Rozhovory

41 OTÁZOK PRE JANA WERICHA: Prečo utekal pred reportérmi a čo si myslel o slovenských ženách

redakcia
redakcia
23.2. 2021 7:00
Diskusia ()
Jan Werich
Jan Werich
Zdroj: TASR
Rozhovory

41 OTÁZOK PRE JANA WERICHA: Prečo utekal pred reportérmi a čo si myslel o slovenských ženách

redakcia
redakcia
23.2. 2021 7:00
Diskusia ()
Jan Werich
Jan Werich
Zdroj: TASR

Pri príležitosti nášho jubilea sme načreli do archívu. Začítajte sa do ďalšej časti seriálu k 70. výročiu týždenníka Život a vychutnajte si rozhovor spred niekoľkých desaťročí. Odpovedá herecký velikán JAN WERICH (†75).

Prepáčte, nevyrušujeme?

Nie, počítal som s vami.

Už dlho sme vás nevideli v novom filme. Mienite sa dať zastupovať svojou dcérou, ktorá hrala vo filme Ľahký život, alebo máte aj nejaké vlastné plány?

Moju dcéru do toho nepleťte. Mám robiť film z divadelnej hry, na ktorej pracujem, o Tete z Bruselu podľa starej Nestroyovej komédie asi z roku 1830. Vo filme by som hral rád, keby mi niekto ponúkol dobrú úlohu.

Videli ste v poslednom čase nejakú dobrú filmovú veselohru?

Výbornú španielsku, ktorá sa volá Faustina. Dlho som takú nevidel. A ďalej: vynikajúcu francúzsku komédiu A boh stvoril ženu ... – a diabol Brigitte Bardotovú (ako dodáva americká reklama.)

Ako ste spokojný s doterajším vývojom divadla ABC?

Ja som spokojný. A myslím, že sú všetci. Konečne sa nám črtá cesta a darí sa tvoriť ensemble dobrých hercov o herečiek. A čim lepší je ensemble, tým širšie sú repertodrové možnosti.

Uvediete v tejto sezóne aj nejakú pôvodnú českú hru?

Áno - ak sa môžem pokladať za českého autora. Toho prepracovaného Nestroya. Ináč by sme radi uviedli pôvodnú českú hru, ak by nám niekto dobrú ponúkol.

Ktorí z našich dramatikov, podľa vás, majú talent pre komédiu?

Zo súčasných? To by ste mali vynechať. Nechcem luhať.

Ktorí sú vaši obľúbení komici?

Nepokladám za potrebné uvádzať Chaplina. Chcem iba dodať, že si ho viac cením v období pred filmom Monsieur Verdoux ako po ňom. Obdivujem Rajkina. Talianskeho komika Toto. Ohromne rád mám komika, ktorého tu ľudia nepoznajú. Volá sa Jimmy Durante. Je to starý pán talianskeho pôvodu. Páči sa mi špeciálny komik Ed Winn. Ľúbim celú plejádu komikov, z ktorých sme voľakedy s Voskovcom vyšli.

Mám na mysli celý rad komikov, vychádzajúcich z vaudevillu, ktorí založili slávu nemých grotesiek. Patrí k nim predovšetkým Larry Seemon, Buster Keaton, Star Laurel, Fotty Arbucle, Herold Lloyd, Ben Turpin a Francúz Max Linder, z ktorého vyšiel Chaplin a iní a iní. Tu by sme popísali celú stránku vášho časopisu. Z našich mám rád Vlastu Buriana, Sašu Rašllova a, pravdaže, Miroslava Horníčka, Miloša Kopeckého a ženského komika Stellu Zázvorkovú (nie preto, že sú členmi divadla ABC!).

Ktorá divadelná inscenácia na vás v poslednom čase zvlášť silno zapôsobila?

V zápornom zmysle mnohá. Ostatne mám, málo času chodiť do divadla. V Stratforde som videl Shakespearovho Otella - a to bol mocný zážitok. To so mnou naozaj zalomcovalo.

Akú máte mienku o našej divadelnej kritike?

Dajte mi k dispozícii váš časopis od prvej po poslednú stránku a ja vám ju vyložím. Nemôžem byť taký ľahkomyseľný a nezodpovedný, aby som sa vyjadril o kritikoch s takou ľahkosťou a suverenitou, s akou u nás kritici píšu divadelné „kritiky". Otázka by, podľa mňa, mala skôr znieť: prečo u nás niet divadelnej kritiky?

A o filmovej kritike?

O filmovej to celkom neplatí. Medzi filmovými kritikmi nájdete oveľa viac ľudí, ktorí vedia o filme viac ako divadelní kritici o divadle. Jednako ani o nej nechcem tvrdiť, že je na výške.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia