Vynovený atletický štadión, výchova budúcich športových hviezd, blížiace sa olympijské hry v Tokiu. VŠC DUKLA Banská Bystrica pod vedením riaditeľa pplk. Romana Benčíka (49) stojí pred veľkými výzvami.

Na čele vojenského športového centra spod Urpína, ktorého dres obliekala alebo dodnes oblieka celá plejáda olympijských medailistov a ďalších špičkových športovcov, je od 1. apríla 2017 Roman Benčík.

Bývalý slovenský reprezentant v chôdzi a neskôr dlhoročný tréner národného tímu v tejto atletickej disciplíne nemá obavy o nastupujúcu generáciu budúcich šampiónov a odmieta tvrdenia, že by deti nechceli športovať. Treba im na to len vytvoriť podmienky.

Veľkým impulzom by mohol byť aj zrekonštruovaný atletický Štadión SNP na Štiavničkách s celonárodným významom, ktorý by mal byť k dispozícii do konca budúceho roka.

Nedávno ste spolu s ďalšími predstaviteľmi DUKLY a štátu poklopkali základný kameň tohto významného športového stánku. Čo si od neho sľubujete?

Keďže na Slovensku nemáme ani jeden štadión s parametrami Medzinárodnej atletickej federácie (IAAF) s hlavným aj rozcvičovacím štadiónom spĺňajúcim požiadavky na organizovanie medzinárodných podujatí, bude mať tento stánok celonárodný význam.

Pôjde o unikát, lebo v Banskej Bystrici budeme môcť privítať účastníkov najvýznamnejších atletických pretekov vo všetkých mládežníckych kategóriách vrátane majstrovstiev sveta a Európy.

Mohli by sme teoreticky usporiadať aj svetový šampionát dospelých, ten by nám však IAAF zrejme nepridelila pre nízku kapacitu miest pre divákov. Celková kapacita sa plánuje na 10 000 miest, z toho bude 4 000 miest na sedenie. Hlavná tribúna bude krytá, ostatné nie.

Riaditeľ VŠC DUKLA Roman Benčík verí, že lepšie podmienky na prípravu budú mať pozitívny vplyv aj na zvýšenie výkonnosti reprezentantov strediska.
Riaditeľ VŠC DUKLA Roman Benčík verí, že lepšie podmienky na prípravu budú mať pozitívny vplyv aj na zvýšenie výkonnosti reprezentantov strediska.
Zdroj: Ján Miškovič

Práve vo veci podoby tribún bolo viacero negatívnych ohlasov. Diskutérom prekáža najmä fakt, že popri hlavnej tribúne nebude zastrešený ani okolitý fanúšikovský „ovál“ s miestami na státie, čo je už vraj vo svete celkom bežná vec.

V rámci realizácie tohto projektu sa bolo treba zmestiť do stanovenej sumy necelých 13 miliónov eur. Prišli viaceré požiadavky. Atléti chceli stometrový tunel, osem dráh na rozcvičovacom štadióne a podobne. Všetko sme museli prispôsobiť finančným možnostiam, v princípe však neboli limitujúcim faktorom iba peniaze.

Pokiaľ by sme chceli mať štadión s vyššou diváckou kapacitou, museli by sa riešiť ďalšie vážne stavebné zásahy, ako napríklad vybudovanie podzemného parkoviska, keďže to aktuálne pred štadiónom by už kapacitne nestačilo.

Nešlo by už o rekonštrukciu, ale v podstate o vybudovanie nového štadióna so zázemím, čím by sa projekt nielen výrazne predražil, ale aj časovo natiahol.

Keďže Banská Bystrica privíta koncom júla 2021 účastníkov Európskeho olympijského festivalu mládeže EYOF, dodržanie termínu dokončenia štadióna, teda 18 mesiacov od začiatku rekonštrukcie, bude veľmi dôležité. Možno v súvislosti s týmto podujatím hovoriť o šťastnej zhode náhod, že sa stretli tieto udalosti v takejto časovej slučke?

Jednoznačne áno. Rozhodnutie mesta Banská Bystrica prebrať organizátorskú taktovku hier EYOF od Košíc totiž prišlo v čase, keď už bolo o rekonštrukcii atletického štadióna rozhodnuté. Inými slovami, plán rekonštrukcie Štadióna SNP na Štiavničkách nesúvisel s podujatím EYOF.

Pokiaľ by to tak bolo, sme ešte len v prípravnej fáze projektu a do začiatku hier by sme zrejme štadión nestihli dokončiť. K dispozícii by síce boli súčasné Štiavničky, ale bola by to pre mesto aj celé Slovensko obrovská hanba s poukazom na to, že nemáme jediný dôstojný atletický štadión.

Keď chodíme s atlétmi do Kazachstanu, Gruzínska, Azerbajdžanu či Bieloruska, tak otvárajú ústa. Krajiny, ktoré mnohí z nás považujú za zaostalejšie, sú v tomto smere ďaleko pred nami.

Medzi fanúšikmi sa pretriasala aj budúcnosť futbalového klubu MFK Dukla, ktorý síce ostáva na pôvodnom mieste v symbióze s atlétmi, ale mnohým sa nepáči, že z tribún cez atletický ovál nebudú mať požadovaný kontakt s ihriskom.

Pokiaľ viem, s tartanovým oválom v minulosti hrali také veľkokluby ako Bayern Mníchov, AS Rím, dodnes ho nájdete v Neapole či na štadiónoch ďalších tímov z najvyšších európskych súťaží, napríklad aj nám blízkej Dukly Praha.

Treba si uvedomiť, že majiteľom štadióna je ministerstvo obrany, ktoré nemá vlastný futbalový klub (ten aktuálny funguje momentálne pod hlavičkou mesta – pozn. red.). Vojenské športové centrum je tu na to, aby zabezpečovalo prípravu pre štátnu reprezentáciu v individuálnych športoch, a na to tartanovú dráhu nutne potrebujeme.

Odkedy sa však o dnes už 60-ročný štadión s futbalistami delíme, vždy tu bola vzájomná symbióza. Na všetkom sme sa dokázali dohodnúť a nevidím dôvod, aby to tak nefungovalo aj v budúcnosti.

Približne takúto podobu bude mať zrekonštruovaný atletický štadión.
Približne takúto podobu bude mať zrekonštruovaný atletický štadión.
Zdroj: VŠC Dukla
Ilustračná snímka

U nás šok, v zahraničí trend. Tieto známe tváre otehotneli vo vyššom veku

Populárne články
Deti z domu smrti

Bábätká z paneláka smrti: Ako sa darí deťom, ktoré prežili výbuch v prešovskej bytovke?

Pán hlas: Emanuel Romančík

Osud bol k nemu krutý: Romančíkove herecké úspechy vyvažovali tragédie v rodine

Tesne pred päťdesiatkou sa stane mamou vytúženého dieťatka.

Moderátorka sa v 49 rokoch prvýkrát stane mamou. Čo si o jej tehotenstve myslí odborník?

V najnovšom vydaní sa dočítate...

V najnovšom vydaní sa dočítate...

Alessandra Ambrosio

Tvár Victoria‘s Secret sa športoviskám oblúkom vyhýbala. Čo zmenilo jej názor?

TV

Škodí televízia pamäti?

Zobraziť viac