„Jedna téma, kde všetci máme prienik, je zdravie,“ hovorí Vera Wisterová (44). Prostredníctvom relácie Byť zdravý je výhra mení osudy obyčajných ľudí. Zároveň uviedla, že vlnu emócií a ani takú obrovskú sledovanosť tohto programu neočakávala. O to viac ju to potešilo a verí, že divákov to bude baviť čo najdlhšie. „Najviac ma prekvapilo, že relácia je populárna medzi deťmi vrátane mojich,“ priznala. 

O relácii

RTVS odštartovala 15. augusta sériu žrebovaní v súťaži o očkovaciu prémiu pod názvom Byť zdravý je výhra. Súťaž vznikla na základe spolupráce s Ministerstvom financií SR (MF SR).

 

„RTVS v súlade so svojím verejnoprávnym poslaním od vypuknutia pandémie informuje svojich divákov a poslucháčov, ako sa pred šírením vírusu chrániť, a vynakladá mnoho úsilia na šírenie osvety. Jedným z nástrojov, ktoré môžu pomôcť budovaniu kolektívnej imunity na Slovensku, je aj očkovacia prémia. Som presvedčený, že práve zodpovedným prístupom a očkovaním sa nám podarí predísť ďalším obmedzeniam, zabrániť tomu, aby boli preplnené nemocnice, odbremeniť zdravotnícky personál a priblížiť sa k spôsobu života, na ktorý sme boli zvyknutí v čase pred pandémiou. Ďakujem všetkým, ktorí sa doposiaľ zaočkovali, a tým, ktorí sa zaregistrovali, držím v súťaži palce,“ povedal na margo tohto programu generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

 

Každý zaočkovaný občan SR má šancu vyhrať základnú, štandardnú, automatickú alebo prémiovú výhru. Žrebuje sa každý pracovný deň pred 19.00 hodinou na Jednotke. Vyžrebovaní získavajú 20-krát po tisíc eur a päťkrát po desaťtisíc eur. Každú nedeľu večer v hlavnom vysielacom čase naživo na Jednotke prebieha žrebovanie výhercov, ktorí získajú automatickú výhru päťkrát po tisíc eur a zároveň majú títo piati vyžrebovaní šancu vyhrať prémiovú výhru vo výške stotisíc eur, ak do dvadsiatich sekúnd od zazvonenia zdvihnú telefón a povedia heslo vyobrazené počas vysielania na obrazovke.

 

Hneď prvé vysielanie relácie Byť zdravý je výhra však počas nedeľného večera vyvolalo rozruch. Súviselo to s podmienkou prečítať heslo na televíznej obrazovke. Posledná súťažiaca Zuzana totiž prišla o výhru 400-tisíc eur, pretože jej televízny signál cez internet mal oneskorenie. Zuzana preto nestihla v stanovenom čase povedať heslo, ktoré mala z obrazovky prečítať. Po týchto problémoch nastali pre zaregistrovaných očkovaných v televíznej súťaži zmeny. Heslo v televízii zaznieva ešte pred tým, ako moderátori vyžrebovanému súťažiacemu zavolajú. Relácia je zároveň tlmočená do posunkového jazyka a k dispozícii sú aj skryté titulky pre divákov so sluchovým postihnutím. Heslo niekoľkokrát zopakujú aj hostia a moderátori, aby ho mohli zachytiť aj súťažiaci so zrakovým postihnutím.

 

Relácia Byť zdravý je výhra sa v sledovanosti už niekoľko týždňov drží nad hranicou 800-tisíc divákov.

Zvažovali ste ponuku na moderovanie relácie Byť zdravý je výhra?

Samozrejme, že som chvíľu ponuku zvažovala. Žijeme v období, keď je naša spoločnosť rozdelená, polarizovaná a téma očkovania vzbudzuje medzi ľuďmi rôzne vášne.

Čo vás presvedčilo, aby ste do toho napokon išli?

Jedna téma, kde všetci máme prienik, je zdravie. Naše vlastné, ale aj zdravie našej rodiny, blízkych. Nám všetkým ide o to, aby sme mali zdravé Slovensko. Preto som do tejto relácie napokon išla. Myslím si, že očkovanie proti koronavírusu je jediná cesta, ako sa dá z tejto situácie dostať von.

Neobávali ste sa kritiky? Prípadne ako vo všeobecnosti odolávate negatívnym reakciám?

Priznám sa, že som nečakala až takú vlnu emócií, ktoré relácia vyvolala. Vedela som, že to možno bude pár dní horúca téma, ale nečakala som takú pozornosť v médiách ani na sociálnych sieťach. Každý, kto ma pozná, vie, že oddeľujem prácu a súkromie, a preto si ani neprenášam emócie z jednej sféry do druhej.

FOTOGRAFIE K ROZHOVORU NÁJDETE V GALÉRII

Kolega Marcel Forgáč (50) v našom nedávnom rozhovore priznal, že nová pracovná výzva do istej miery preverila jeho kamarátske vzťahy. Máte podobnú skúsenosť?

Absolútne nie. Mám asi šťastie, že som obklopená ľuďmi, ktorí nado mnou nevynášajú súdy, špeciálne keď ide o prácu a moju profesiu, ktorá ma živí.

Marcel dokonca uvažoval o predčasnom ukončení pôsobenia na poste moderátora. Vy ste ho v náročných chvíľach podržali a vyhovorili ste mu to?

S Marcelom sme kamaráti už dobrých dvadsať rokov a o obsah našich rozhovorov sme sa zatiaľ nemali potrebu deliť s verejnosťou. (Smiech.)

Po prvom vysielaní a kauze s oneskoreným internetovým signálom boli všetci okolo projektu, a teda i vy, pod veľkým tlakom. Ako ste to zvládali?

Na relácii spolupracujú ľudia s dlhoročnými televíznymi skúsenosťami. Dovolím si povedať, že od režiséra až po moderátorov sme všetci profesionáli. Situácia nás síce prekvapila, ale verím, že sme to ustáli so cťou.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia