Stále bývate na sídlisku v bytovom dome, hoci ste premiér. Ako na to reaguje vaša ochranka?

Áno. Býva sa nám tam dobre. (Úsmev.) Ochranka s tým zatiaľ problém nemá. Máme dobrých susedov, ktorí majú pre to pochopenie. Aj tak som veľa času v práci, čiže ochranka je so mnou hlavne na úrade vlády.

Udržiavate so susedmi takzvané panelákové priateľstvá? Debatujete aj o politike?

Ale áno, bývame tam jedenásť rokov, s každým sa poznáme. Nemám veľa času na rozhovory, ale keď sa stretneme, prehodíme pár slov aj na tému politiky. Cez víkend sme na ihrisku s deťmi, tak tam sa zvyčajne spolu porozprávame. Ale priznám sa, radšej sa venujem deťom než rozhovorom o politike.

Má štyri deti, vedie usporiadaný rodinný život. Na snímke s manželkou LUCIOU.
Zdroj: archív

Nie všetci Slováci vakcínam dôverujú. Podarí sa nám dosiahnuť potrebný stav, teda že sa 80 percent dospelej populácie dá zaočkovať?

Môj názor je, že občania vakcinácii dôverujú. Som optimista, ale zároveň vychádzam z dát. V čase nášho rozhovoru je už očkovaných milión 200-tisíc ľudí a stále máme záujemcov evidovaných v elektronických čakárňach. Predpokladám, že zaočkujeme minimálne 50 percent ľudí, potom prídu na rad tí, ktorých budeme musieť motivovať. Dôležité je ľuďom vysvetľovať, aká je vakcinácia dôležitá. Veď práve vakcína je historicky najosvedčenejšia zbraň proti nebezpečným vírusom. Keď som bol na európskom samite, diskutoval som na túto tému s kolegami z iných štátov. Sú krajiny, kde sa chcú dať očkovať takmer všetci. Napríklad v Dánsku či Španielsku s tým nemajú žiaden problém. Verím, že aj Slovensko sa zaradí medzi tieto štáty. Sme krajina, ktorá má možnosť ukázať, že máme potenciál pochváliť sa úspešným príbehom. Už v minulosti sme to niekoľkokrát dokázali.

Lenže na rozdiel od našej krajiny v Dánsku vládol súlad medzi vládou a ľuďmi. Od našich vládnych činiteľov chýbali prejavy empatie a solidarity. Jedine prezidentka napríklad komunikovala online s personálom zo zariadení pre seniorov, ktorí ostali s klientmi v karanténe, zapaľovala sviečky za obete kovidu, navštívila nemocnicu v Martine. Koalícia sa zatiaľ hádala.

Poučili sme sa a dnes preto plánujeme veľa vecí robiť inak. Problémom bolo, že koalícia nebola jednotná. Začala na tom cudzopasiť opozícia, spochybňovala opatrenia, vyšla na námestia, organizovala protesty a vyzývala ľudí, aby nenosili rúška. Pandémia, to nie je politická, ale zdravotnícka téma, preto je namieste dať priestor odborníkom a my ich našťastie máme. Je zlé, keď verejne činné osoby nevystupujú jednotne, pretože práve ony sú pre ľudí príkladom. Medzi politickými kolegami presadzujem teóriu – komunikujme radšej za zatvorenými dverami, dohodnime sa, aby sme pred ľudí vystúpili jednotní. Pre každého z nás je pandémia náročná a mám pochopenie pre ľudí – čím práve prechádzajú. Aj preto som ako premiér ďakoval ľuďom za to, že sú trpezliví, a prosil som ich, aby napríklad počas Veľkej noci vydržali. Keď zmobilizujeme posledné sily, porazíme kovid, hovoril som vtedy. A práve to sa teraz deje. Situácia sa zlepšuje.

Rozhovor pokračuje na následujúcej strane

Diskusia