, ostatní dvaja na nej nemajú čo hľadať.

Jeden z príkladov hlúpych pozvánok, v ktorej
Jeden z príkladov hlúpych pozvánok, v ktorej
Zdroj: Archív

Prečo potom píšu na pozvánky aj tých dvoch?

Keď bol prezidentom Michal Kováč a Mečiar s Gašparovičom boli naňho urazení, tak ich protokolisti na pozvánky pripísali. A odvtedy tak nevedno prečo pozvánky fungujú. Všimnite si aj texty pozvánok – píše sa na nich, že prezident má „česť vás pozvať“, alebo „dovoľuje si vás pozvať“. Veď najvyšší ústavný činiteľ pozýva a pre pozvaného má byť česť sa na akcii zúčastniť, nie naopak! Také formulky sú hlúpe, jednoducho prezident musí napísať, že pozýva a nie, že má česť pozvať. Podobných prešľapov by ste našli stovky.

Prečo? Kde je chyba?

Mnohí ľudia, ktorí zabezpečujú protokol, asi nevedia, ako sa má robiť. Protokolistom sa nemôže stať človek, ktorý pracuje v eventovej agentúre, robí rôzne akcie, čiže je to organizačno-technický pracovník, a odrazu sa ocitne v štátnej službe a rieši skutočný štátny protokol. Ja ako protokolista si iba objednávam eventovú organizáciu, aby postavila stan na párty, alebo dočasnú tribúnu pri oslavách, ale nie, aby riešila otázky štátneho protokolu.

Poslať emailom
Diskusia ()
Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Populárne články
Herečka Sarah Hyland

Vo filme romantika, v realite dráma. Herečka Sarah Hyland už prekonala 16 operácií!

Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Založila konferenciu SUPERfeel, ktorá prináša ženám priestor na vzdelávanie a ďalšiu motiváciu.

Ivana Kičikoleva našla počas liečby vážnej choroby zmysel života: Som rada, že sa mi to stalo

Farmár z okresu Krupina nám ukazuje, ako mu diviaky zničili úrodu. Ak štát nezačne konať, úplne skončí s pestovaním poľnohospodárskych plodín.

Desať ton zdravých zemiakov musel vyviezť na hnojisko. Farmár čakal pomoc od štátu, tá neprišla

Karolína Chomisteková

Chomisteková končí na poste riaditeľky Miss Slovensko: Vystrieda ju tento mladík!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia