Váš taliansky pradedo presadzoval na Slovensku v poľnohospodárstve moderné technológie. Vlastníte pôdu, budete ako dôchodca farmár?

Otec ma učil poznávať autá a stroje, starý otec sa zase staral o pôdu. Ako malý chlapec som bol pri všetkých úkonoch, ktoré súvisia s poľnohospodárstvom. Keď ma ľudia vidia na traktore, myslia si, že je to marketingový ťah. Ale ja to robím veľmi rád, v záhradkárskej oblasti zasadím zemiaky najprv nám, potom aj našim trom susedom. Robil som to ako predseda parlamentu a podpredseda vlády, dnes susedia žartujú, že im zemiaky ešte nesadil premiér. Je to práca, ktorá má baví, a budem ju robiť bez ohľadu na funkciu. Viem si predstaviť, že ako dôchodca budem bývať na vidieku, obrábať pôdu, pracovať v sade.

Stretávame sa na začiatku roka, ktorý sa nesie v znamení vyšších miestnych daní a poplatkov.

Primátori a starostovia dôvodia tento krok počínaním vlády – sociálnymi balíkmi a podobne.
Na jednej strane chápem ich kroky. Podľa medzinárodných organizácií nie je úplne normálne, ak za trojizbový byt zaplatíte ročnú daň 25 eur, v porovnaní so svetom je to extrémne málo. Na druhej strane ma veľmi mrzí, že primátori sa vyhovárajú na vládu. Mali dane zvyšovať postupne, nikdy to však tak neurobili pre voľby.

Dnes to robia s predstihom, aby za tie tri roky do komunálnych volieb už nemali čím nahnevať voličov. Mestám a obciam za ostatné roky narástli príjmy ako nikdy predtým. Na depozitoch majú stámilióny eur, my to vidíme, pretože účtovníctvo štátu dnes presne vie, koľko majú samosprávy na účtoch. Zároveň ma mrzí, keď zvýšenie daní oznamujú primátori, ktorí majú väčšie platy ako premiér, napríklad primátor hlavného mesta. Ak sa primátori rozhodli, že dane zvýšia, v poriadku, keď chcú poskytovať ľuďom lepšie služby, nech argumentujú tým, a nie, že vláda prijala tie a tie zákony.

Spätne ani tak neľutujete toľko kritizované sociálne balíčky?

Keď sa pred 30 rokmi zmenila politická situácia, chceli sme sa životnou úrovňou priblížiť k Západu. V mnohom sme ich dobehli, dokonca sme aj lepší. Veď existujú vyspelé krajiny, kde sa bez peňazí veľmi ťažko dostanete ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Stále však máme čo doháňať. Nikdy nebudem proti opatreniam, ktoré ľuďom zlepšia život a ušetria im peniaze. Veď dôchodky sú naozaj nízke, a ak sme uľavili rodičom, ktorí nemusia platiť obedy a pri dvoch deťoch im ostane v peňaženkách 500 eur, tak som rád.

Ľudia si tieto opatrenia zaslúžia a neboli až také dramatické, aby zruinovali štátny rozpočet. Ak bude dopyt po ďalších opatreniach, napríklad zvýšenie dôchodkov, detských prídavkov, keď budem môcť, budem sa takto starať o ľudí. Slovensko musí byť krajinou, v ktorej by ste mali mať pocit, že keď sa vám v akejkoľvek fáze života niečo stane, či je to choroba, alebo zlá sociálna situácia, štát vás nenechá zahynúť a postará sa o vás.

Na snímke s rodičmi, ktorí sa poznajú už zo školy. Mama je povolaním učiteľka, otec sa v rámci povolania venoval autám.
Na snímke s rodičmi, ktorí sa poznajú už zo školy. Mama je povolaním učiteľka, otec sa v rámci povolania venoval autám.
Zdroj: Instagram

To však znie ako socializmus.

Taký je sociálny štát. Nemôže to byť však sociálny systém, ktorý vás demotivuje pracovať. Musí byť založený na zásluhovosti. Ak pracujete pre krajinu, musí vám dávať aj pocit bezpečia.

Na dane sa sťažujú aj strategickí zamestnávatelia, napríklad automobilové závody.

Veľký problém je ten, že dane z nehnuteľností sa určujú všeobecne záväznými nariadeniami, ktoré samosprávy prijímajú koncom roka. Veľké podniky však svoje plány na budúci rok uzatvárajú oveľa skôr. Keď sa im potom zvýšia ich náklady o milión eur, je to pre nich veľmi vážne. Na druhej strane, dane, ktoré platia vo Francúzsku či v Nemecku, sú oveľa vyššie ako u nás. U nás kritizovali ani nie tak objem ako čas.

Sme krajinou automobiliek, preto sme v prípade krízy veľmi zraniteľní. Zvládneme to tento rok?

Slovenská republika prijme v krátkom čase dohodu s automobilovým priemyslom, v ktorom chce garantovať stabilitu celého hospodárskeho prostredia. Mal by to byť jasný signál pre materské firmy, aby naďalej uvažovali o výrobe v našich závodoch. Automobilový priemysel je nosný pri HDP, preto sa musíme o toto odvetvie aj primerane starať. Dohodu finalizujeme a deklarujeme ňou, že chceme, aby tu automobilový priemysel ostal.

Zatiaľ nehovorme o kríze, je to spomalený hospodársky rast na úrovni dvoch percent, čo je vždy lepšie ako priemer eurozóny. Slovensko má tú výhodu, že naša krajina bola posledná, kde automobilové závody investovali, preto sa tu vyrábajú najmodernejšie autá. V prípade vážneho problému budú zatvárať staršie fabriky. Všetky sú však v rukách zahraničných firiem, rozhodnutia padajú v Nemecku, vo Francúzsku a podobne. Našou úlohou je vytvárať dobrý obraz krajiny, aby k nám chceli prísť investovať. A zatiaľ je naše renomé veľmi dobré.

Je ten obraz naozaj taký dobrý napriek škandálom, s ktorými sú spojení niektorí členovia Smeru?

Cestujem po svete, a preto viem, že sme vnímaní ako moderná rozvíjajúca sa krajina. To len my Slováci sa očierňujeme. Stretávam sa aj s premiérmi z iných krajín, veľmi oceňujú, že trestné činy a tragédia – vražda Jána Kuciaka a jeho snúbenice – sa objasňujú. Nikto nikoho neochraňuje, polícia, prokuratúra konajú.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Inteligentné zrkadlo aj toaleta: Kúpeľňa budúcnosti prináša technológie pre najnáročnejších

Populárne články
Prvú sobotu po Troch kráľoch sa jubilejným 20. ročníkom Plesu v opere otvorila plesová sezóna na Slovensku. Po prvýkrát sa moderátorského žezla chopili herecké legendy Emília Vášáryová a Martin Huba.

NAJ momenty Plesu v opere: Najprestížnejšia udalosť roka oslávila jubileum

Na začiatku kariéry jej veľmi pomohol HUGO HAAS. Bola jeho žiačkou, hereckou kolegyňou a takisto milenkou.

Herecké šťastie Adiny Mandlovej trvalo 12 rokov. Jej život bol plný dramatických zvratov

Na Slovensku nájdete tri dediny, ktoré majú názov Lúčky.

Na Slovensku sú až tri obce s názvom Lúčky: Ako sa žije pod bielou perinou?

Ilustračná snímka

Neuveriteľné! Ženu s tromi deťmi zachránili po vyše mesiaci v dažďovom pralese

Jaromír Jágr (47) a Elizabeth Kopecká (24)

Špekuláciám o vzťahu Jágra a Hantuchovej odzvonilo: Po svojom boku má túto krásku

Život prišiel z vesmíru. Je to pravda?

Prišiel život z vesmíru?

Zobraziť viac
Diskusia