Mnohí ju poznajú vďaka jej instagramovému profilu Denník mamy ôsmich detí. Nika Macinská strávila dlhé roky v manželstve s tyranom, od ktorého sa odpútala a začala žiť odznova. O jej inšpiratívnom a silnom príbehu sme sa rozprávali v relácii Dobré správy zo ŽIVOTA.

Dnes celá žiarite, ste veľkou inšpiráciou pre ženy a verím, že aj pre mužov, ktorí sa ocitli v toxickom vzťahu. Boli ste viac ako 20 rokov v manželstve s tyranom. Asi sa zhodneme, že manipulátori veľmi šikovne využívajú techniky, ako pri sebe udržať partnera čo najdlhšie, a že nie je také jednoduché vytriezvieť z ich vplyvu. Kedy však ten zlom nastal u vás?

To je veľmi ťažká otázka, lebo zlomový moment nebol jedným jediným okamihom. Trvalo naozaj veľmi dlho, kým som vôbec nabrala silu, aj keď už som vedela, že to nie je dobré, urobiť taký krok, ukončiť to. Zároveň s tým, že teda osem detí, to nie je také jednoduché. Je to náročné s jedným aj s dvomi, nieto ešte s ôsmimi. Ale keď ste povedali slovo tyran, to mi až niekde rezalo uši. Uf, znie to strašne tvrdo. Mne však pritom napadla iná vec. Čo si predstavíte pod tyranom?

Ja osobne fyzického násilníka, ktorý sa však dopúšťa aj psychického násilia.

Oveľa viac sa rozmýšľa práve o tom fyzickom týraní. To znamená, že veľký silný chlap príde v trošku podnapitom stave, urobí doma veľký tresk, zbije ženu, deti, rozbije pol domácnosti – týranie. Týranie však nemusí byť len fyzické.

Aj psychické.

Týranie môže byť aj psychické, ekonomické, sexuálne. Má veľa foriem. Myslím, že toto je to, o čom sa u nás už začína viac rozprávať, ale ešte stále je to tabuizovaná téma a je to nepríjemné. A mňa samu reálne, ako tu sedím a keď sa o tomto rozprávame, slovíčko tyran prinútilo zamyslieť sa: Ja som žila s tyranom? Fúha, to tak strašne znie. Kto z nás si chce vôbec uvedomiť, že je obeťou v takomto toxickom vzťahu. Ani mne sa to nepáčilo a trvalo dlho, kým som vôbec k tomuto došla, že tu sa deje niečo, čo nie je o. k. Skôr som si hovorila: Veď v každom vzťahu niečo je, to treba vydržať, to treba zvládnuť.

Také klasické vety, ktoré občas počujeme, prípadne sme počuli od našich rodičov, alebo sa to rozpráva medzi kamarátmi. Keď sa pýtate na ten moment, tam je tak strašne veľa tých detailov.

To je veľa faktorov naraz.

Áno, je fakt dôležité uvedomiť si, že to, čo sa tu deje, nie je v poriadku a že akokoľvek sa snažím, tá situácia sa nevyvíja, nemení, a ak, tak len mení formu. A keď už sa dostaneme k tomu psychickému týraniu alebo násiliu a hovoríme o manipulácii, kde manipulácia nie je len jeden zo spôsobov týrania alebo násilia, ale veľmi často sa s týmto dá stretnúť, tak práve pri tej manipulácii to je naozaj veľmi náročné. Obeť v takomto toxickom vzťahu, obeť manipulátora prestane veriť vo svoje schopnosti, prestane veriť vo svoj úsudok, nie je schopná vnímať realitu, lebo je dennodenne vystavovaná zhadzovaniu, ponižovaniu, urážkam. A nemusí to byť úplne priamo napríklad: Si taká a hentaká... Môže to byť aj podprahové: Veď ja ťa podporujem, ale…

A tam za tým „ale“ ide niečo. To sa len tak plazí, hovorím, že to je slizké ako had. To chytíte a neviete, ako to držíte, to sa vám hýbe všade. Je to vlastne až neuchopiteľné, čo sa deje.

Čo robiť ak sa niekto ocitol v toxickom vzťahu? Dozviete sa na ďalšej strane...

Diskusia