Na Slovensku 40 percent ľudí zomiera zbytočne. Holdujú alkoholu, fajčia, majú nedostatok pohybu, zle sa stravujú a volia nesprávny pitný režim. Ako tomu predísť, hovorí vedec, nestor slovenskej klinickej biochémie a spoluzakladateľ odboru laboratórna medicína Pavel Blažíček (77).

Cestovala som k vám mestskou hromadnou dopravou, vedľa mňa sedela pani, ktorá neustála pila z fľaše vodu. Je v poriadku, že tak veľmi dbáme na pitný režim?

Poviem vám iný prípad. Britská bežkyňa Kate Morio skolabovala po tom, ako absolvovala maratón, dostala edém mozgu. Vypila totiž naraz 5 litrov vody. Je správne piť dostatočné množstvo tekutín. Lenže ľudia podliehajú reklame a neovereným informáciám, z pitného režimu sa preto stal veľmi dobrý biznis.

Z domu sa nepohneme bez toho, aby sme v ruke nemali plastovú fľašu. Lenže nadmerné množstvo tekutín v našom tele nám zaťažuje obličky a spôsobuje veľmi vážne zdravotné problémy.

Progresívnym odporcom bezhraničného nalievania sa vodou je český plastický chirurg Jan Měšťák. Bez okolkov okrikuje na svojich prednáškach študentov, ktorí majú na stole fľaše s vodou a ustavične popíjajú. Kto je smädný, radšej, možno zo strachu, sa vyjde napiť vody na chodbu. Stáva sa to aj mne. Prednášam, pozerám sa na ľudí a v duchu sa hovorím – už sa zase nalievajú, pred chvíľou predsa pili. Ale nediskutujem s nimi.

Tak koľko litrov denne máme vypiť?

Na kilogram váhy je to 30 mililitrov vody. Človek, ktorý váži 50 kíl, má denne vypiť jeden a pol litra tekutín. Stokilový človek potrebuje denne 3 litre vody. Ale pozor, vodu obsahuje aj ovocie, zelenina, na obed si dáme polievku. To všetko treba zarátať do pitného režimu. Som zástancom dvoch litrov denne.

Najlepšou radou je – napiť sa, keď je človek smädný. Potom sú špecifické prípady – nadmerne fyzicky pracujeme, vonku je veľmi horúce počasie, máme zvýšenú telesnú teplotu. Vtedy sa viac potíme, musíme viac piť. Problémom sú aj starí ľudia, ktorí smäd necítia. V ich prípade môže ľahko dôjsť k dehydratácii, ktorá je veľmi nebezpečná.

Poslať emailom
Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Pre zobrazenie celého vtipu kliknite na obrázok.

Prinášame pondelkovú dávku humoru :) Zasmejte sa so Životom

Miroslav Žbirka

Fúúú... Tak to chce odvahu! MEKY ŽBIRKA poriadne riskuje

Ilustračné foto.Sponzorované

Nástraha pre začiatočníkov v pohybe? Tutoriály na internete

Diana Mórová

Herecká diva DIANA MÓROVÁ: Kto boli jej osudoví muži a prečo tak dlho tajila vzťah s Mokrým?

KAROL DUCHOŇ na snímke z roku 1979 so svojou mamou OĽGOU a dcéru DANKOU.

Krivda z detstva: Rodičia KAROLA DUCHOŇA museli atraktívny byt prenechať papalášom

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.