Vlado Voštinár (56) trávi veľa času vo svojom rekreačnom stredisku v Trenčianskej Teplej. „Je dôležité dávať ľuďom optimizmus a nádej, hoci o nej niekedy sami nie sme presvedčení,“ povedal nám o svojom nezastupiteľnom mieste v rodinnej firme, ktorej sa darí prekonávať aj ťažké časy.

Ako sa majú deti? Pri našom poslednom rozhovore syn odlietal do Ameriky. Čo mu tento pobyt do života dal?

Vrátil sa nám iný človek. Keď sme sa po jeho návrate spätne rozprávali o jeho pocitoch deň pred odchodom, hovoril, že mal šialené vnútorné kŕče. Nevedel, čo ho čaká, do akého sveta ide, napriek tomu, že už tri roky predtým cez prázdniny vždy trávil mesiac v Kanade. Bola to taká príprava na tento pobyt, ale stresu sa nevyhol. Prišiel však absolútne samostatný, rozhľadený, s vynikajúcou angličtinou, našiel si tam mnoho kamarátov, ktorí mali toto leto tráviť aj u nás na Slovensku. Nevyšlo to, ale hádam sa to podarí budúci rok. Je to vynikajúca skúsenosť, a keby som mal ešte jedno dieťa, urobil by som to isté, hoci to nie je úplne lacné, sú to najlepšie investované peniaze.

V Amerike sme s ním strávili pár dní, boli sme sa pozrieť na jeho americkú maturitnú slávnosť – graduation. Musím povedať, že to bolo veľmi pekne pripravené. Bol to pre všetkých obrovský zážitok. Posledný deň pred odletom mu padali slzy ako hrachy, nevedel sa rozlúčiť s mestom, kamarátmi. Keď sme sa ho pýtali, či sa mu chce ísť domov, povedal, že sa domov teší, ale nechcelo sa mu. (Smiech.) To sú úžasné zážitky, ktoré deti zocelia. No a tento rok skončil strednú školu aj na Slovensku, aj keď... skončil... (Smiech.) Pre pandémiu nemal ani písomné, ani ústne maturity. Keďže mal celkom dobré študijné výsledky dostal sa bez prijímačiek na vysokú školu a teraz je prvák.

A čo dcéra Andrea?

Andrea sa má dobre, ukončila vysokú školu a robí u nás vo firme. Vyštudovala marketing a manažment, tak sme jej dali túto pozíciu, nech ukáže, čo sa naučila a čo v nej je. (Smiech.)

A kto tomu celému šéfuje? Manželka bola „šéfka“, a keď je vo firme už aj dcéra, nebijú sa o pozície? Ako to máte ošetrené?

(Smiech.) Rodinná firma má svoje veľké pozitíva, ale aj negatíva a toto naozaj môže byť jedno z nich. Vždy mi imponovali rodinné firmy – niečo, čo vytvára hodnotu, históriu a dedí sa to. Vždy som chcel niečo také vybudovať, tak teraz som na tejto ceste. Čo sa týka manželky a dcéry, nebijú sa, ale stále platí, že kormidlom na tom pomyselnom kapitánskom mostíku točím ja a ony veslujú. (Smiech.) Každá má svoje veslo a pekne zaberajú. Fakt je, že hybná páka je moja žena. Ona to celé riadi a ja tomu dávam filozofiu, stratégiu a smer. Tak ako teraz, v týchto ťažkých chvíľach, si myslím, že som platným členom firmy. Podľa mňa je veľmi dôležité dávať ľuďom optimizmus, nádej, aj keď tomu človek sám v kútiku duše niekedy neverí, respektíve nie je o tom presvedčený. No napokon presvedčí seba samého, že to bude opäť super a vrátime sa do pôvodných koľají. Len nám v tom kompetentní nesmú donekonečna brániť.

Ako kauza Maroša Kramára ovplyvnila Inkognito? Celý rozhovor s Vladom Voštinárom nájdete v najnovšom vydaní týždenníka Život (v predaji od štvrtka 10. decembra 2020).

Ilustračná snímka

Je ZUZANA ČAPUTOVÁ módna ikona? Desať naj outfitov našej prezidentky v roku 2020

Populárne články
Janko sa stal principálom v divadle. Podnikanie mu, žiaľ, nevyšlo podľa predstáv, preto toto divadlo po 9 mesiacoch opustil.

Čo sa stalo? Kroner pôsobil ako rodený zabávač, v skutočnosti pred verejnosťou skrýval smútok

Legendárny český režisér zomrel 9. januára.

FRANTIŠEK FILIP (†90) podľahol koronavírusu. Zdrvený syn priznáva... Nakazil som ho ja!

Legenda českého filmu začínala ako baletka a choreografka. K vysnívanému herectvu sa dostala, hoci prijímacie skúšky na štúdium nespravila.

Od nečakaného odchodu legendy ubehlo už 17 rokov: Čo sa stalo so závetom Heleny Růžičkovej?

FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER sa okrem maľovania venoval aj architektúre a je tvorcom originálnych budov.

Najkontroverznejší umelec Rakúska: Hundertwasser svoje názory verejnosti rád predstavoval nahý

V seriáli Oteckovia stvárňuje tínedžera Lukyho.

Mladá hviezda zo seriálu OTECKOVIA bojuje s ťažkou diagnózou

STANLEY MATTHEWS sa ako rytier správal na ihrisku i v živote.

Stanley Matthews bol prvý futbalista, ktorý sa mohol pýšiť titulom sir. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia