Nezmenil sa. Na televíznej obrazovke si ako zabávač nedával servítku pred ústa. JOŽO PROČKO (55) je presne taký istý aj dnes ako politik.

Si známy tým, že ľuďom automaticky navrhuješ tykanie. Praktizuješ to aj v politike?

V OĽANO si tykáme všetci. Od roku 1997 si tykám aj s Robertom Ficom. Práve vtedy totiž spolu s Milanom Ftáčnikom účinkovali v relácii, ktorú som moderoval, Slávici na ulici. Mali sme síce pravidlo, že politici nebudú v tejto relácii vystupovať, produkcia však na mňa naliehala – spievajú veľmi falošne, bude zábava. A naozaj, keď začali spievať, znelo to tak strašne falošne, že som si povedal – sú výborní. V zákulisí sme sa potom rozprávali.

Ako nadšení mladí sociálni demokrati sa dušovali, že chcú zmeniť Slovensko. Veľmi pekne rozprávali, že po Mečiarovi by konečne malo prísť niečo normálne, vraj koľko je na tom krásnom Slovensku špiny a že oni to zmenia... Ale naspäť k tomu tykaniu... Mne tyká celé Slovensko a ja tykám zase celému Slovensku. Niekomu to vadí, pretože, bohužiaľ, Slovensko je dnes rozdelené na dve strany. Jedna podporuje Fica a Kotlebu a potom sú to tí ostatní.

S Robertom Ficom ste kolegovia v parlamente. Ako sa ti javí dnes?

Je arogantný a sebavedomý. V porovnaní s kotlebovcami je však smerácke zlo sofistikovanejšie. Je to môj osobný názor, mám pocit, že koronavírus je pre bývalú vládu ako zmluva s diablom. Všetci teraz riešime, aby sme prežili. Nestíhajú sa odkrývať kauzy z minulosti.

Kotlebovci vytiahli video z čias, keď si bol zabávač. Prehral si stávku a musel si prebehnúť nahý cez námestie. S dešpektom hovoria – bežal s holým zadkom a teraz je v parlamente. Nebál si sa, že niektorí práve takto zneužijú tvoju televíznu minulosť?

Nešiel som do politiky s tým, že sa budem báť či nebáť. Mojím cieľom je ukázať, že veci verejné sa dajú robiť inak. Kotlebovci sú už raz takí, snažia sa človeka dehonestovať. Celé roky sa nesú na vlne populizmu, pretože to je najľahšie. Je ľahké hovoriť – Rómovia sú zlí, dajme mladým ľuďom prácu. Ale nedokázali vôbec nič, neprinášajú žiadne konštruktívne riešenia. Pardon, taký Milan Mazurek predsa len niečo dokázal: dopustil sa úmyselného prečinu hanobenia národa, rasy či presvedčenia. Ale čím viac ma budú dehonestovať, tým lepšie pre mňa, robia mi reklamu.

Na snímke so zamestnancami. V jeho podniku pracuje dvadsať ľudí. Teraz, v čase koronavírusu, si požičal peniaze, aby mal na výplaty.
Na snímke so zamestnancami. V jeho podniku pracuje dvadsať ľudí. Teraz, v čase koronavírusu, si požičal peniaze, aby mal na výplaty.
Zdroj: Archív NMH

Bolo ti treba ísť do politiky? Veď si viedol pokojný život. V rodnej Haliči podnikáš, venuješ sa charite, v rodisku pozdvihuješ kultúrny život...

Akýže pokojný život?! Mám dva domovy, polovicu týždňa trávim doma v Bratislave v Rači, druhú polovicu zase doma v Haliči, kde máme podnik, pracuje tam dva­dsať ľudí. Musíme sa starať, takže naozaj žiadny pokoj nemám. Všetky peniaze som investoval do podnikania v rodnej obci bez toho, aby som si pomohol štátnymi zákazkami či projektmi z eurofondov.

Na všetko, čo mám, som si zarobil sám a snažíme sa prežiť. Je pravda, že vlastním dva domy, jeden v Bratislave a jeden v Haliči, reštauráciu, dva penzióny, založili sme neziskovú organizáciu a vybudovali vlastné múzeum. Lenže na druhej strane ročne organizujeme 60 charitatívnych projektov. Aby sme to všetko finančne utiahli, hrám divadlo, moderujem, vlani som nemal voľnú ani jednu sobotu a nedeľu.

Takže sa vieš vžiť do kože iných podnikateľov, ktorí pre koronavírus museli zavrieť podniky. Mnohí preto nadávajú na tvojho straníckeho šéfa.

To nie Matovič, ale koronavírus zavrel obchody. Chápem ich, nespokojných podnikateľov. Ale každému poviem – choďte sa pozrieť do Talianska, Španielska. To, čo máme my, stále nie je také prísne ako inde. Čo vlastne chceme – zdravie alebo peniaze? Pandémia je vysoko nebezpečná, pretože je veľmi nákazlivá. Zomrelo by obrovské množstvo ľudí, keby sa v praxi nerealizovali opatrenia. Aj ja som musel predať nejaké veci, požičať si peniaze, aby som zaplatil zamestnancom odvody a výplaty.

A to som poslanec národnej rady. Dokonca som sa rozhodol darovať prvý plat, hoci som ho ešte ani nedostal. Úplne chápem ľudí, ktorí mi píšu, že nemajú čo jesť. Živorí osemdesiat percent národa. Ale dvadsať percent ľudí je vďaka rozkrádačkám zahojených. Tým to všetko treba zobrať. Keď sa tu nebude kradnúť, budeme tu mať druhé Dánsko, Švédsko či Fínsko.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane.

Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Populárne články
Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Markizáčka Danica Nejedlá s manželom Alexandrom.

Danica Nejedlá bude mať manžela opäť doma: Na lukratívnom mieste sa dlho neohrial

K2, druhá najvyššia hora sveta

Majestátna K2 je jedinou z osemtisícoviek, na ktorú nikto nikdy nevyliezol počas zimnej sezóny

Historická súprava začala tohtoročnú sezónu 8. mája

Chcel zachraňovať hrady, namiesto toho deťom zachránil historickú úzkokoľajku

Dominika Gottová

Dominika Gottová prezradila rodinné tajomstvo: Mama ju v detstve odložila na viac ako rok!

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia