„Koronavírus už vyľudnil takmer všetky slovenské prírodné liečebné kúpele, ale bolo by neodpustiteľným hriechom, keby štát v tejto kritickej situácii nevyužil ich veľký potenciál,“ hovorí podpredseda Asociácie slovenských kúpeľov a riaditeľ Kúpeľov Štós Ing. Ján Šimko (65).

O akom veľkom potenciáli hovoríme? Máte na mysli len lôžkovú alebo aj personálnu kapacitu kúpeľov?

Jednú aj druhú. Keby kúpele nemali k dispozícii armádu lekárov, zdravotných sestier, rehabilitačných pracovníkov, upratovačiek, kuchárov, administratívnych pracovníkov, tie lôžka by boli nanič.

Takže akú kapacitu by mohol štát využiť v kúpeľoch, ktoré sú dnes zatvorené?

Slovenské prírodne liečebné kúpele majú dnes k dispozícii plus-mínus sedemtisíc lôžok a podľa sezónnosti štyri- až päťtisíc zamestnancov. Asociácia slovenských kúpeľov je preto presvedčená, že je to potenciál, ktorý by sa dal v boji proti koronavírusovej pandémii veľmi dobre a rozumne využiť. Keby táto naozaj veľká kapacita ostala v tejto kríze nepovšimnutá, nevyužitá, bola by to zo strany štátu veľmi veľká chyba.

˃˃˃ Fotografie kúpeľov nájdete v galérii. ˂˂˂

Prečo sú dnes kúpele na Slovensku zatvorené? Nie je azda o liečbu záujem pre koronavírus alebo je veľa potencionálnych pacientov a klientov v dobrovoľnej domácej karanténe?

Kúpele zastavili poskytovanie zdravotnej starostlivosti na základe rozhodnutia vlády, ústredného krízového štábu a ministerstva zdravotníctva a zatiaľ to platí na obdobie núdzového stavu, ktorý bol vyhlásený na zmiernenie dosahov nákazy koronavírusom. Núdzový stav pre rezort zdravotníctva znamená aj to, že ak bude treba, kúpele budú povinné pomôcť nemocniciam zdravotníckou technikou, ktorú bežne používame pri liečení pacientov. A bez mnohých prístrojov by sme nedokázali pacientom poskytnúť stopercentnú zdravotnú starostlivosť, aká sa v slovenských prírodných liečebných kúpeľoch považuje za štandard, pod ktorý nemôžme klesnúť.

Akú predstavu má Asociácia slovenských kúpeľov o efektívnom využití voľnej kapacity prírodných liečebných kúpeľov?

Už pred troma týždňami, keď sa začali zatvárať prvé kúpeľné domy, sme vypracovali tri varianty využitia aktuálne neobsadených lôžok a personálu. Všetky ponúkané možnosti však hovoria o poskytovaní našich služieb ľuďom bez preukázanej infekcie koronavírusom.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Boháči šoubiznisu: Medzi hercami vedú fešáci. Koľko zarába Tomáš Maštalír či Monika Hilmerová?

Populárne články
Spevák a skladateľ Miroslav Žbirka počas koncertu 40 rokov na scéne.

Dcéru nevidel sedem mesiacov: Hity MIRA ŽBIRKU poznajú všetci, jeho skutočný život len málokto

Ilustračná snímka

Dovolenka na Slovensku? Rozhodne áno! Týchto 10 miest stojí za návštevu. Spoznáte ich?

Kveta Horváthová

Chráni svoju rodinu: Kveta Horváthová prezradila, kde sú hranice jej súkromia

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie na prelome mája a júna?

Pre zdravotné problémy bola testovaná na koronavírus.

Trápi ju samota: Herečka Eva Rysová sa s odchodom rodiny do Kanady nezmierila

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia