Najprv sympatický policajný komisár a potom nacistický pohlavár. Takto slovenskí diváci spoznávajú rakúskeho herca Karla Markovicsa (52).

Priezvisko Markovics neznie germánsky. Aká je teda história vášho rodu?

Čo sa mňa týka, som typický Rakúšan. Ale dedo môjho otca bol maďarský Chorvát. Svojho času, v období monarchie, prišiel do Viedne. Mama môjho otca pochádza z okolia Brna, jej dievčenské meno bolo Tatarek. Stará mama z maminej strany bola Nemka, jej rodné meno bolo Meissner. Pochádzala zo spolkovej republiky Brandenbursko. A otec mojej mamy bol syn poľnohospodárov z Dolného Rakúska.

Slovenskí diváci vás poznajú predovšetkým zo seriálu Komisár Rex. Bol to taký milý projekt s mimoriadne nadaným psom a vcelku sympatickými policajtmi. Sú aj vaše spomienky na túto prácu takéhoto rázu?

Úloha v seriáli Komisár Rex bola moja prvá práca pre televíziu. Keď ma pozvali na kasting, nevedel som, že pôjde o sériu. Pôsobil som práve vtedy v divadle vo Viedni a nebol som pre televíziu až taký zaujímavý. Keď mi konečne ponúkli rolu spolu so stohom scenárov pre prvých pätnásť dielov, pochopil som prvý raz, do čoho som to vlastne vstúpil. Prijal som túto úlohu, pretože som to vnímal tak, že je to veľká príležitosť pre mňa ako pre herca.

Komisár Rex
Komisár Rex
Zdroj: Getty Images

 Film Diablova dielňa, v ktorom ste účinkovali, získal Oscara. V Rakúsku vás poznajú ako významného herca, scenáristu a režiséra. Ide to dokopy so seriálom?

Je pravda, že v Rakúsku ma poznajú ako herca účinkujúceho v divadlách, ktorý sa vyskytuje v muzikáloch a v operách. Pôsobím aj v televízii a v kinofilmoch a medzitým pracujem na vlastných filmoch. V televíznych seriáloch už viac nehrám. Stále totiž potrebujem v práci zmeny a výzvy.

Slovenská a česká verejnosť vás teraz vidí vo filme Lída Baarová. Odborníci však toto dielo aj kritizujú.

Lída Baarová bola nesmierne brilantná a rozporuplná osobnosť. Osobne si myslím, že je dôležité zaoberať sa otázkou, či má človek, verejne známa osobnosť, zvláštnu morálnu povinnosť. Môžem len veľmi ťažko posúdiť, či film presne kopíruje historické fakty. Pokiaľ ide o moju úlohu, viem, že niečo také sa mohlo v živote a v histórii udiať.

Bol Paul Joseph Goebbels „iba“ zlý človek? Alebo „len“ slaboch?

Jedno nevylučuje druhé. A práve takáto kombinácia môže spôsobiť veľa zla. Vo všeobecnosti ľudia nie sú len čierni alebo len bieli, zlí alebo dobrí, slabí alebo silní. Sme poriadne komplikovaný mix toho všetkého. Niekedy môže byť táto zmes veľmi nebezpečná. Tak to bolo aj v prípade Goebbelsa.

Najnovšie sa predstavil vo filme Lída Baarová v hlavnej mužskej úlohe.
Najnovšie sa predstavil vo filme Lída Baarová v hlavnej mužskej úlohe.
Zdroj: Nogup Slovakia

Na Slovensku sa zvykne hovoriť – za všetkým hľadaj ženu. Bolo to tak i v prípade Lídy Baarovej?

Ja by som povedal, všade tam, kde sú vzťahy, sú aj problémy. Všetci si prajeme stretnúť raz lásku svojho života. O Líde Baarovej som však presvedčený, že jej vzťah ku Goebbelsovi bol oveľa viac o karierizme ako o čistých a hlbokých citoch. Naopak, Goebbels, myslím si, ju veľmi miloval. V skutočnosti tam však bol ešte jeden človek, ku ktorému cítil ešte niečo viac. A to bol Adolf Hitler.

Ako sa vám spolupracovalo so slovenskou herečkou Táňou Pauhofovou, ktorá stvárnila práve spomínanú Lídu?

Táňa je vynikajúca herečka a skvelý človek. Od prvého okamihu sme si veľmi dobre rozumeli. Obzvlášť ma na nej fascinuje, že napriek svojej mladosti predstavuje neuveriteľnú umeleckú a charakterovú zrelosť.

Z Rakúska do Česka a späť ste na nakrúcanie cestovali vlakom. Ste skromný človek, alebo je pre vás vlak praktickejší ako auto?

Veľmi rád cestujem vlakom. Nemá to nič spoločné so skromnosťou, ale skôr s mojou pohodlnosťou.

Na Táni Pauhofovej sa mu páči jej herecká zrelosť.
Na Táni Pauhofovej sa mu páči jej herecká zrelosť.
Zdroj: Julie Vrabelová

Aký máte názor na filmy o druhej svetovej vojne? Produkuje sa ich vo svete dosť alebo, naopak, málo?

Ide hlavne o to, či tieto filmy majú výpovednú hodnotu. Ak nám ešte aj dnes majú čo nové a dôležité povedať a ak tvorcovia hľadajú to, čo je podstatné v histórii, myslím si, že sa stále máme o vojnových udalostiach rozprávať.

Zaujímajú sa ešte vôbec mladí ľudia o druhú svetovú vojnu? Aké sú vaše skúsenosti?

Verím, že mladí ľudia sa zaujímajú o túto časť histórie. Hlavne preto, že vo svete sa odvtedy veľmi málo zmenili vzájomné vzťahy medzi ľuďmi.

Má vaša rodina skúsenosti súvisiace s vojnou?

V Európe nežije taká rodina, ktorá by nemala skúsenosti s vojnou. Moja mama so svojimi dvoma súrodencami a s matkou prišla na konci druhej svetovej vojny z Berlína do Viedne, pretože v Rakúsku to bolo bezpečnejšie ako v Nemecku. Nakoniec však prišla vojna a vojenská posádka aj tam. Moja stará mama mala šťastie v nešťastí. V ich dome bola ubytovaná sekretárka ruského veliteľa. Tak ona a jej deti mali zaistenú ochranu.

Karla Markovicsa poznajú v Rakúsku nielen ako herca, ale aj ako režiséra a scenáristu.
Karla Markovicsa poznajú v Rakúsku nielen ako herca, ale aj ako režiséra a scenáristu.
Zdroj: Reuters

Vaša matka pracovala ako predavačka a otec bol vodič autobusu. Čo hovorili na to, že chcete byť hercom?

Moji rodičia si predstavovali, že budem vykonávať úplne iné povolanie, priali si napríklad, aby som bol politik. No na druhej strane mi nepovedali, čo robiť nesmiem, a to som považoval za správne. Za takýto prístup som im bol nesmierne vďačný.

Vaše adoptované deti sú z cudziny. Je sympatické, že ste poskytli domov deťom z veľmi chudobnej krajiny.

S manželkou (rakúska herečka Stephanie Taussig – pozn. redakcie) sme si adoptovali deti z Indie, pretože v Rakúsku je to veľmi zložitý proces. V našej krajine je totiž veľmi málo detí, ktoré by boli právne voľné na adopciu. A okrem toho, museli by sme čakať minimálne štyri roky. Preto sme s manželkou hľadali iné alternatívy.

Študujú alebo už pracujú?

Deti sú už dospelé. Syn pracuje ako kameraman a dcéra študuje žurnalistiku.

V súkromí sa veľa usmieva, pred kamerou mu to nedovoľujú jeho úlohy.
V súkromí sa veľa usmieva, pred kamerou mu to nedovoľujú jeho úlohy.
Zdroj: Reuters

Európa zažíva príliv utečencov. Nálady našincov sú rôzne, ničím výnimočným nie je ani nacionalizmus. Majú s tým nejaké skúsenosti aj vaše deti?

Mali šťastie, že vyrastali v otvorenom a tolerantnom prostredí. Ale, bohužiaľ, stávalo sa, že museli vždy a znova počúvať hlúpe komentáre. Hlúposť na tomto svete sa totiž zatiaľ nezmenšuje. Nacionalizmus nie je len v hlavách ľudí, ale, žiaľ, aj v ich srdciach. Pripadá mi to hrozné, že sa vraciame do Európy národných štátov a čísel. To, čo teraz zažívame, je absurdné opakovanie histórie so zvráteným znamením. Hlavne krajiny, ktoré sa počas druhej svetovej vojny stali obeťami nemeckého nacionalizmu, sa dnes stavajú za barikády krátkozrakého a slabozrakého takzvaného malého nacionalizmu. Je iróniou, že Nemecko, krajina, ktorá mala povesť najväčšieho nacionalistu a ktorá spôsobila najväčšiu katastrofu v moderných dejinách, je jedným z mála štátov, ktorý hľadá alternatívu. Nemecko je jediná krajina vo svete, ktorá sa snaží kombinovať realitu s utópiou a pragmatizmus s idealizmom.

Poslať emailom
Diskusia ()
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Populárne články
Ilustračné foto.Sponzorované

Pomôžme stovke bojovníkov postaviť sa osudu

Herečka Eva Longoria

Zúfalá manželka Eva Longoria: Kvôli práci ma nespoznáva vlastný syn!

V horách s chladnejšou zimou si obyvatelia stavajú tehlové domy.

Rozdeľuje ich pôvod, ale spája „Voňajúci pán“. Do mŕtvych investujú viac než do seba

Neprehliadnuteľný a nesmierne elegantný v Rostandovom Cyranovi z Bergeracu.

Nevídaný zážitok a úspech: Hercovi Štefanovi Bučkovi tlieskal Štrasburg, Paríž aj Berlín!

Ilustračné foto.Sponzorované

Pomôžme stovke bojovníkov postaviť sa osudu

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia