Hoci patrí k najobsadzovanejším slovenským hercom, životným štýlom sa z hviezdnej brandže absolútne vymyká. Herec Roman Luknár (54).

Vo viacerých rozhovoroch ste o sebe prezradili, že scenáre nečítate a svoje repliky sa učíte až tesne pred nakrúcaním.

Áno, nečítam a učím sa až priamo na pľaci. Sú herci, ktorí sa učia texty poctivo, lenže potom im vypadne jedno slovíčko a ďalej sa nevedia pohnúť. Preto im často hovorím, aby sa neučili texty od slova do slova, ale podstatu toho, čo majú povedať. Zároveň, keď sa niekto učí doslovne, je to veľmi počuť. Prednedávnom som na Dvojke videl dokument o živote Marcella Mastroianniho, kde som sa dozvedel, že on fungoval tak isto ako ja. V živote nečítal scenár, prišiel na pľac, opýtal sa: „Čo tu mám povedať?“ Zahral to a odišiel preč. (Smiech.) Keď nad tým herec priveľmi špekuluje a má svoj výstup premyslený do každého jedného pohybu, neverím mu to.

Vo vašom prípade je to o to jednoduchšie, že hrávate od útleho detstva. Už v tom máte rutinu.

Herectvo už nechcem robiť. Mám v pláne presedlať na niečo iné. Keď ste spomenuli rutinu, tak musím povedať, že 44 rokov robím dookola stále to isté. Prestáva ma to baviť. Keď o tom hovorím nahlas, ľudia sa ma prekvapene pýtajú prečo. Ja však nepoznám nikoho, kto by po rokoch vykonávania jedného povolania necítil potrebu zmeny.

Máte už plán, čo budete robiť ďalej?

Áno, ale zatiaľ je ešte priskoro o tom hovoriť...

Aktuálne vás diváci majú možnosť vidieť na obrazovkách Markízy v seriáli Pán profesor.

Musím sa priznať, že po piatich rokoch od skončenia Paneláka, kam som sa vždy veľmi tešil, mám rovnaký pocit a opäť sa teším do práce. Ďakujem za to celému štábu, ktorý tvoria veľmi dobrí ľudia. Zároveň seriálu držím palce, lebo je iný ako ostatné. Formát pochádza z Nemecka, kde sa aktuálne vysiela siedma séria s obrovským úspechom.

Myslím, že seriál má v zahraničí dobrý ohlas, lebo hovorí o živote tínedžerov. V tom je rozdiel oproti iným konkurenčným seriálom. Nerieši sa tu súkromný život dospelých, napríklad hlavného hrdinu Tomáša Maštalíra, ale stredobodom sú mladí ľudia a ich životy. Rozoberá témy ako šikanovanie, predčasné tehotenstvo, drogy. Každý diel je o inom probléme, ktorý sa deťom snaží pomôcť vyriešiť ich triedny profesor (Tomáš Maštalír, pozn. red.). Používa neštandardné metódy.

Tie ja ako riaditeľ školy neschvaľujem, pretože sa snažím udržať na gymnáziu poriadok. V seriáli hrajú skvelí mladí herci z konzervatória. Typovo sú všetci odlišní, no herecky veľmi zdatní. Zaujímavé tiež je, že seriál sa nenakrúca v ateliéroch, ale v budove bývalého živnostenského úradu v Starom Meste, ktorý je už dva roky prázdny. Televízia si tento priestor prenajala a upravila tak, aby vyzeral ako škola.

Už ste naznačili, že si zahráte riaditeľa gymnázia Denisa Rácza. Aká je to postava?

Ako riaditeľ som síce prísny, no rozumiem Tomášovi Maštalírovi, ktorý je k svojim študentom ľudskejší ako starí profesori zakazujúci dospievajúcim mladým ľuďom takmer všetko. Preto deti chodia za ním. Majú ho rady. Ako som už spomenul, ja som v škole autoritou, ktorá má udržiavať poriadok. Rád tam chodím, lebo pri nakrúcaní je vždy dobrá atmosféra. Sme na jednej lodi a je to cítiť. Máme dvoch skvelých režisérov Matúša Liboviča, štyridsiatnika, a Martina Kazimíra, tridsiatnika. Obaja majú vzhľadom na vek odlišné pohľady na niektoré témy, čo sa mi páči, pretože na pľaci vzniká neustály dialóg a tvorivá atmosféra. Všetci si to užívame.

˃˃˃ Fotografie obľúbeného herca nájdete v galérii. ˂˂˂

Na základe toho, čo ste povedali, aký ste rodič? Skôr autoritatívny ako spomínaná postava riaditeľa gymnázia alebo chápavý, kamarátsky?

Nedávno mi telefonoval mladší syn s tým, že chce ukončiť vysokoškolské štúdium, lebo si uvedomil, že napríklad smetiar na Slovensku zarobí 1 500 eur, čo by pre neho bola dostatočná výplata. Viac nepotrebuje a ani nechce. Nehovorím mu, aby myslel na budúcnosť, aby sa učil a mal veľa peňazí, aby sa hnal za úspechom. Život je jeho vlastným filmom. Nech sa sám rozhodne, ako chce. Samozrejme, vždy budem pri ňom stáť a pomôžem mu, ale nebudem ho tlačiť do niečoho, čo sám nechce.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia