DIANA DUCHOŇOVÁ (39) z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied sa venuje historickej kriminológii. Nevyhla sa ani postave Juraja Jánošíka.

Juraja Jánošíka popravili v marci pred 308 rokmi. Naozaj umieral v ukrutných bolestiach?

Podľa uhorských zákonov zbojníkov popravovali tak, že ich lámali v kolese alebo, čo bolo menej obvyklé, napichli na kôl. Poprava sa konala vždy verejne, pretože mala pôsobiť odstrašujúco. Potrestanie Jánošíka – napichnutie na železný hák za rebro a následné zavesenie, nie je obvyklý spôsob, ale používal sa napríklad v južnom Poľsku či v Kremnici. Odsúdenec skutočne umieral niekoľko hodín až dní vo veľkých bolestiach. Išlo o exemplárny a veľmi krutý trest.

Prečo ho celé generácie považujú za hrdinu? Veď napríklad Uhorčík zbojníčil oveľa dlhšie. Jurajov brat Ján bol takisto zbojník, ale neušlo sa mu až takej veľkej slávy.

O Jánovi toho veľa nevieme. Aj samotná identifikácia historického Jánošíka je náročná. Nosil totiž veľmi bežné krstné meno, ktoré mal vtedy hádam každý druhý Slovák. Koncom 80. a začiatkom 90. rokov boli v matrike zapísaní až štyria Jurajovia Jánošíkovia. Najprv sa odhadovalo, že náš slávny Jánošík je ten, ktorého krstili 25. januára 1688, otcom bol Martin Jánošík, mama bola Anna Cesnaková.

Slávneho rodáka dali Terchovčania zvečniť ako monumentálnu sochu, ktorá stráži vstup do Vrátnej doliny
Slávneho rodáka dali Terchovčania zvečniť ako monumentálnu sochu, ktorá stráži vstup do Vrátnej doliny
Zdroj: JANA PUSTAYOVÁ

Ďalšieho Juraja Jánošíka krstili 16. mája v roku 1688. Jeho rodičia boli Michal Jánošík a Barbora Cingelová. A práve tento Jánošík mal brata Jána. Aj Ján zbojníčil, odsúdili ho a popravili po bratovej smrti, ale viac o ňom nevieme. Začiatkom 18. storočia bolo Slovensko posiate zbojníckymi družinami. Juraj Jánošík zbíjal od jesene 1711 do marca 1713, teda necelé dva roky, aj to s prestávkami, pretože počas zimy sa zbojníci stiahli do svojich obydlí či úkrytov.

Jeho kariéra tak nemala dlhé trvanie. Zbojníci okrádali zvyčajne bežných ľudí, remeselníkov, študentov, obydlia na samote, teda ľahšie koristi. V tej dobe si trúfli aj na šľachticov, pokiaľ necestovali so sprievodom. Prečo sa stal hrdinom, na to sa odpovedá ťažko. Najstaršie diela ani nepoznali jeho meno. Úlohu mohlo zohrať to, že popravili veľmi mladého človeka, a to exemplárnym spôsobom. Paradoxne, prvé legendy sa neviažu na miesto jeho pôvodu, ale popravy – teda na Liptov.

Rozhovor pokračuje na následujúcej strane...

Albert Einstein

Géniovia, ktorí sa narodili predčasne. IQ mali aj 160

Populárne články
Ilustračná snímka

Národné legendy: 10 najobľúbenejších hrdinov Slovenska!

Herečku týždenník Život navštívil krátko pred jej smrťou.

Bolestivý príbeh lásky: Kolníkovú nechal manžel so štyrmi deťmi. Do smrti verila, že sa vráti

Sisa Lelkeš Sklovská

SISA SKLOVSKÁ zažíva peklo: Ďalšej operácii sa nevyhne!

Hrdý otec Boris Valábik sa po pôrode pochválil svojimi dievčatami.

Boj o život dcérky: BORIS VALÁBIK s manželkou prežili nočnú moru všetkých rodičov

Jána Dojčana si veľmi rýchlo vzala korona.

Odplával vodácky vizionár: Ján Dojčan nedokázal kovid poraziť ani napriek výbornej kondícii

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia