Herec a zabávač Peter Marcin (55) vdýchol život mnohým televíznym postavám. František Stromokocúr a László Komárom sa stali takými populárnymi, až dali podnet na vznik sitkomu Susedia. Ten čoskoro oslávi 15. výročie. 

Susedia budú mať pätnásť rokov. Čo to pre vás ako pre spolutvorcu znamená, možno aj vzhľadom na to, že v roku 2006 seriál odštartoval veľmi úspešne, potom sa v najlepšom zastavil a po desiatich rokoch sa na obrazovky vrátil?

Musím priznať, keď sme seriál obnovovali, nevedeli sme, čo sa stane, ako naň diváci zareagujú. Počas našej desaťročnej pauzy nás na ulici pravidelne zastavovali a pýtali sa, kedy budú Susedia, a keď nie Susedia, tak aspoň Hurikán. (Smiech.) Na základe toho však neviete celkom zaručiť úspech seriálu, napriek tomu sme sa s Andym Krausom (53) rozhodli, že pre verných fanúšikov nakrútime ešte jednu sériu Susedov s desiatimi dielmi. Povedali sme si, že ak to nebude mať veľký divácky ohlas, nebudeme v nakrúcaní pokračovať. Naopak, keď sa to bude páčiť, s radosťou pridáme ďalšie časti. Nakrútili sme desať dielov a hneď prvá časť Susedov prilákala pred obrazovky približne milión divákov a my sme začali nakrúcať ďalšie diely aj série. Susedia sú stále veľmi populárny seriál. Máme naň pekné ohlasy, čiže ho budeme robiť, pokiaľ to bude mať sledovanosť alebo kým sa zase s Andym nepohádame. (Smiech.)

Ale je dobré, že ste si k sebe našli cestu a udobrili sa.

Viete, vtip je v tom, že my sme sa v podstate nikdy nepohádali. Spoluprácu sme po rokoch ukončili, lebo sme si liezli na nervy a každý z nás sa chcel uberať aj iným smerom. Treba zdôrazniť, že Susedia sa pred rokmi dočkali len troch sérií, ale dvojica František a László fungovala dávno predtým, pred viac ako dvadsiatimi rokmi v rádiu Twist. Tak je jasné, že sme si od tých postáv museli oddýchnuť a naše cesty sa prirodzene rozišli. No neboli za tým žiadne hádky či nenávisť. Občas sme sa dokonca stretli a z jedného takého stretnutia vyplynul po desiatich rokoch návrat Susedov.

V seriáli účinkujete ako herec, ale ste aj režisérom. Asi nie je jednoduché naraz sedieť na dvoch stoličkách.

Dá to zabrať. Priznávam, že po celodennom nakrúcaní som naozaj vyčerpaný. Herec si nakrúti dva-tri obrazy, potom má pauzu, ale ja som na pľaci celý deň… Zároveň je to veľká schizofrénia. Ako herec sa musím sústreďovať na svoj výkon, ale kútikom oka stále sledujem kolegov, či pri nakrúcaní robia to, čo som im na skúške povedal. (Smiech.)

Nestáva sa, že vám ako hrajúcemu režisérovi občas niečo ujde a upozornia vás na to kolegovia?

Na toto nemajú odvahu a ani nárok. (Smiech.)

Čiže záleží len na vás, či scénu odobríte.

Áno, presne tak, ale zas musím povedať, že som k sebe veľmi kritický. Na obraz by som určite nepustil niečo, čo by sa mne samému nepáčilo.

Čo sa týka vzťahov v seriálovom kolektíve, došlo za tie roky aj k nejakým škriepkam?

Nie. Medzi sebou máme veľmi dobrý vzťah, na pľaci až výnimočný. Je to asi tým, že sme sa zišli ľudia rovnakej krvnej skupiny. Náš pohľad na humor je od samého začiatku rovnaký. Takže aj spolupráca je výborná.
P. Marcin

Toto leto máme pre fanúšikov novinku. Uvidia nás počas celých prázdnin v premiérových častiach. V Susedoch nám vždy hrali rôzne zaujímavé epizódne postavy. V jednej časti si dokonca prvýkrát zahrá Paľo Habera (59), ktorý naspieval úvodnú pieseň k seriálu.

Paľo dostal možnosť až po pätnástich rokoch? Prečo?

(Smiech.) Vzniklo to náhodou. A prečo až teraz? Neviem.

Scenáre píšete spolu s Andym Krausom. Pomáha vám ešte niekto?

Nie, všetko robíme len my dvaja.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia