Nikdy ich nestretol. Napriek tomu JURAJ ŠELIGA (30) o zavraždenom Jánovi Kuciakovi (†27) a jeho snúbenici rozpráva takmer v dôvernom tóne, pričom skloňuje ich krstné mená.

V čase, keď bolo Slovensko ochromené vraždou dvoch mladých ľudí, Juraj Šeliga ako občiansky aktivista spolu s ostatnými nadšencami organizoval protesty, aby sa Slovensko konečne premenilo na slušnú krajinu. Hlavným apelom bola práve smrť novinára a množstvo otáznikov okolo nej. Dnes sa s bývalým občianskym aktivistom a súčasným politikom, podpredsedom Národnej rady SR rozprávame aj o oslobodzujúcom rozsudku pre Mariána Kočnera a Alenu Zsuzsovú, ktorí si podľa prokuratúry a polície objednali smrť Jána Kuciaka.

 

FOTOGRAFIE K ROZHOVORU NÁJDETE V GALÉRII

Ste povolaním právnik, rozsudok Špecializovaného trestného súdu v Pezinku zrejme vnímate racionálne. Na druhej strane, ste aj bývalý občiansky aktivista a politik.

Zabudli ste na štvrtý rozmer, ľudský. Ján a Martina boli moji rovesníci. Veľmi myslím na pocity ich rodičov, súrodencov. My ostatní vôbec nevieme, aký smútok majú v srdciach. Určite ste boli vo Veľkej Mači a videli ste ich dom, ktorý rekonštruovali, plánovali si budúcnosť, chceli si založiť rodinu, pracovať, budovať svoje kariéry. Dnes už známi vrahovia im to všetko zobrali. Neviem sa s tým vyrovnať, a to nie som priamo citovo angažovaný, nepoznal som ich totiž osobne. Ich vražda naplno strhla oponu a my sme zrazu videli, v akom stave je naša krajina.

Neskôr nám zase prepisy z Threemy ukázali ďalšie šokujúce okolnosti a to, akým spôsobom Marián Kočner komunikoval s ľuďmi z vlády, z prokuratúry. A potom Mária Trošková, ktorá mala prepojenie na talianskeho mafiána, napriek tomu pracovala na úrade vlády... Slovensko bolo unesené mafiou. Systém, ktorý sa tu vytvoril, viedol až k vražde. Nebojím sa nahlas povedať, že politickú zodpovednosť za stav krajiny, ktorá dovolila vrahom usmrtiť novinára, nesie hnutie Smer-SD. Ľudia neprišli na námestia kvôli nám organizátorom. Každý bol konfrontovaný v nejakej miere s týmto skorumpovaným systémom, od úradu, kde sa bežní ľudia museli doprosovať niektorým úradníkom, cez prokuratúru, súdy až po úrad vlády a premiéra.

Teraz hovoríte, obrazne povedané, srdcom. Ako však vnímate rozsudok ako právnik?

Zaznel len ústne na súde, nepoznáme zatiaľ detailne jeho odôvodnenie. Očakávam však, že bude napísaný tak dobre, že vzhľadom na závažnosť a dosah tejto kauzy ho budeme môcť uverejniť v učebnici trestného práva. Kauza hovorí veľa o priamych a nepriamych dôkazoch, ako ich súd vyhodnotil. Je poučná aj v tom, ako prokuratúra zvládla či nezvládla vecné bremeno. Nemám pochybnosti o tom, že sudcovia rozhodli slobodne, na základe svojho vedomia a svedomia. Môžeme ich kritizovať, ale nie lynčovať, čo i len slovne. Je úplne v poriadku, že ľudia sú z rozsudku frustrovaní. Nikto nie je stroj, máme svoje emócie, musíme si však dať pozor, aby so to nezvrhlo do anarchie.

To, že veríme súdom a rešpektujeme zákony, robí zo Slovenska právny štát. Sudcovia nekrivili spravodlivosť, len majú na vec svoj názor. Vyjadrím sa aj ako politik. Je tu objednávka na to, aby pokračovala očista polície, prokuratúry a súdov. Veľkým mementom je Monika Jankovská a trinásť sudcov, ktorí figurujú v kauze Búrka. Sú medzi nimi aj sudcovia Najvyššieho súdu SR. A to má byť najspravodlivejší súd v krajine. Oni krivili tento štát. Čo sa týka rozsudku v prípade vraždy Jána a Martiny, je to iba polčas, prípad postupuje na Najvyšší súd SR. Policajti aj prokuratúra musia zabojovať, verím, že páchatelia budú potrestaní. Nič sa neskončilo, práve naopak, zápas s mafiou pokračuje.

Rozhovor pokračuje na následujúcej strane.

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Speváčka VIKTÓRIA VARGOVÁ je v kapele už štyri roky.

Peter Bič Project: Čo sa skrýva za úspechom kapely z východu?

Kurátorka MARTINA ĎURICOVÁ a generálna riaditeľka Slovenského technického múzea ZUZANA ŠULLOVÁ.

V odore dentálnej chémie: Expozícia, pri ktorej starší spomínajú a mladším odľahne

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 4. do 10. decembra?

Ilustračné foto.Sponzorované

Spôsobuje vám výber darčekov dilemu? Máme pre vás tipy pre celú rodinu

Princezná Märtha Louise a Šaman Durek

Nórska princezná našla šťastie po boku šamana: Namiesto svadby tragédia!

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia