Politológovia ho hodnotia ako umierneného politika, ktorý sa vďaka svojmu šarmu dobre vyníma na bilbordoch. Slovenský premiér PETER PELLEGRINI (44) však vie byť pre talianske gény aj výbušný. Exkluzívne pre Život porozprával o svojej rodine a o udalostiach, ktoré otriasli vládou.

Kvôli rozhovoru sa stretávame večer. Je to bežné, že ste tak dlho v práci?

Takmer nikdy nekončím v kancelárii skôr ako o osemnástej hodine a neraz ma potom čakajú večerné spoločenské aktivity ako koncerty či udeľovanie cien a podobne. Niektoré víkendy sú tiež pracovné. Odkedy som premiérom, domov chodievam ako do hotela. Lenže ak chcem robiť túto prácu poriadne, nemôžem ju brať ako povolanie, ale ako poslanie, preto sa nesťažujem.

Čo nesmiete pre prácu zanedbať?

Dôležité je pre mňa cvičenie, aby som bol v dobrej fyzickej kondícii. Som veľký fanúšik lietania. Snažím sa utrhnúť si dve-tri hodiny na to, aby som si zalietal nad našou krajinou. Je to obrovský relax. Keď som vo vzduchu, sústredím sa na pilotovanie a skvelo sa takto odstrihnem od pracovných problémov.

 

Je krátko po Vianociach, aké boli tie vaše?

Odkedy som na svete, doma nemeníme zvyky a tradície, nevnášame nič moderné. Kapustnica bez mäsa, pretože je pôst a práve na Vianoce chutí výnimočne, opekance s makom, oblátky s medom... Krájame jabĺčko, lúskame orech, aby sme boli zdraví. Celých osemnásť rokov mám na starosti kúpu kapra. Vianoce mám rád, pretože cítim, akoby som sa vracal do detstva. Trávim ich s rodičmi. Človek by mal využiť čas na to, aby bol s otcom a mamou čo najčastejšie, kým sú nažive.

Zaneprázdneným manažérom kupujú darčeky pre blízkych ich asistentky.

Stáva sa to, keď potrebujem kúpiť kyticu kvetov. Darček je osobná vec a hoci na poslednú chvíľu, no kupujem ich ja. Vždy si síce s ľuďmi, s ktorými sa máme radi, povieme, že si nič nebudeme kupovať, ale to sa nedá, tak aspoň tie drobnosti si položíme pod vianočný stromček. Keď sa ma pýtajú, čo by som si želal, nie je to nič materiálne. Vzhľadom na moju prácu, je pre mňa najkrajší darček pár dní nepretržitého voľna.

Tak schválne. Čo ste darovali rodičom?

Moji rodičia majú rovnaký vek, 69 rokov, boli spolužiakmi na základnej škole. Veľmi sa teším, že sú napriek veku obaja aktívni. Mama sa rada pekne oblieka, rada si vyjde do mesta, preto ju ako darček poteší pekné oblečenie, kozmetika. Otec celý život pracoval s autami, aj dnes je často vo svojej dielni, opravuje veterány, poteší ho darček, ktorý využije v rámci svojho koníčka.

Slovenský premiér sa rád zabáva, od detstva miluje hudbu.
Slovenský premiér sa rád zabáva, od detstva miluje hudbu.
Zdroj: Instagram

Sprevádzajú vás na veľké rodinné oslavy ochrankári?

Chalani sú akoby súčasťou našej rodiny, rodičia ich poznajú aj podľa mena. Mám síce osobnú ochranu, ale nie 24 hodín denne. Napríklad nedávno som bol na svadbe, iba ma doviezli. Zvyknem im povedať, dokedy sa budem zabávať, no je to vždy nadlhšie, pretože rád tancujem, nikdy zábavu neopúšťam prvý, potom po mňa prídu. Veľmi si užívam chvíle, keď som úplne sám, doma na Králikoch sú to napríklad vychádzky so psom v lese. Na druhej strane, človek, keď má ochranku, sa má s kým porozprávať na dlhých cestách.

Máte talianske korene. Zdedili ste južanský temperament?

Je to tak na polovicu. Som síce výbušný, na druhej strane sa neviem na nikoho dlho hnevať. Som taliansky v tom, že zvýšim hlas, poviem si, čo si myslím, o päť minút však môžete prísť ku mne opäť, to už v sebe nemám hnev, pokojne môžeme pokračovať v načatom dialógu. Je to zdravé, človek nemá potom v sebe zlú energiu. Som hrdý Slovák, milujem našu krajinu, na druhom mieste je potom Taliansko. Páči sa mi taliansky hlučný prejav, gestikulácia rukami, radosť zo života, rád sa zabávam. Môj starý otec hovoril: „Keď poriadne pracuješ, tak aj poriadne oddychuj.“

Jamky v lícach ste zdedili po talianskej vetve?

Tie mám po mame. Sú pre mňa darom. Rád ich ukazujem, pretože som optimista, asi som sa aj narodil s úsmevom na tvári. Keď stretnem zamračeného človeka, málokedy neodpovie na úsmev úsmevom. Neusmievam sa však umelo.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Inteligentné zrkadlo aj toaleta: Kúpeľňa budúcnosti prináša technológie pre najnáročnejších

Populárne články
Prvú sobotu po Troch kráľoch sa jubilejným 20. ročníkom Plesu v opere otvorila plesová sezóna na Slovensku. Po prvýkrát sa moderátorského žezla chopili herecké legendy Emília Vášáryová a Martin Huba.

NAJ momenty Plesu v opere: Najprestížnejšia udalosť roka oslávila jubileum

Na začiatku kariéry jej veľmi pomohol HUGO HAAS. Bola jeho žiačkou, hereckou kolegyňou a takisto milenkou.

Herecké šťastie Adiny Mandlovej trvalo 12 rokov. Jej život bol plný dramatických zvratov

Na Slovensku nájdete tri dediny, ktoré majú názov Lúčky.

Na Slovensku sú až tri obce s názvom Lúčky: Ako sa žije pod bielou perinou?

Ilustračná snímka

Neuveriteľné! Ženu s tromi deťmi zachránili po vyše mesiaci v dažďovom pralese

Jaromír Jágr (47) a Elizabeth Kopecká (24)

Špekuláciám o vzťahu Jágra a Hantuchovej odzvonilo: Po svojom boku má túto krásku

Život prišiel z vesmíru. Je to pravda?

Prišiel život z vesmíru?

Zobraziť viac
Diskusia