Na konte má jedenásť štúdiových albumov so skupinou TEAM, sedem sólových albumov a kariéru, o ktorej môžu mnohí českí či slovenskí umelci iba snívať.

Dva dni po našom rozhovore sa navyše stal čestným občanom mesta Brezno. „To znamená, že som už starý,“ zavtipkoval Pavol Habera (57), ktorý je neoddeliteľnou súčasťou speváckej súťaže SuperStar.

Aktuálny ročník speváckej súťaže má niekoľko noviniek. Okrem päťčlennej poroty napríklad aj to, že súťažiaci sa budú môcť „zachrániť“ vďaka Mariánovmu klavírnemu sprievodu.

Tak sa to vyvinulo, pretože Marián je skvelý muzikant. Keď má niekto problémy, práve on mu môže pomôcť. Vždy veľmi rád vybehne a ukáže, aký je skvelý. (Smiech.) Samozrejme, myslím to v dobrom. Marián je typický muzikant, ktorý veľmi rád hrá, a v tomto je mojím úplným opakom. Osobne sa mimo pódia hanbím spievať. Nechce sa mi do toho ísť, ale on nie. Vydá zo seba všetko. (Smiech.) Je to veľmi dobrý prvok v rámci celej súťaže, aj účinkujúcim sa to páčilo. Na základe toho sa na kastingoch okamžite uvoľnila atmosféra.

Marián teda pomohol postúpiť ďalej aj menej talentovaným?

Pýtate sa v zlom štádiu procesu, pretože tam boli aj takí, ktorí sú možno „na odpal“, ale ešte nie úplne jasní. V takom prípade je lepšie nestratiť takého speváka, chvíľu počkať, keby náhodou... Za všetky predchádzajúce ročníky sa už stalo, že spevák sa na kastingu až tak nepredviedol, ale v divadle exceloval. Taká bola napríklad Celeste Buckingham.

Ešte stále máte v pamäti umeleckú genézu niektorých superstaristov?

Áno.

˃˃˃ Fotografie speváckej legendy nájdete v galérii. ˂˂˂

Sledujete ich kariéru po súťaži?

Tomu sa nedá vyhnúť, že by som ich nevidel, pretože tí šikovní sa v podstate presadili. Aj keď – presadili... Niekto je populárny viac, niekto menej, ale existujú a fungujú ako speváci, čo je podstatou tejto súťaže. Po prvých ročníkoch týmto umelcom prischla hanlivá nálepka „produkt SuperStar“. Myslím si však, že svojou kvalitou tento prívlastok veľmi rýchlo odstránili. Keď dnes o niekom poviete, že je to spevák/speváčka zo SuperStar, už to neznamená nič zlé, hoci počas prvých ročníkov to naozaj malo takú tendenciu.

Mám pocit, že to vychádzalo od mnohých vtedy už aktívnych muzikantov, ktorí zrazu cítili, že by ich mohla ohroziť nová, mladá generácia. Báli sa, že budú mať menej práce, pretože Slovensko je malý rybník. Samozrejme, aj toto je pravda. Rozšírila sa ponuka spevákov, ale udrží sa len ten, kto je dobrý. Náš trh produkuje určitý počet domácich hviezd a potom sú tú tie zahraničné. To je úplne normálne, prirodzené, rovnako ako situácia okolo superstaristov, ktorých ostatní kolegovia uznávajú. Práve preto sedia v porote, aby si našli ďalších kolegov.

Som veľmi rád, že od začiatku môžem byť pri tom. Možno to trošku súvisí s egom. Keď človek nie je zamilovaný len do seba, „odmindrákuje“ sa, potom na konkurenciu pozerá otvorenejším spôsobom. Logicky a rozumne vníma všetko, čo sa deje okolo, a v takom prípade sa z tohto príkladu môžu poučiť aj iní a nájdu si vlastnú cestu.

Myslíte si, že toto je tajomstvo úspechu každého dobrého speváka? Neuveriť v samého seba, byť pokorný, mať úctu k fanúšikom...

Dobre ste to povedali. Je to všetko toto, ale najmä pokora. Nechcem sa tu robiť múdrym, ale stretol som pár naozaj celosvetových hviezd a sú to tí najpokornejší ľudia na svete. Na nich som si všimol, že dosiahli všetko a doprajú aj iným. Existenčne už majú vyriešené všetky veci, takže ich pohľad na svet je úplne iný. Na druhej strane chápem, že ak má niekto problém uživiť rodinu, je nahnevaný na celý svet. Veľa mojich kolegov, skvelých, no neúspešných muzikantov, rieši, prečo nie ja, ale on.

Navyše sme ešte aj Slováci, teda polozlodeji vychovaní v socializme zlým spôsobom. Závidíme ostatným a ešte sa dookola pozeráme na to, ako sa tu neustále kradne. Sme mladá demokracia, preto tvrdím, že všetko, čo sa u nás deje, je dôsledkom povojnovej doby a toho, čo sa tu dialo pod nadvládou Ruska. V podstate sa ani nečudujem, že je to u nás takto, a rovnako to funguje v muzike.

Máme tu veľa super ľudí, šikovných, tolerantných, bez mindrákov, a potom sú takí, ktorí nevedia prežiť, že sa neuchytili. Osobne som z tých, ktorí doprajú. Možno je to preto, že som mal šťastie, podarilo sa mi preraziť, a tak doprajem aj ostatným.

˃˃˃ Fotografie speváckej legendy nájdete v galérii. ˂˂˂

Nikdy ste nemali obdobie, že ste trošku „uleteli“?

Ani nie. Mal som výhodu, pretože som sa stal známym vo veku dvadsaťpäť rokov, čo je dosť veľa. Dovtedy som preskákal rôzne veci a rozhodne som si od prvého okamihu o sebe nemyslel, že som druhý Karel Gott. Jednoducho som išiel priamo, pomaly, krôčik po krôčiku a tešil som sa z každého úspechu, ktorý mi do života prišiel. To mi zostalo dodnes. Veľmi si vážim, že na naše koncerty chodí veľa ľudí, že máme pesničky, ktoré môžeme hrať až do konca života, pretože zároveň máme generácie fanúšikov, ktoré na nich vyrastali a chcú si nimi pripomínať napríklad pubertálne roky. Je to ozajstné šťastie, ale každý jeden krok v kariére som poctivo prešiel. Je dobré, že všetko šlo postupne. (Úsmev.)

Keby bola taká možnosť, uľahčili by ste si v začiatkoch kariéru tým, že by ste sa prihlásili do súťaže, ako je SuperStar?

Neviem. Myslím si, že ide skôr o šťastie, ktoré musí mať spevák potom. Keď sa mu podarí dostať sa do povedomia, už je len na ňom, ako uchopí svoje pesničky a začne si všetko okolo seba kočírovať. Priznám sa, že som nikdy nemal naplánovaný viac ako rok dopredu, a ono sa to vždy samo vyvinulo. Vždy sa tie veci stali. V tomto smere nie som nejaký génius, ktorý by si nalinkoval celý svoj život.

Postupne sa to však nabaľovalo a jednotlivé kroky sa javili ako úspešné, lebo som ich robil poctivo. Nič iné k tomu neviem povedať. Nemám na to recept. Môžem povedať jedine to, že z mojej strany tam vždy bola zanietenosť, talent, profesionalita. To však platí v akomkoľvek inom povolaní. Pokiaľ je niekto dobrý lekár a svoju prácu robí poctivo, tak sa k nemu budú chodiť pacienti radi liečiť...

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Yuri Vinogradov (53)

Zmŕtvychvstanie či odtlačok z odseknutého palca na odomknutie smartfónu sú bizarné... ale toto?

Populárne články
Ondrej Sukeľ stojí na čele Slovenskej lekárnickej komory šesť rokov.

Budú chýbať lieky? Odborník vysvetlil, či nám hrozí zatvorenie lekární

Výhľad z najvyššieho bodu ostrova Ahtamar na kostol.

Pod Bájnym Araratom: Turecko, to nie sú len hotely, ale aj krásna príroda a výborná kuchyňa

Ilustračná snímka

Žena ma podviedla. Spôsob, akým som na to prišiel, je neuveriťelný. Bol som tam!

Daniela je stále sexi kosť.

Daniela Peštová dráždi aj tesne pred päťdesiatkou: Opäť je anjelikom Victoria's Secret

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie na prelome marca a apríla?

Zemiakové lupienky sú nezdravé. Je to pravda?

Sú zemiakové lupienky nezdravé?

Zobraziť viac
Diskusia