Rozprávali sme sa s hercom Braňom Deákom (39). Čo nám prezradil?

Herectvo vás napokon zlákalo vďaka povolaniu vášho otca, s ktorým ste v detstve chodievali na filmovačky, alebo vás ovplyvnil niekto iný?

Otcovo povolanie bolo pre mňa príťažlivé ako pre každého malého chlapca. Veľa nás brával na filmovačky po celom Československu, a to sa vtedy nakrúcali naozaj kvalitné dobové a tým aj výpravné filmy. Neraz som si v nich zahral malé postavičky, napríklad pastiera kôz či husí, alebo som sedel na voze v kope sena a celý deň som sa v ňom vyvážal. Ale k tomu, čo robím a čo ma dnes živí, ma priviedla moja učiteľka na literárno-dramatickom krúžku Evička Kliská. Jedného dňa sa ma spýtala, či nechcem skúsiť konzervatórium, tak som ju poslúchol a vyšlo to. Ale je pravda, že nebyť toho, v čom som vyrastal, nad touto cestou by som ani nezačal rozmýšľať.

Otec bol aj kaskadér, no zároveň dodával do filmov zvieratá, vďaka čomu ste doma mali zoologickú záhradu. Jeho práca musela byť v čase, keď ste vyrastali, skutočne netradičná. Ako si na toto obdobie spomínate?

Mne to v tom čase pripadalo úplne prirodzené, že pracuje, kde pracuje. Každý sa nejako živí a môj otec mal šťastie, že sa pohyboval vo filmovej brandži. A že sme mali doma veľkú zoologickú záhradu, to bol obrovský bonus. (Smiech.) Detstvo bolo naozaj krásne a stále to vo mne evokuje len príjemné spomienky. Aj tá drina a starosti okolo toľkého množstvo zvierat stáli za to.

Otec DUŠAN DEÁK poskytoval zvieratá do filmov a pracoval aj ako kaskadér.
Zdroj: TV JOJ

Váš otec má špeciálny vzťah najmä ku koňom. Ako je to s vami? Rád jazdíte? Preniesol túto vášeň na vás?

Kone boli a dodnes sú hlavnou pracovnou náplňou môjho otca, takže mi prirodzene učarovali a jazdil som na nich už od útleho detstva. Chodil som na voltíž a neskôr, keď sme mali koníky už aj doma, som si občas jedného len tak osedlal a vybral som sa s ním do okolitých lesov. Tak som si aspoň na chvíľu splnil detský sen a stal sa zo mňa Winnetou. (Úsmev.)

TAKTO STE HO EŠTE NEVIDELI! FOTOGRAFIE FEŠÁKA DEÁKA NÁJDETE V GALÉRII
Diskusia