Peter Núñez (50) je u nás známy predovšetkým ako televízny režisér. V skutočnosti však túto prácu vykonáva čoraz menej. „Možno je to tým, že som lenivý, že starnem, a možno aj preto, že nestíham,“ hovorí. 

V médiách mu prisudzujú titul najznámejšieho a zároveň najlepšieho súčasného televízneho režiséra. V priebehu rokov sa podieľal na divácky najúspešnejších formátoch a pracoval so špičkovými moderátormi na slovenskom aj českom trhu. Vyrastal v Čiernej Lehote, ale vďaka svojmu otcovi má polovičný kubánsky pôvod. Je veľkým milovníkom literatúry, práve preto sa rozhodol na univerzite študovať dejepis a slovenský jazyk. Túžil po učiteľskej profesii, no po skončení vojenčiny získal prácu v upútavkovom oddelení bývalej televízie VTV. Výroba upútaviek bola vlastne jeho vstupom do televíznej brandže, kde zožal obrovské úspechy. Dnes sa však v zákulisí rôznych projektov pohybuje skôr v úlohe producenta než režiséra. Deje sa to napríklad aj pri jeho najnovšej šou Dom snov na obrazovkách TV Joj.

Dom snov je formát, ktorý ste vymysleli spolu s Vilom Rozborilom (54)?

S Vilom sme sa dlhodobo rozprávali o tom, že by sme sa mali vrátiť ku koreňom, a keď už, tak to musí byť niečo naozaj spektakulárne. Áno, toto je náš spoločný námet, originálny formát. Nekúpili sme žiadnu licenciu. Ja som Vilovi v priebehu asi piatich rokov ukazoval rôzne šou, rôzne televízne formáty, ktoré vo svete fungujú, ale nikdy sme sa na ničom nedohodli, pretože on celkovo nie je nastavený na to, aby prijímal ponuky na tieto licenciované programy. Napokon sme sa dostali do bodu, keď sme koncom minulého roka vysielali Siedme nebo a tam sme jednej panej z Kysuckého Nového Mesta postavili dom. Malo to šialený divácky úspech, preto sme si povedali, že by sme sa mali uberať týmto smerom. Dohodli sme sa s televíziou a navrhli jej, že pre ňu vytvoríme formát, kde budú súťažiť snúbenci a hrať budú o dom. Televízia okamžite súhlasila a my sme od januára do júna tohto roka najskôr kúpili pozemky, vybavili stavebné povolenia a popritom sme nastavili celú televíznu výrobu. Zázraky sa dejú aj v koronovom období a ja dúfam, že ľuďom sa relácia bude páčiť.

Hovoríte, že ste kúpili pozemky. Vyhrať sa teda dá viac domov? A v ktorých lokalitách sa domy postavia?

Kúpili sme tri pozemky v exkluzívnych lokalitách: vo Veľkom Grobe, na Medových Lúkach pri Trenčíne, na východe vo Veľkej Ide, čiže postavíme tri domy. Išli sme do toho s tým, že hodnota výhry, teda jedného domu, sa bude hýbať okolo sumy stotisíc eur. To bol plán ešte z minulého roka, ale vzhľadom na vývoj trhu priznávam, že táto suma sa dnes blíži k dvojnásobku. Napriek neistým časom televízia stále stojí pri nás.

FOTOGRAFIE K ROZHOVORU NÁJDETE V GALÉRII

Ako to celé prebieha?

O každý dom budú hrať štyri snúbenecké páry. Šou sa začína zásnubami. Prvé dva páry idú súťažiť a ich úlohou je vybudovať základovú dosku, druhé dva páry zas postavia zvyšok domu. Z oboch dvojíc vyjde jeden víťaz a vo svadobný deň sa s dvomi víťaznými pármi stretneme, prežijeme s nimi svadbu a po nej sa zídeme pred postavenou novostavbou, kde si páry zahrajú len jednu jedinú hru. Pár, ktorý hru vyhrá, získava dom, následne ženích zoberie nevestu na ruky, prenesie si ju cez prah nového domu. Druhý pár zatiaľ plače a odchádza na svadobnú cestu okolo sveta. (Smiech.) Zatiaľ máme nakrúteného toľko dobrého materiálu, že nevieme, ako ho zostrihať, aby sa tam všetko zaujímavé zmestilo. Nakrúcanie bolo intenzívne a dúfam, že z toho bude televízny hit.

Rozstrelová hra je sťahovanie obrusu zo stola, na ktorom je plno tanierov. Ide o súťaž zo šou Vilomeniny. Prečo práve táto?

Vilomeniny boli emblematická šou Vila Rozborila, na ktorej vyrástol. Máme tam aj inú hru, ale napokon sme sa dohodli, že taniere k Vilovi patria, preto sme si povedali, že si to zahráme aj v tejto šou. A musím povedať, že to bol dobrý ťah, pretože sťahovanie obrusu absolútne ovplyvňuje vývoj celej šou. Čo sa mne osobne páči, lebo do poslednej chvíle neviete, ako to celé dopadne. A vo všeobecnosti treba povedať, že v Dome snov je viacej fragmentov z Vilovej televíznej minulosti aj zo šou Vilomeniny, pretože my napríklad súťažiacich počas stavania domu vyháňame do iných domácností, k ich potenciálnym susedom, aby si išli zohnať trebárs miešačku. Snúbenci sa stávajú akoby súčasťou dediny, v ktorej budú možno bývať. Nie je to tak, že televízia prišla do anonymného priestoru, naopak, veľmi pracujeme s priestorom, v ktorom sme.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia